معرفی رشته میکروبیولوژی

تعریف :

ميكروارگانيسم موجودات ريز ذربيني مانند: باكتري ها، ويروس ها، قارچ هاي ميكروسكوپي و پرتوزوئرها هستند كه با چشم غير مسلح ديده نمي شوند. علم ميكروبيولوژي كه گرايشي از زيست شناسي است به بررسي و مطالعه ميكروارگانيسم ها مي پردازد. در اين علم ارتباط ميكروار گانيسم ها با خودشان و همچنين با موجودات عالي تر مانند انسان، حيوانات و گياهان بررسي مي شود. علم ميكروبيولوژي گرايش هاي مختلفي دارد كه عبارتند از: ميكروبيولوژي پزشكي، ميكروبيولوژي غذايي و ميكروبيولوژي صنعتي.

كاربرد اين گرايش آنقدر گسترده است كه قابل ذكر نيست. محقق اين گرايش از يك سو مي تواند به بررسي كاربرد سلاح هاي ميكروبي و راه  هاي پيشگيري از اين سلاح ها بپردازد و از سوي ديگر مي تواند در كارخانه هاي عطر سازي مشغول باشد. ميكروبيولوژي پايه و اساس بسياري از علوم از قبيل: بيوشيمي، بيوتكنولوژي، ژنتيك و پزشكي است. يكي از كاربرد هاي گرايش ميكروبيولوژي در آزمايشگاه‌هاي تشخيص طبي است. ميكروبيولوژي در تشخيص بيماري نيز اهميت بسيار زيادي دارد. در مواد غذايي و توليد مواد غذايي مختلف نيز اثر ميكروارگانيسم ها بسيار قابل توجه است. همچنين گرايش ميكروبيولوژي در كشاورزي به طور بسيار وسيعي در تشخيص آفات گياهي، مبارزه با آفات گياهي و ايجاد مقاومت گياهي مورد استفاده قرار مي گيرد. در صنايع و معادن نيز براي استخراج فلزات سنگين و در تصفيه نفت در گوگردزدايي از نفت مورد استفاده قرار مي گيرد. در محافظت از محيط زيست، تصفيه فاضلاب ها و مبارزه بيولوژيكي با عفونت ها و آلودگي هاي فاصلابي مورد استفاده قرار مي گيرد و آب سالم و در حقيقت بدون آلودگي تحويل مي دهد. حتي در صنعت نساجي

نيز اين علم به ياري بشر آمده است و به تازگي در صنعت نساجي از ميكروارگانيسم ها براي تثبيت نشاسته و آهار دادن پارچه استفاده مي شود.

معرفی رشته میکروبیولوژی

توانایی های لازم :

مهمترین ویژگی های یک میکروبیولوژیست موفق دقت بالا و نظم در انجام کارها، داشتن حافظه قوی ، علاقه به درس زيست‌شناسي ، علاقه به تحقيق و پژوهش در زمينه‌هاي مختلف زيست‌شناسي، داشتن ذهن پرسشگر و خلاق است . 

دانشگاه های دارای این رشته :

دانشگاه سراسری ، دانشگاه آزاد، دانشگاه غيرانتفاعي و دانشگاه پيام‌نور

امکان ادامه تحصیل :

تا مقطع دکترا

موقعیت های شغلی :

مراکز تحقيقاتی و پژوهشی ، آزمايشگاه‌ها

مدیر :

در صورتي که در مقطع کارشناسي ارشد در يکي از رشتههاي مديريتي ادامه تحصيل دهيد ميتوانيد مدير يک بيمارستان و يا مرکز تحقيقاتي شويد.
 درآمد ماهيانه: 4 تا 8 ميليون تومان
 

متخصص :

استاد دانشگاه
 درآمد ماهيانه: 5 تا 9 ميليون تومان

کارمند :

مراکز تحقيقاتي و پژوهشي
 درآمد ماهيانه: 2 تا 4 ميليون تومان

کارآفرین :

در صورت سابقه کار بالا و داشتن سرمايه کافی ميتوانيد يک مرکز تحقيقاتی تأسيس کنيد.
 درآمد ماهيانه: 15 تا 60 ميليون تومان