ورود به آزمون

معرفی رشته پزشکی

تعریف :

هدف از تربيت پزشکان تامين بهداشت جامعه و کمک به درمان بيماران است، يک پزشک بعد از معاينة بيمار با انجام آزمايشات و تجويز دارو سعي در تشخيص و درمان بيماري‌ها دارد. دانشجويان رشتة پزشکي در طول دوران تحصيل 4 دوره: علوم پايه، فيزيوپاتولوژي و 2 دوره کارآموزي باليني را طي خواهند کرد. مطلب قابل بيان در خصوص رشته پزشکی، طول دوره اين رشته است. پشتکار درونی و حقيقی عامل موفقيت و حفظ نشاط در سپری کردن اين رشته با ارزش می باشد، تأمل و دقت در انتخاب اين رشته جايگاه ويژه ای دارد که با انتخاب آگاهانه می توان به وظايف سنگين اين انتخاب به خوبی عمل کرد و در پايان سرافراز و پيروز به درجه دکتری رسيد.
پزشکی عمومی دارای 4 دوره میباشد:
دوره‌ي علوم پایه: این دوره 5 نیمسال است که پس از گذراندن ان, از طرف وزارت بهداشت از دانشجویان ازمونی به عمل می اید که در صورت قبولی در این ازمون به دوره ی بعد راه خواهند یافت.
دوره‌ي فیزیوپاتولوژی: این دوره 2 نیمسال تحصیلی است و حداقل معدل این دوره 12 میباشد. تعداد واحدهای درسی این دوره 31 است که پس از پاس کردن انها , دانشجویان وارد دوره بعد میشوند.
دوره‌ي کارآموزی بالینی: در این دوره دانشجویان اطلاعات قبلی خود را با یافته هایی که در بیمارستان از بیماران به دست اورده اند, مقایسه میکنند. این دوره 97 واحد درسی دارد. نمره قبولی در دوره 12 بوده و معدل دوره نباید از 14 کمتر باشد. دانشجویان پس از قبولی در امتحان پایان دوره وارد دوره بعد میشوند.
دوره‌ي کارورزی بالینی: این دوره, دوره ای است عملی که شامل 64 واحد درسی میباشد. طول این دوره 18 ماه است.
دانشجویان پس از این دوره باید 6 واحد پایان نامه را بگذرانند.

فارغ التحصيلان اين رشته بايد در مناطق محروم از 14 ماه تا 2 سال خدمت کنند. پزشکي يکي از پردرآمدترين مشاغل حال حاضر کشور است و در صورتي که در مقاطع بالاتر ادامه تحصيل دهيد مي‌توانيد خيلي زود ثروتمند شويد.

توصيه مي‌شود اگر قصد ادامه تحصيل در اين رشته را نداريد، رشتة ديگري را انتخاب کنيد به اين دليل که درآمد يک پزشک عمومي بيشتر از ماهيانه بين 4 تا 6 ميليون تومان نيست.

معرفی رشته پزشکی

توانایی های لازم :

علاقه به کمک کردن به مردم، مسئوليت‌پذير بودن، مهارت‌هاي ارتباطي مناسب، دلسوزي و صداقت، توانايي آرام کردن بيماران، سلامت جسمي و روحي کامل، تحمل فشار و استرس بالاي کار

دانشگاه های دارای این رشته :

دانشگاه سراسری و دانشگاه آزاد

امکان ادامه تحصیل :

تا مقطع فوق دکترا

موقعیت های شغلی :

بيمارستان‌ها، درمانگاه‌ها، مطب شخصي، مراکز بهداشتي و

مدیر :

در صورت داشتن سابقة بالا و تحصيل در مقاطع بالاتر ميتوانيد در وزارتخانهها و سازمانهاي خاص مدير شويد.
 درآمد ماهيانه: 6 تا 12 ميليون تومان
 

 

 
 

متخصص :

بيمارستانها و کلينيکهاي جراحي
 درآمد ماهيانه: 30 تا 150 ميليون تومان

کارمند :

بيمارستانها و کلينيکها
 درآمد ماهيانه: 6 تا 10 ميليون تومان

کارآفرین :

 تأسيس مطب شخصي
 درآمد ماهيانه: 20 تا 35 ميليون تومان