ورود به آزمون

معرفی رشته مهندسی کامپیوتر

تعریف :

امروزه کامپیوتر نقش بسیار مهمی را در زندگی بشر ایفا میکند به طوری که اغلب کارهای ما توسط کامپیوتر انجام میشود. کامپیوتر به ما کمک میکند تا کارها را هر چه دقیقتر و بهتر و با سرعت بیشتری انجام دهیم.
از بخش های سخت افزاری کامپیوتر عبارتند از: مانیتور,کیس, صفحه کلید,موس که متخصصان این گرایش به کنترل و طراحی این اجزا میپردازند ، تا نرم افزارها که به دو دسته سیستمی و کاربردی تقسیم میشوند.محور اصلی این گرایش برنامه نویسی است.متخصصان این گرایش به تعریف برنامه های کامپیوتر برای استفاده عموم مردم میپردازند.  در کشور ما اگر مهندس سخت افزار وارد بازار خريد و فروش کامپيوتر و قطعات سخت افزاري شود، متناسب با سرمايه اوليه، مهارتهاي تجارت و ساير پارامترهاي لازم در اين زمينه درآمدهاي متفاوتي را خواهد داشت. اما در صورت راه اندازي يک مغازه تعمير کامپيوتر و فروش لوازم جانبي آن، نوع درآمدش تغيير کرده و از الگوي ديگري پيروي خواهد کرد که متناسب با سرمايه اوليه، محل مغازه، نحوه ارائه خدمات و ساير پارامترهاي مربوط به کسب و کار خواهد بود. 

معرفی رشته مهندسی کامپیوتر

توانایی های لازم :

داوطلبان این رشته نیازمند داشتن استعداد ریاضی و فیزیک بوده وهمچنین باید دارای ذهن خلاق و پرسشگر باشند. سختکوشي و پشتکار بالا، پاية رياضي قوي، خلاقيت و نوآوري، به روز بودن اطلاعات، تسلط به زبان انگليسي، علاقه به کار با نرمافزارهاي مختلف نیز میتواند در موفقیت شما موثر باشد .

دانشگاه های دارای این رشته :

دانشگاه سراسري ، دانشگاه آزاد ، دانشگاه غيرانتفاعي و دانشگاه پيام نور

امکان ادامه تحصیل :

تا مقطع دکترا

موقعیت های شغلی :

فارغ التحصیلان این رشته چنانچه از سطح علمی خوبی برخوردار باشند, نگرانی برای اینده شغلی خود ندارند. این روزها همه چیز با اقتصاد استارت آپی و وب محور رو به تغییر است . همچنین در صورت داشتن سرماية کافي و همکاري با ديگر مهندسان اين رشته ميتوانيد شرکت نرمافزاري يا سخت افزاري تأسيس کنيد و درآمدي بين 20 تا 200 ميليون تومان در ماه داشته باشيد.

مدیر :

در صورت ادامه تحصيل در رشتة مديريت ميتوانيد در اين حوزه فعاليت کنيد.
 درآمد ماهيانه: 4 تا 8 ميليون تومان
 

متخصص :

 استاد دانشگاه، واردات قطعات کامپيوتري، تأسيس شرکت و ...
 درآمد ماهيانه: 6 تا 50 ميليون تومان

کارمند :

شرکتها
 درآمد ماهيانه: 3 تا 6 ميليون تومان
 

کارآفرین :

تأسيس شرکتهاي سختافزاري يا نرم افزاري
 درآمد ماهيانه: 20 تا 200 ميليون تومان