ورود به آزمون

معرفی رشته مهندسی معماری

تعریف :

یکی از مظاهر فرهنگ و تمدن هر کشور, معماری ان کشور است.معماری را از دو جهت بررسی میکنیم. یکی از حیث هنری و دیگری از حیث فنی.
برای مثال دروس زیبا شناسی, طراحی, اشنایی با معماری های مختلف و... در بعد هنری معماری و دروسی مثل سازه های بتنی, مقاومت مصالح, مصالح ساختمانی و... در بعد فنی و مهندسی معماری جای دارند. وظیفه اصلی یک مهندس معمار ساخت بنایی است که در ان زیباسازی و فضا سازی هارا متناسب با اصول فرهنگی و مذهبی رعایت کرده باشد. معماري، هنر و فن طراحي و ساختن بناها، فضاهاي شهري و ديگر فضاهاي دروني و بيروني است، کسي که طراح و سازنده بناها و ساختمانها ميباشد، مهندس معمار است. مهندس معمار، نقشههاي ساختمانهاي جديد و برنامة بازسازي و محافظت از ساختمانهاي قديمي را طراحي ميکند. همچنين کار مهندس معمار طرح ريزي ترکيب و نحوه قرارگيري مجموعهاي از ساختمانها و فضاهاي اطراف آنها نيز ميباشد.

معرفی رشته مهندسی معماری

توانایی های لازم :

داوطلبین این رشته باید در دروس ریاضی به ویژه هندسه و هندسه تحلیلی قوی بوده و دارای ذهن خلاق و پویایی باشند. همچنین از قدرت ابتکار در زمینه ارایه طرح برخوردار باشند. همچنین توانمندي در طراحي و قدرت تجسم و خلاقيت، تسلط و علاقه به درس هندسه و رياضي، دقت بالا، توانايي کار با نرم افزارهاي مختلف بسیار در پیشرفت شغلی شما موثر است . 

دانشگاه های دارای این رشته :

دانشگاه سراسري ، دانشگاه آزاد ، دانشگاه غيرانتفاعي و دانشگاه پيام نور

امکان ادامه تحصیل :

تا مقطع دکترا

موقعیت های شغلی :

فارغ التحصیلان این رشته میتوانند در شهرداری و نهادهای وابسته به ان و شرکت های ساختمانی مشغول به کار شوند . مهندس معمار علاوه بر ساخت ساختمانهاي جديد ميتواند در نگهداري و مرمت آثار قديمي نيز فعاليت نمايد. کار مهندس معمار با مهندس عمران در گرايش سازه شباهتهايي دارد. اما يک تفاوت اساسي بين آنها اين است که مهندس عمران در طراحي بنا صرفاً به اصول فني توجه ميکند ولي مهندس معمار علاوه بر اصول فني، به جنبههاي زيبايي شناختي، روانشناسي و فرهنگي آن بنا نيز توجه دارد.
 يک مهندس معمار فرصتهاي شغلي فراواني خواهد داشت در صورتي که در اين بازار رقابتي موجود طرحهاي نو و خلاقانه داشته باشد تا نظر کارفرمايان را جلب نمايد.
 

مدیر :

در صورت ادامه تحصيل در مقاطع بالاتر و داشتن تجربة کافي ميتوانيد در وزارتخانه ها و سازمان هاي خاص مدير شويد.
 درآمد ماهيانه: 5 تا 8 ميليون تومان
 

متخصص :

استاد دانشگاه
 درآمد ماهيانه: 5 تا 9 ميليون تومان
 

کارمند :

شرکت هاي دولتي و خصوصي
 درآمد ماهيانه: 3 تا 5 ميليون تومان
 

کارآفرین :

تأسيس شرکت خصوصي
 درآمد ماهيانه: 15 تا 50 ميليون تومان