معرفی رشته دامپزشکی

تعریف :

رشته دامپزشکي در ذهن يک دانش آموز دبيرستان ابعاد بسيار محدود و معيني دارد، در بعضي موارد تصورات نادرست نيز ذهن دانش آموزان ما و بلکه عامه مردم را اشغال کرده است. در حال حاضر رشته دامپزشکي با علوم تغذيه و علوم آزمايشگاهي ارتباط کاري خوبي پيدا نموده. وظيفه اين رشته پيشگيري و درمان بيماري‌هاي دامي و ريشه کني و تامين بهداشت عمومي دام مي‌باشد. دامپزشکی علمی است که به بررسی , شناخت , پیشگیری و درمان بیماری های مشترک بین دام و انسا ن و یا بیماری های خاص دام میپردازد. 
امروزه در دنيا علي رغم پيشرفت هايي كه در زمينه هاي مختلف صورت گرفته است، هنوز هم مساله غذا از نظر اجتماعي و اقتصادي در درجه اول اهميت قرار دارد و به عنوان يك مساله استراتژيك مطرح است. به طوري كه موقعيت يك كشور را با سطح و نوع غذاي مردم آن كشور محك مي زنند. بدون شك در ميان مواد غذايي آنچه بسيار اهميت دارد و جزو لاينفك مواد غذايي روزانه است، پروتئين حيواني است كه از طريق دام تهيه مي شود.
از همين جا مي توان به اهميت دانش دامپزشكي پي ببرد زيرا دامپزشكي علم شناخت بيماري هاي دامي اعم از بيماري هاي مشترك بين انسان و حيوان يا بيماري هاي خاص دام، پيشگيري از بيماريها، معالجه بيماري ها و همچنين علم تغذيه انسان و دام است. در نشريه سازمان بهداشت جهاني آمده است هدف نهايي دامپزشكي درمان حيوانات نيست بلكه دقيقا تامين مواد غذايي و بهداشت انسان مي باشد. چرا كه با واكسيناسيون دام ها مي توان از مرگ و مير آنها جلوگيري كرد و بر ميزان فرآورده هاي دامي افزود و در نتيجه مواد پروتئيني لازم را براي جيره غذايي انساني تامين نمود. موادي كه مقاومت انسان ها بخصوص كودكان را در مقابل كليه بيماري ها، افزايش مي دهد و نه تنها باعث كاهش قابل ملاحظه هزينه هاي درماني مي شود، بلكه جامعه اي سالم و فعال بوجود خواهد آورد.
 

معرفی رشته دامپزشکی

توانایی های لازم :

یک دامپزشک خوب باید دارای قدرت تجزیه و تحلیل بالا باشد. همچنین مسلط به زبان انگلیسی بوده و به علم زیست شناسی نیز آگاه باشد.  علاقه به دام و و طيور، قدرت جسمي و روحي بالا، توانايي تصميمگيري، داشتن اطلاعات علمي خوب در مورد حيوانات نیز در موفقیت این رشته بسیار مهم است . 

دانشگاه های دارای این رشته :

دانشگاه سراسری و دانشگاه آزاد

امکان ادامه تحصیل :

تا مقطع فوق دکترا

موقعیت های شغلی :

دامپزشکان میتوانند در سازمان دامپزشکی, کلینیک های دامپزشکی, شرکت فراورده های دامی و مرکز تحقیقات واکسن مشغول به کار شوند. فارغ التحصيلان دامپزشكي مي توانند در مراكز مختلفي از جمله سازمان دامپزشكي، موسسه تحقيقات و توليد واكسن رازي، شركت هاي توليد دارو و فرآورده هاي دامي، شركت هاي توليد مواد غذايي با فرآورده هاي دامي، واحد هاي دامپروري دولتي و خصوصي و آزمايشگاه هاي تشخيص بيماري هاي دامي و بيماري انساني فعاليت كنند. گفتني است كه در اكثر كشورها از جمله كشور ما، دامپزشكان در تحقيقات پايه پزشكي نقش مهمي دارند براي مثال دكتر (جي-بانگ) عامل تب مالت انسان و سقط جنين دام ها را كشف كرد. اين توانايي از آنجا نشات مي گيرد كه از يك طرف كار با دام محدوديت كار با انسان را ندارد؛ يعني مي شود بر روي تعداد زيادي از حيوانات با وجود احتمال بيماري يا مرگ آزمايش نمود و از سوي ديگر يك دامپزشك ديد وسيعتري درباره حيوانات دارد و مي تواند به روي حيوانات مختلف تحقيق كند.

مدیر :

 
در صورت داشتن سابقه بالا و تحصيل در مقاطع بالاتر ميتوانيد در وزارتخانهها و سازمانهاي خاص مدير شويد.
 درآمد ماهيانه: 6 تا 14 ميليون تومان
 
 

متخصص :

بيمارستانها و کلينيکها / استاد دانشگاه
 درآمد ماهيانه: 7 تا 20 ميليون تومان

کارمند :

کلينيک ها و مؤسسات تحقيقاتي
 درآمد ماهيانه: 6 تا 8 ميليون تومان

کارآفرین :

تأسيس مطب شخصي
 درآمد ماهيانه: 8 تا 18 ميليون تومان