معرفی رشته گفتاردرمانی

تعریف :

 رشته گفتار‌درماني‌ يکي‌ از زير مجموعه‌هاي‌ علوم‌ توانبخشي‌ است‌ ، رشته‌ای است که به شناخت و درمان انواع اختلالات گفتاری همچون لکنت زبانی ، اختلالات تلفظ صداها، تأخیر در رشد گفتار و زبان، اختلالات گفتاری و زبانی ناشی از فلج مغزی (عدم توانایی سخن‌گفتن یا بی‌ربط سخن‌گفتن)، شکاف کام و … می‌پردازد.

گفتاردرمانی یکی از زیر‌شاخه‌های رشته‌ توان‌بخشی در علوم پزشکی است که به عنوان ترکیبی از دانش و هنر در نظر گرفته می‌شود.

گفتار‌درمانگر ابتدا آسیب‌ها و مشکلاتی که توسط عوامل مختلفی نظیر ژنتیک یا عوامل اکتسابی به گفتار وارد شده، با کمک دانش خود و انجام تست‌های مختلف شناسایی می‌کند؛ سپس شدت آسیب‌دیدگی و علت آن را ارزیابی کرده و بعد به درمان می‌پردازد. لازم به ذکر است که درمان به صورت آموزش و تمرین‌دادن انجام می‌شود و روش‌های پزشکی نظیر عمل جراحی یا تجویز دارو برای مداوا به کار گرفته نمی‌شود. 

علاقه‌مندان مي‌توانند در مقاطع بالاتر (کارشناسي ارشد گفتار درماني) تحصيلات خود را ادامه دهند که در اين صورت بيشتر به شغل‌هاي آموزش و تحقيق و پژوهش در اين حوزه روي خواهند آورد.

معرفی رشته گفتاردرمانی

توانایی های لازم :

مهمترین ویژگی های متخصصین گفتار درمانی صبر و تحمل بالا ، مهارت‌هاي ارتباطی مناسب ، داشتن انعطاف‌پذيري بالا ، آشنايی با لهجه‌ها و زبان‌هاي مختلف است . 

دانشگاه های دارای این رشته :

دانشگاه سراسری

امکان ادامه تحصیل :

تا مقطع دکترا

موقعیت های شغلی :

درمانگاه‌ها و مراکز بهداشت‌، مراکز ويژه توانبخشيی و مراکز آموزش‌ و پرورش‌ استثناييی و استقرار در مطب خصوصي فضاهای شغلی این رشته است . 

مدیر :

در صورت ادامه تحصيل در رشتهمديريت ميتوانيد در اين حوزه فعاليت کنيد.
 درآمد ماهيانه: 4 تا 6 ميليون تومان

 

متخصص :

استاد دانشگاه
 درآمد ماهيانه: 5 تا 8 ميليون تومان

کارمند :

بيمارستانها و کلينيکها
 درآمد ماهيانه: 2 تا 4 ميليون تومان

کارآفرین :

تأسيس دفتر گفتار درماني
 درآمد ماهيانه: 6 تا 60 ميليون تومان