ورود به آزمون

معرفی رشته علوم اقتصادی

تعریف :

هدف اين رشته پاسخ به اين سوال است که در يک جامعه چه عواملي باعث تخصيص منابع ميشود؟ به عبارت ديگر علم اقتصاد، علم تخصيص بهينه منابع است، منابعي که کم يا محدود هستند. رشته اقتصاد در مقطع کارشناسی 6 شاخه اقتصاد نظری، بازرگانی، کشاورزی، پول و بانکداری، صنعتی و حمل و نقل را شامل می شود و داوطلبان گروه های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی می‌توانند این رشته را انتخاب کنند. البته برای داوطلبان علوم انسانی شاخه اقتصاد نظری ارائه نشده است.اما به گفته استادان این رشته تفاوت شاخه‌های مختلف اقتصاد در مقطع کارشناسی کمتر از 30 واحد درسی است و چون دانشجویان می‌توانند 9 واحد اختیاری خود را از شاخه دیگر انتخاب کنند، تفاوت قابل توجهی بین شاخه‌های مختلف این رشته وجود ندارد. بویژه این که بین دروس تخصصی هر شاخه نیز تشابه‌های بسیاری وجود دارد برای مثال از یازده درس اختصاصی شاخه اقتصاد پول و بانکداری , چهار درس آن با شاخه اقتصاد بازرگانی مشترک است.

براي موفقيت در اين رشته قوی بودن در رشته رياضي مهمتر از قوی بودن حافظه است. در اين رشته فرد بايد قدرت تحليل و نوشتن مدلهاي اقتصادي را داشته باشد تا شغل مناسبي پيدا نمايد. فرد در اين رشته بايد در زمينه های مختلف داراي اطلاعات کافي باشد تا بتواند در زمينه تحصيلي خود به کار بپردازد و اينگونه نيست که فرد تنها با داشتن مدرک کارشناسي به راحتي کار بيابد. علاوه بر اين يک اقتصاددان بايد از هوش کافي برخوردار باشد و بتواند موقعيتها و بازارهاي کار مناسب هر فعاليت اقتصادي را بشناسد تا با سرمايه گذاري مناسب موجب سودآوري براي ارگان مربوطه شود. همچنين اين افراد مي توانند به عنوان يک تحليلگر اقتصادي نيز مشغول به کار شوند که اين کار نيازمند مطالعاتي فراتر از دانشگاه دارد و فرد بايد بر دانش خود بيفزايد.

معرفی رشته علوم اقتصادی

توانایی های لازم :

توجه به جزئيات و دقت بالا ، علاقه به درس رياضي و داشتن پايه قوی در اين درس، مهارتهای ارتباطي مناسب با افراد، توانمندی در محاسبات مختلف و...

دانشگاه های دارای این رشته :

دانشگاه سراسری ، دانشگاه آزاد ، دانشگاه غيرانتفاعی و دانشگاه پيام نور

امکان ادامه تحصیل :

تا مقطع دکترا

موقعیت های شغلی :

در بخشهای مختلف وزارت اقتصاد مثل بخش ماليات، وزارت صنايع، سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزي و مرکز آمار و ...

مدیر :

در صورت ادامه تحصيل در رشته مديريت مي توانيد در حوزه مديريت فعاليت کنيد.

درآمد ماهيانه: 3 تا 5 ميليون تومان

متخصص :

 استاد دانشگاه

درآمد ماهيانه: 4 تا 7 ميليون تومان

کارمند :

سازمانها

درآمد ماهيانه: 2 تا 4 ميليون تومان

کارآفرین :

تأسيس دفتر روزنامه

درآمد ماهيانه: 5 تا 15 ميليون تومان