ورود به آزمون

معرفی رشته مهندسی عمران

تعریف :

از معیارهای پیشرفت یک جامعه وجود سازه های نو و مطابق با استانداردهای بین المللی است.اینکه این سازه ها با توجه به چه محاسباتی و چه میزان توانایی در مقابل حوادث طبیعی و غیر طبیعی همچون سیل,زلزله,اتش سوزی و...بنا شده اند, در حیطه ی وظایف مهندسین این رشته میباشد. در ايران هر كاري كه به هر نوعي از سازه‌هاي ساختماني و غير ساختماني مربوط شود به رشته عمران بر‌مي‌گردد. از رشته هاي پراهميت و جذاب و بيانگر كاربرد علم در ايجاد سازندگي و عمران كشور است، هدف از اين رشته تربيت نيروهاي متخصص است كه بتوانند در پروژههاي مختلف عمراني در زمينه هاي ساختماني، راهسازي، پلسازي و بناهاي آبي و... مسئوليت محاسبه، اجرا و نظارت را بر عهده بگيرند. اين رشته در 3 گرايش : عمران، نقشه برداري و آب در دانشگاهها تدريس ميشود.  اگرچه امروزه اينطور به نظر ميرسد که بازار کار مهندسي عمران اشباع شده باشد اما همواره براي يک فرد خلاق و با پشتکار بالا امکان يافتن شغل مناسب در اين رشته وجود دارد. نکتة اساسي براي موفقيت در اين رشته اين است که فرد بايد در ابتدا با انجام کارهاي کوچک براي خود تجربه و اعتبار کسب نمايد و سپس ميتواند در بازار کار مطرح شود و کارهاي بزرگتر و پروژه هاي بهتري را در دست بگيرد حتي ميتواند دروزارتخانه نيز پست بگيرد.  مهندس عمران علاوه بر کار در ساختمانسازي ميتواند با افزايش مهارتهاي خود در سازمانهايي مانند شهرداري فعاليت نمايد.
اصولاً مهندسي عمران شانس كاري زيادي دارد چون در طراحي و ساخت بسياري از كارهاي عمراني مانند راهها ، پلها، سدها، سازههاي دريايي براي سكوهاي نفتي، آشيانههاي هواپيما و خانههاي مسكوني مقاوم در مقابل زلزله  مهندسين عمران حضوري فعال دارند. متخصصاني كه يا در دفترهاي مشاوره به طراحي پروژههاي فوق ميپردازند يا مجري كارهاي مذكور بوده و به كيفيت اجراي آنها نظارت دارند. فارغالتحصيلان نقشه برداري نيز علاوه بر موارد ياد شده در هدايت و كنترل اجراي خطوط انتقال آب، برق، گاز، احداث مترو، نصب ماشين آلات و تجهيزات فني دقيق و حساس، هدايت و تعيين وضعيت انواع وسايل نقليه نظامي و غير نظامي هوايي، دريايي و زميني نقش مهم و موثري دارند. البته بايد توجه داشت كه هر دانشجوي مهندسي عمران نميتواند فرصتهاي شغلي خوبي داشته باشد. 

معرفی رشته مهندسی عمران

توانایی های لازم :

دانشجویان این رشته در دو بخش طراحی و ساخت مشغول به کار میشوند و چون کارهای مربوط به طراحی در فضای شهری و کارهای مربوط به ساخت در اطراف شهر و نزدیک سازه ها صورت میگرد, از این رو باید تحمل دوری از خانواده و ... را داشته باشند. پاية قوي و داشتن علاقه به درس رياضي و فيزيک ، توان جسمي ، قدرت تجزيه و تحليل ، قدرت تجسم و دقت كافي ، مهارتهاي ارتباطي با افراد ، علاقه به کار با نرمافزارهاي مختلف و... از نیازمندیهای اصلی این رشته محسوب می شود . 

دانشگاه های دارای این رشته :

دانشگاه سراسري ، دانشگاه آزاد، دانشگاه غيرانتفاعي و دانشگاه پيام‌نور

امکان ادامه تحصیل :

تا مقطع دکترا

موقعیت های شغلی :

چون اغلب سرمایه گذاری های دولت در بخش زیربنایی و عمرانی است, به همین دلیل اینده ی شغلی روشنی برای فارغ التحصیلان این رشته در وزارتخانه ها (نظير وزارتخانه هاي راه و ترابري مسکن و شهرسازي و نيرو) و شرکتهاي دولتي و شرکتهاي خصوصي و... پیش بینی میشود. 

مدیر :

در صورت ادامه تحصيل در مقاطع بالاتر و داشتن تجربة کافي ميتوانيد در وزارتخانهها و سازمانهاي خاص مدير شويد.
 درآمد ماهيانه: 5 تا 8 ميليون تومان
 

متخصص :

استاد دانشگاه ، مهندس ناظر
 درآمد ماهيانه: 5 تا 8 ميليون تومان
 

کارمند :

شرکت هاي عمراني
 درآمد ماهيانه: 3 تا 6 ميليون تومان
 

کارآفرین :

تأسيس شرکت هاي عمراني
 درآمد ماهيانه: 25 تا 130 ميليون تومان