ورود به آزمون

معرفی رشته مدیریت

تعریف :

مديريت امروز مجموعه ای از علوم گوناگون همانند اقتصاد، جامعه شناسی، روان شناسی، رياضيات، آمار و ... است که هدفش افزايش بهره وری، کارائی و اثربخشی سازمانی است. امروزه اغلب متخصصان علوم انسانی , علت مشکلات جامعه را عدم مدیریت صحیح میدانند. لذا وجود و تربیت مدیرانی حاذق برای رفع مشکلات موجود در جامعه امری است ضروری که در گستره این رشته گنجانده شده است. 

 به جرأت ميتوان گفت كه يك فارغالتحصيل رشته مديريت هيچوقت بيكار نخواهد ماند. يك فارغالتحصيل رشتة مديريت نبايد انتظار داشته باشد كه از همان بدو امر به عنوان مدير يك شركت يا كارخانه مشغول به كار گردد. چون بخشي از مطالب و محتواي كلاسهاي مديريت بايد از محيط و سازمانهاي جامعه گرفته شود. بنابراين فارغالتحصيل اين رشته در ابتدا بايد بهعنوان يك كارشناس در ردههاي پايينتر وارد بازار كار شده و سپس به مرور پلههاي ترقي را طي كند. يعني ميتواند در طيف وسيعي از شركتها و سازمانها مانند شركتهاي تجاري، توليدي، مالي، بانكها، مؤسسههاي بيمه، سازمانهاي حسابرسي و مؤسساتي كه با تجارت خارجي سر و كار دارند بهعنوان مسئول تداركات، كارگزيني، امور مالي، بازاريابي و... مشغول به كار گردد.

معرفی رشته مدیریت

توانایی های لازم :

داوطلبان این رشته باید در دروس ریاضی, ادبیات فارسی وزبان انگلیسی قوی باشند. این داوطلبان باید دارای قدرت تجزیه و تحلیل, فن بیان قوی و روبط اجتماعی قدرت‌ رهبري‌، اعتماد به‌ نفس‌، روابط‌ اجتماعي‌ خوب‌، توان‌ تجزيه‌ و تحليل‌ و قدرت‌ بيان‌ قوي‌، علاقه به دروس رياضي، زبان انگليسي و ادبيات فارسي خوب باشند. علاقه مند بودن به بازار کار و تجارت و مسایل اقتصادی از عوامل موفقیت داوطلبان این رشته میباشد.

دانشگاه های دارای این رشته :

دانشگاه سراسري ، دانشگاه آزاد ، دانشگاه غيرانتفاعي و دانشگاه  پيام‌نور

امکان ادامه تحصیل :

تا مقطع دکترا

موقعیت های شغلی :

شرکت‌ها و مؤسسات دولتي و خصوصي، کارخانه‌ها، بانک، وزارت‌خانه‌ها

مدیر :

مديريت شرکتها و کارخانه ها و... 
 درآمد ماهيانه: 4 تا 6 ميليون تومان
 

متخصص :

استاد دانشگاه
 درآمد ماهيانه: 5 تا 8 ميليون تومان

کارمند :

کارمند کارخانه ها، شرکتها
 درآمد ماهيانه: 3 تا 5 ميليون تومان

کارآفرین :

تأسيس شرکت در حوزة گرايش انتخاب شده
 درآمد ماهيانه: 6 تا 25 ميليون تومان