ورود به آزمون

معرفی رشته علوم تغذیه

تعریف :

در جهان امروز غذا نقش اساسي و استراتژيكي را بازي مي كند بسياري از كشورها به خاطر كمبود مواد غذايي تمام حيثيت و شرف خود را به اجبار به استعمارگران برده اند اگر كشوري از نظر توليد مواد غذايي بتواند در حد خوبي قرار گيرد و خودكفا شود پس از آن يا بهتر بگوييم هم زمان با آن بايد توجه جدي به علوم تغذيه نمايد.
این رشته به ارایه رژیم درمانی, نحوه تغذیه مناسب در جهت سلامتی بدن , انواع رژیم های غذایی متناسب با بیماری های خاص و فرایندهای انجام شده روی غذا تا مرحله جذب یا دفع غذا میپردازد.
کارشناس تغذيه علاوه بر کار در بخش دولتي ميتواند به طور خصوصي در حوزه سلامت و تغذيه فعاليت کند اما کار در اين حوزه مستلزم داشتن شرايطي از جمله مهارتهاي ارتباطي مناسب، توانايي توضيح و آموزش مباحث مختلف به همة افراد در هر سطحي، داشتن صبر و توانايي ايجاد انگيزه در افراد براي تغيير عادات غذايي و دنبال کردن رژيم غذايي و داشتن انعطاف در کار (با هر فردي متناسب با شرايط و وضعيت او برخورد کند) است.

معرفی رشته علوم تغذیه

توانایی های لازم :

داوطلبان این رشته باید در دروس شیمی و فیزیک قوی باشدو از روحیه خدماتی بالایی برخوردار باشد تا بتواند به بیماران کمک کند. اين افراد بايد با استفاده از مهارت‌هاي ارتباطي مناسب با روان‌شناسي افراد آشنايي داشته باشند تا بتوانند بر اساس وضعيت جسمي و روحي هر فرد رژيم غذايي مناسبي را تهيه کنند.

دانشگاه های دارای این رشته :

دانشگاه سراسری و دانشگاه آزاد

امکان ادامه تحصیل :

تا مقطع دکترا

موقعیت های شغلی :

فارغ التحصیلان این رشته می توانند در کارخانجات صنايع غذايي، بيمارستان‌ها، شرکت‌ها، مطب شخصي فعالیت کنند . 

مدیر :

در صورت ادامة تحصيل در رشتة مديريت ميتوانيد مدير بخشهاي مختلف در بيمارستانها و ... شويد.
 درآمد ماهيانه: 4 تا 6 ميليون تومان


 

متخصص :

بيمارستان ها، کارخانجات، استاد دانشگاه و ...
 درآمد ماهيانه: 6 تا 12 ميليون تومان

کارمند :

کارمند کارخانه ها، شرکت ها و ...
 درآمد ماهيانه: 3 تا 5 ميليون تومان

کارآفرین :

تأسيس مطب شخصي
 درآمد ماهيانه: 6 تا 12 ميليون تومان