ورود به آزمون
image

معرفی دانشگاه ها

در حال حاضر علاوه بر دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی وابسته به وزارتخانه‌های علوم تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مراکز دیگری نیز با کسب مجوز از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دانشجو می‌پذیرند. فهرست هدف شامل دانشگاه‌ها، دانشکده‌ها، موسسات و مراکز آموزش و تربیت دانشجویی می‌باشد که زیرنظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اداره می‌شوند . معرفی تمامی دانشگاه های سراسری و آزاد و پیام نور و غیرانتفاعی و موسسات آموزش عالی و...

معرفی رشته های دانشگاهی

تجربه نشان داده است كه اكثر داوطلبان كنكور سراسري، شناخت درستي نسبت به رشته هاي دانشگاهي موجود در گروه آزمايشي خود ندارند و معمولاً در مورد انتخاب رشته‌ي مورد نظر خود دچار ترديد بوده و يا بدون شناخت كافي ، به طور كاذب نسبت به رشته‌ي خاصي علاقه نشان مي دهند. بنابراين، پس از قبولي در رشته‌ي مورد نظر، دچار سَرخوردگي نسبت به انتخاب خود شده و به اجبار ادامه‌ تحصيل داده و يا از آن رشته انصراف مي‌دهند. براي جلوگيري از اين امر، لازم است داوطلبان به دقت رشته هاي موجود در گروه آزمايشي خود را بررسي كرده و با تطبيق آن با استعداد و توانايي هاي شخصي خود، رشته هاي مورد نظر خود را انتخاب كنند. بنابراين، آشنايي با رشته هاي دانشگاهي مي تواند در تعيين هدف داوطلب، نقش بسزايي ايفا كند كه ما در اين قسمت به معرفي رشته هاي مهم دانشگاهي مي پردازيم.

image

وظایف داوطلب قبل از انتخاب رشته

بدون توجه به رتبه خود و دانشگاه های مورد پذیرش احتمالی ، با مشورت اولیا و همچنین در نظر گرفتن زمینه های شغلی در اطرافیان ، رشته خود را انتخاب کنید . میدانیم که رتبه های برتر معمولا ابتدا به اسم دانشگاه فکر میکنند و انتخاب دانشگاه محور را برای خود در اولویت میدانند ، اما لطفا به این نکته توجه کنید که نام دانشگاه را صرفا در 4 یا 7 سال ایام تحصیل با خود حمل میکنید اما بعد از فارغ التحصیلی صرفا شما می مانید ، رشته و مدرک تحصیلیتان ! پس منطقا رشته ای که میتواند شما را به مراتب بالاتر ارتقا دهد بسیار مهمتر از نام دانشگاه است. در اولین قدم 10رشته ای که برایتان در اولویت قرار دارند را بنویسید و در بخش معرفی رشته های دانشگاهی در مورد آن رشته ، شغل ، درآمد و نیازهای علمی آن بخوانید . از زمان ارائه کارنامه ها توسط سازمان سنجش ، تا اتمام زمان انتخاب رشته ، زمان محدودی دارید . برای یکی از سرنوشت ساز ترین تصمیمات زندگیتان ، به اندازه کافی زمان اختصاص دهید .

image
image

چگونه انتخاب رشته کنیم


پخش ویدئو

دانلود فرم ها

دانستنی های مهم