معرفی رشته پرستاری

تعریف :

پرستاري رشته‌اي است كه در كشور ما ناشناخته مانده است و بيشتر افراد با شنيدن نام پرستار تنها تزريقات و كمك‌هاي اوليه در ذهنشان نقش مي‌بندد.
برخلاف اين تصور ناقص، پرستار يك عضو مهم در تيم مراقبت بهداشتي است و نقش ارزنده اي در پذيرش، آماده سازي، مراقبت و حمايت‌هاي روحي، جسمي و اجتماعي بيمار دارد.
یک پرستار دارای مسئولیت خطیری در زمینه های حمایتی, حفاظتی, روحی,جسمی و مراقبتی میباشد.
در این دوره به دانشجویان,نحوه برقراری ارتباط با بیمار و خانواده او, چگونگی تزریق و واکسن و پانسمان, چگونگی مراقبت از بیمار , زمان مناسب برای تزریق و دادن دارو, شناخت انواع بیماری ها و علایم انها اموزش داده میشود.
پرستار فردي است که در زمينة اصول علمي و مهارت‌هاي حرفه‌اي مراقبت، درمان و آموزش بيماران تحصيل کرده و در آن مهارت داشته باشد. هرچند در گذشته به تمام مراقبين بيماران و افراد ناتوان پرستار مي‌گفتند ولي امروزه پرستار فردي است که داراي تحصيلات دانشگاهي در اين زمينه است اما هنوز هم اين باور غلط در بين مردم وجود دارد و تفاوت مراقب و پرستار را نمي‌دانند و پرستار را فردي بي‌سواد و تجربي مي‌دانند.

معرفی رشته پرستاری

توانایی های لازم :

همچنین باید تحمل شرایط سخت و ناملایماتی که از جانب بیماران میشود را داشته باشد و از حس انسان دوستی و فداکاری بالا و کمک به همنوع برخوردار باشد. : علاقه به درس زيست و شيمي، دقت بالا، داشتن آمادگي جسماني و روحي خوب نیز در این رشته بسیار مهم است .

دانشگاه های دارای این رشته :

دانشگاه سراسر ، دانشگاه آزاد و پردیس های خودگردان

امکان ادامه تحصیل :

تا مقطع دکترا

موقعیت های شغلی :

بيمارستان‌ها، مراکز بهداشتي درماني و کلينيک‌ها محل اشتغال فارغ التحصیلان پرستاری است .

مدیر :

در صورت ادامه تحصيل در کارشناسي ارشد مديريت و يا پرستاري ميتوانيد مدير بخشهاي مختلف در بيمارستانها و ... شويد.
 درآمد ماهيانه: 4 تا 6 ميليون تومان


 

متخصص :

استاد دانشگاه
 درآمد ماهيانه: 5 تا 8 ميليون تومان

کارمند :

بيمارستانها و کلينيک ها

درآمد ماهيانه: 3 تا 5 ميليون تومان

کارآفرین :

تأسيس مراکز مراقبت در منزل
 درآمد ماهيانه: 7 تا 40 ميليون تومان