ورود به آزمون

معرفی رشته مهندسی مکانیک

تعریف :

اين رشته در طول تاريخ حيات خود، مسيري طولاني را پيموده، اما همواره دو اصل اوليه خود، يعني كوشش براي ابداع ابزارهاي جديد و افزايش توانايي آنها را در نظر داشته است.در حال حاضر مكانيك را مي‌توان بخشي از علم فيزيك دانست كه با استفاده از مفاهيم و اصول علوم فيزيك و رياضي، به بررسي حركت اجسام و نيروهاي وارد بر آنها مي‌ پردازد.
رشته مهندس مکانیک ، از عمده‌ترین و جامع‌ترین رشته‌های مهندسی می‌باشد. چون این رشته مشتمل بر استفاده از انرژی، ایجاد و تبدیل حرکت و انجام کار می‌باشد. به بیان دیگر، چرخ هر صنعتی که در دنیای مدرن امروز می‌گردد، به نوعی تخصص یک مهندس مکانیک در آن دخیل است. رشته مهندسی مکانیک ، به بررسي حرکت اجسام و نيروهاي وارد بر آن ميپردازد، اين رشته را شايد بتوان از نقطه نظر تنوع موضوعات تحت پوشش، جامعترين رشتة مهندسي به شمار آورد. 

معرفی رشته مهندسی مکانیک

توانایی های لازم :

دانشجویان رشته مهندسی مکانیک ، باید دارای توانایی بالا در علوم ریاضی و فیزیک باشند . همچنین باید علاقه مند به طراحی و خلاقیت در زمینه ی ساخت وسایل و قطعات صنعتی باشد. دقت به جزئيات، توان تحليلي بالا، پاية قوي در درس رياضي و فيزيک، توانايي در انجام محاسبات، داشتن هوش، استعداد و قدرت تجسم بالا و... از نیازهای اصلی برای موفقیت در رشته مکانیک محسوب می شود .

دانشگاه های دارای این رشته :

دانشگاه سراسري ، دانشگاه آزاد ، دانشگاه غيرانتفاعي و دانشگاه پيام نور

امکان ادامه تحصیل :

تا مقطع دکترا

موقعیت های شغلی :

فارغ التحصیلان این رشته میتوانند در اغلب کارخانه ها و واحدهای صنعتی مشغول به کار شوند.  کارشناس مهندس مکانيک علاوه بر کار صنعتي ميتواند به عنوان کارشناس و مشاور فني در بانک ها ، شرکت هاي سرمايه گذاري و بيمه و شرکت هاي بازرسي و نظارت امور بين المللي فعاليت کند. با کسب تجربة بيشتر هم ميتواند به مشاغل سطح بالاتري مانند مديريت پروژه ، متخصص تحقيقات و مشاور دست پيدا کند.

مدیر :

 در صورت ادامه تحصيل در مقطع بالاتر و داشتن تجربة کافي ميتوانيد در وزارتخانه ها و سازمانهاي خاص مدير شويد.
 درآمد ماهيانه: 5 تا 9 ميليون تومان
 

متخصص :

استاد دانشگاه
 درآمد ماهيانه: 5 تا 8 ميليون تومان
 

کارمند :

شرکت ها و کارخانه ها
 درآمد ماهيانه: 5 تا 3 ميليون تومان

کارآفرین :

تأسيس کارخانه هاي ساخت ماشين آلات (داشتن سرمايه و تجربة کافي)
 درآمد ماهيانه: 40 تا 120 ميليون تومان