ورود به آزمون

معرفی رشته دندانپزشکی

تعریف :

رشته دندانپزشكي هدفش از تربيت دانشجو پيشگيري و درمان بيماري‌‌هاي دهان و دندان و تامين بهداشتي عمومي دهان و دندان است. با پیشرفت علوم و وارد شدن تکنولوژی های پیشرفته به بخش دندانپزشکی, مردم نیز دیگر فقط به هنگام دندان درد به پزشک مراجعه نمیکنند بلکه برای انجام عملهای زیبایی دهان و دندان, جراحی لثه, فک, ارتودنسی , پروتز, ایمپلنت و ... نیز به دندان پزشکان مراجعه میکنند.
این رشته در دو دوره 2 و 4 ساله ارایه شده به طوری که در دوره اول به دانشجویان دروس پایه نظیر اناتومی, ژنتیک, بیوشیمی و...تدریس شده و در دوره 4 ساله دانشجویان دروس اختصاصی نظیر پروتزهای ثابت و متحرک,ارتودنسی ,ایمپلنت و.... را آموزش میبینند. 

 برخلاف تصور عموم، امکان تخصص گرفتن در رشتة دندان‌پزشکي وجود دارد و پس از يک دورة دو تا سه ساله فرد مي‌تواند به عنوان جراح دندان‌پزشک مشغول به‌کار شود و درآمد بهتري داشته باشد.

 دندان‌پزشکي نسبت به پزشکي رشته‌اي زودبازده است. علاوه بر اين‌که دورة تحصيلي آن کوتاه‌تر است دورة تخصصي آن نيز کم‌تر است و فرد با صرف مدتي کم‌تر از ده سال، مي‌تواند بيشتر از يک پزشک متخصص کسب درآمد کند.

 امکان مشارکت با يک سرمايه‌گذار براي تأسيس کلينيک نيز وجود دارد که درآمد خوبي دارد.

معرفی رشته دندانپزشکی

توانایی های لازم :

داوطلبان این رشته باید دارای دست های ظریف و هنرمند باشد تا بتواند کارهای دندانپزشکی را به خوبی انجام دهد. همچنین داوطلب این رشته باید از ذهنی خلاق و دیدی هنری ، هماهنگي چشم و دست، توانايي جسمي بالا، صبر و شکيبايي، توانايي برقراري ارتباط با بيماران و دعوت به آرامش بيماران مضطرب برخوردار باشد.

دانشگاه های دارای این رشته :

دانشگاه سراسری و دانشگاه آزاد

امکان ادامه تحصیل :

تا مقطع فوق دکترا

موقعیت های شغلی :

اگرچه به نظر میرسد که فرصت های شغلی این رشته در حال حاضر محدود است ولی با توجه به اهمیت مردم به بهداشت دهان و دندان و زیبایی انها, میتوان اینده شغلی خوبی را برای فارغ التحصیلان این رشته در نظر گرفت.

مدیر :

در صورت داشتن سابقة بالا و تحصيل در مقاطع بالاتر ميتوانيد در وزارتخانهها و سازمانهاي خاص مدير شويد.
 درآمد ماهيانه: 7 تا 14 ميليون تومان
 

متخصص :

بيمارستانها و کلينيکهاي جراحي
 درآمد ماهيانه: 30 تا 120 ميليون تومان
 

کارمند :

بيمارستان و کلينيکها
 درآمد ماهيانه: 6 تا 10 ميليون تومان

کارآفرین :

تأسيس مطب شخصي
 درآمد ماهيانه: 30 تا 60 ميليون تومان