ورود به آزمون

معرفی رشته داروسازی

تعریف :

رشته داروسازي سرحلقه درمان همه بيماراني است كه چشم اميد به داروهاي مؤثر، كم ضرر و پر اثر دوخته‌اند. داروسازی بخشی از علوم پزشکی است که به تولید و ساخت دارو, تاثیر ان بر بدن موجودات میپردازد. دکتر داروساز با گزارشی از کیفیت دارو, نحوه استفاده از ان و همچنین نوع دارو میتواند با پزشک معالج همکاری کند . رشته داروسازي بخشي از علوم پزشكي است كه در رابطه با توليد و ساخت دارو، بررسي وضعيت دارو در بدن انسان و موجودات زنده و ميزان تاثير دارو در سلامت جامعه و كم كردن بحران هاي بيماري زا نقش ايفا مي كند. به عبارت ديگر رشته داروسازي به شناخت ماده موثر، فرموله كردن اين ماده (تبديل ماده موثر به فرمي كه قابل مصرف براي بيمار باشد مثل قرص، كپسول، شربت يا استفاده از روش هاي تزريقي) و بررسي اثرات دارو بر بدن بيمار ميپردازد.
شايد جالب باشد كه بدانيد حدود 30 تا 50 درصد علت ناموفق شيوه مداواي يك بيمار، به دارو مربوط مي شود؛ يعني كيفيت دارو، انتخاب نوع دارو و نحوه استفاده از دارو ( اين كه بيمار دارو را با چه مواد غذايي يا دارو هاي ديگر استفاده كرده است) ميتواند اثر دارو را تضعيف كند. و اين وظيفه يك داروساز است كه علت را تشخيص دهد و در اين زمينه پزشك معالج را راهنمايي كند.

 بر خلاف تصور عموم داروسازان علاوه بر تأسيس يا کار در داروخانهها ميتوانند در شرکتها و مراکز تحقيقاتي و کارخانجات در زمينههاي تحقيقات، فرمولاسيون و توليد محصولات دارويي انساني و دامي و فراوردههاي آرايشي و بهداشتي و نيز راهنمايي و ارائة مشاوره به پزشکان و بيماران و مصرفکنندگان محصولات آرايشي و بهداشتي فعاليت کنند.
 پس از اخذ مدرک دکتراي عمومي، به شرط داشتن معدل کل بالاتر از 15، دانشجو ميتواند در امتحان دوره تخصصي شرکت کند. دانشجويان پذيرفته شده در دورة تخصصي بسته به گرايش تحصيلي خود، واحدهاي گوناگون و متنوع ديگري را (تقريباً 40 واحد) در سطح پيشرفته و تخصصي ميگذرانند که بخش عمدة آن پاياننامة تخصصي است. قبل از انتخاب پاياننامة تخصصي، دانشجو بايد در امتحان جامع تخصصي که در سطح کشور برگزار ميشود، نمره قبولي را کسب نمايد. علاوه بر رشتههاي ياد شده، فارغالتحصيلان رشتة داروسازي عمومي مي توانند در تخصصهاي علوم پاية پزشکي نظير: بيوشيمي، انگلشناسي پزشکي، ميکروبشناسي پزشکي، فيزيولوژي، آمار حياتي، تغذيه، ايمونولوژي، ويروسشناسي و ژنتيک نيز شرکت نمايند.
 

معرفی رشته داروسازی

توانایی های لازم :

داوطلبان این رشته باید در دروس فیزیک , شیمی و زیست شناسی قوی بوده و دارای ذهنی خلاق و مبتکر ، توان تحليلي بالا، مسئوليت‌پذير بودن، دقت و توجه به جزئيات، مهارت‌هاي رياضي براي محاسبات ساخت داروها باشند. همچنین داشتن روابط عمومی بالا از امتیازات این رشته می باشد. 

دانشگاه های دارای این رشته :

دانشگاه سراسری و دانشگاه آزاد 

امکان ادامه تحصیل :

تا مقطع فوق دکترا

موقعیت های شغلی :

فارغ التحصیلان این رشته جذب داروخانه ها شده و یا در کارخانه های ارایشی بهداشتی , و یا صنایع داروسازی مشغول به کار میشوند.

مدیر :

در صورت داشتن سابقة بالا و تحصيل در مقاطع بالاتر ميتوانيد در وزارتخانهها و سازمانهاي خاص مدير شويد.
 درآمد ماهيانه: 7 تا 14 ميليون تومان
 

 
 

متخصص :

استاد دانشگاه/ متخصص توليد
 درآمد ماهيانه: 6 تا 9 ميليون تومان

کارمند :

داروخانه ها و کارخانه ها
 درآمد ماهيانه: 6 تا 8 ميليون تومان

کارآفرین :

تأسيس داروخانه
 درآمد ماهيانه: 10 تا 60 ميليون تومان