معرفی رشته مهندسی پزشکی

تعریف :

کاربرد علوم مهندسي در حوزة پزشکي براي تشخيص و درمان بيماريها است. حوزة مهندسي پزشکي به دنبال برطرف کردن نيازهاي پزشکي در زمينة طراحي، ساخت و نگهداري تجهيزات و ابزارهاي پزشکي براي کاربردهاي پيشگيري، تشخيص و درمان بيماريها به کمک علوم مهندسي است . در كشورهاي غربي، مهندسي پزشكي علمي حياتي است تا جايي كه بدون آن، علم پزشكي نميتواند كاري انجام دهد. براي مثال يك پزشك جراح بدون تجهيزات اتاق عمل واقعاً فلج است، يا بسياري از معاينات پزشكي بدون استفاده از تجهيزات پزشكي امكانپذير نيست. در ضمن بايد توجه داشت كه هدف مهندسي پزشكي تنها تجهيزات پزشكي نيست بلكه ابعاد اين رشته بسيار وسيعتر است. در اين ميان ميتوان به نقش اين علم به عنوان پل ارتباطي بين مهندسي و پزشكي اشاره كرد، اين علم تلاش ميكند تا مهندسين بتوانند از ايدههاي پزشكي استفاده كنند چون خيلي از روشهايي كه در مهندسي جا افتاده است مثل شبكه عصبي يا سيستم فازي با الگو برداري از سيستمهاي بيولوژيكي ايجاد شده است. نصب و راه اندازي تجهيزات پزشکي، طراحي و توليد لوازم ، تجهيزات و دستگاههاي پزشکي، انجام کارهاي تحقيقاتي و پژوهشي نظري و عملي در خصوص توليد يا بهبود کيفيت تجهيزات و دستگاههاي پزشکي برخی از وظایف مهندسی پزشکی است . 

معرفی رشته مهندسی پزشکی

توانایی های لازم :

توانایی در دروس ریاضی و فیزیک و علاقه به کار در بیمارستانها و محیطها و مراکز درمانی از مهمترین ویژگی های مورد نیاز است . ، توانايي کار با نرمافزارهاي کامپيوتري و تسلط به زبان انگليسي نیز می تواند به گام های پیشروی شما سرعت بخشد . 

دانشگاه های دارای این رشته :

دانشگاه سراسری ، دانشگاه آزاد

امکان ادامه تحصیل :

تا مقطع دکترا

موقعیت های شغلی :

با توجه به پیشرفت های پزشکی در زمینه های مختلف, فارغ التحصیلان این رشته میتوانند به ساخت دستگاه ها و تجهیزات درمانی مانند دستگاه های سلامت سنجی و... بپردازند.  بر خلاف تصور عموم مهندسي پزشکي تنها به تعمير دستگاههاي پزشکي محدود نميشود و علاوه بر دستگاهها ساخت اعضاي مصنوعي هوشمند و سفارش دستگاههاي پزشکي را نيز در بر ميگيرد. با توجه به اينکه در دانشگاه بيشتر مطالب علمي در مورد اين رشته تدريس ميشود فرد براي ورود به بازار کار در صورت هوشمندي و تلاش و يادگيري مهارتهاي لازم ميتواند به راحتي وارد بازار کار شود.
 

مدیر :

در صورت ادامه تحصيل در رشتة مديريت مي توانيد در حوزة مديريت فعاليت کنيد.
 درآمد ماهيانه: 4 تا 6 ميليون تومان
 

متخصص :

استاد دانشگاه یا متخصص تعميرات
 درآمد ماهيانه: 5 تا 15 ميليون تومان
 

کارمند :

 بيمارستانها و شرکتها
 درآمد ماهيانه: 3 تا 6 ميليون تومان

کارآفرین :

تأسيس شرکت واردات تجهيزات پزشکي
 درآمد ماهيانه: 30 تا 150 ميليون تومان