ورود به آزمون

معرفی رشته مهندسی شهرسازی

تعریف :

برنامهريزي و طراحي يک شهر بر عهدة مهندس شهرساز است، مهندس شهرساز  با مطالعه و بررسي روابط اجتماعي، اقتصادي، سياسي و فرهنگي حاکم در شهر، برنامهاي بهسامان و مطبوع براي يک شهر ارائه ميدهد، برنامهاي که تصويرگر سيماي شهر در آينده است. مهندس شهرسازي ميتواند در تغيير سيماي شهر، ايجاد بدنة چشمنواز و منظري خوب و آرامش بخش و پيشبيني تمام تمهيدات لازم که تأمين خدمات عمومي شهر را منظور کند، فعاليت داشته باشد.

پس از انقلاب صنعتی و گسترش شهرنشینی در کشورهای اروپایی و سپس در سایر نقاط جهان و با ترویج شهرک های خوابگاهی مشکلات ناشی از شهرنشینی نیز افزایش یافت. طي دهه هاي 1335- 1375 تعداد شهرهاي ايران سه برابر شده و پيش بيني مي شود که در سال 1400 شمسي اين تعداد باز هم دو برابر گردد. تداوم اين روند در آينده، مراقبت و هدايت توسعه هاي شهري را در دستور کار قرار داده و بر تربيت نيروي انساني آگاه و کارآ در سطوح مختلف شهرسازي تأکيد مي کند.
موضوع قابل توجه پاسخ به این سوال است که امکانات مورد نیاز ساکنین یک شهر چیست؟
یک شهر ایده ال دارای چه ویژگی هایی است؟
پاسخ به این پرسش ها و پرسش هایی نظیر ان در حیطه ی وظایف مهندسین شهرسازی میباشد. وجه تمایز کار مهندسین شهرساز سیاست گذاری و جهت گیری برای مدیران است.
وظایف و کار مهندس شهرساز در 6 محور اصلی گنجانده میشود:

1. برنامه‌ریزی محیط‌زیست: به بررسی فعالیتهای انسان علیه محیط زیست و تلاش برای سازماندهی حوادث ناگهانی میپردازد.
2. برنامه‌ریزی شبکه‌های زیرساختی: مانند شبکه اب,برق,گازو...
3. برنامه‌ریزی اقتصادی و اجتماعی: رکن اصلی در این محور, توجه به نیازهای متفاوت انسان ها در شهرهاست.
4. برنامه ریزی حمل ونقل: از قبیل سیستم حمل و نقل عمومی, خطوط راه اهن شهری و بین شهری, معضل ترافیک و .....
5. برنامه‌ریزی شهری: به موضوع تناسب فضاهای صنعتی,تجاری و مسکونی در یک شهر میپردازد.
6. طراحی شهری: هدف از این بخش ارتقا شهر از منظر معنوی, روحی و جسمی است.


 

معرفی رشته مهندسی شهرسازی

توانایی های لازم :

دانشجویان علاقه مند به این رشته باید دارای دید زیبایی شناسی بالا, قدرت تخیل قوی, علاقه مند به مسایل اجتماعی و توانا در طراحی باشند. همچنین آشنايي با طراحي و مفاهيم هنري مثل روان‌شناسي رنگ‌ها، قدرت تحليلي بالا، توانايي کار با نرم‌افزارهاي مختلف، علاقه به درس رياضي و هندسه، تسلط بر زبان انگليسي میتواند مسیر رسیدن به هدف شما را تسریع کند .

دانشگاه های دارای این رشته :

دانشگاه سراسری و دانشگاه آزاد

امکان ادامه تحصیل :

تا مقطع دکترا

موقعیت های شغلی :

با توجه به جغرافیای وسیع و ساختارهای قدیمی بسیاری از محل های سکونت شهری و روستایی ، همچنین گسترش شهرک سازی ها ، چون برای پیشرفت کشور در زمینه های مختلف به متخصصانی در این زمینه نیاز است ، از این رو اینده ی روشنی برای فارغ التحصیلان این رشته پیش بینی میشود. از ديگر کارهايي که مهندس شهرسازي ميتواند انجام دهد، اين است که به عنوان کارشناس رسمي دادگستري به حل پرونده هاي مرتبط به حوزة کاري خود بپردازد. براي اين امر بايد در آزمون مربوطه که در هر نوبت شرايط آن اعلام ميگردد، شرکت کرده و مدرک کارشناس رسمي از دادگستري دريافت کند.
 مهندس شهرسازي 3 سال پس از فارغالتحصيلي ميتواند در آزمون حرفهاي سازمان نظام مهندسي که به صورت سراسري در استانها انجام ميگيرد، شرکت کرده و به شرط قبولي در آزمون و ارائه سوابق کارآموزي مناسب پروانة اشتغال به کار مهندسي دريافت کند.
 

مدیر :

در صورت ادامه تحصيل در مقاطع بالاتر و داشتن تجربة کافي ميتوانيد در وزارتخانه ها و سازمانهاي خاص مدير شويد.
 درآمد ماهيانه: 6 تا 10 ميليون تومان
 

متخصص :

 استاد دانشگاه 
 درآمد ماهيانه: 5 تا 9 ميليون تومان

تأسيس شرکت مهندسي مشاور
درآمد ماهيانه: 20 تا 80 ميليون تومان

کارمند :

شرکتها
 درآمد ماهيانه: 3 تا 5 ميليون تومان
 

کارآفرین :

تأسيس شرکت مهندسي مشاور
 درآمد ماهيانه: 20 تا 80 ميليون تومان