ورود به آزمون

معرفی رشته حسابداری

تعریف :

سیستم حسابداری نقش موثری در برنامه ریزی و کنترل عملیات موسسات اقتصادی ایفا می کند. حسابداری نه تنها اطلاعاتی را که مبنای تنظیم طرحها و برنامه هاست در اختیار مدیریت قرار می دهد، بلکه اطلاعات لازم در مورد چگونگی اجرای عملیات را نیز مورد ارزیابی قرار می دهد و علت عدم کارائی را کشف می کند و در هر مورد تصمیمات مقتضی اتخاذ می نماید. فرآيند جمع‌آوري، طبقه‌بندي‌، ثبت، خلاصه کردن اطلاعات و تهية گزارش‌هاي مالي و صورت‌هاي حسابداري در شکل‌ها و مدل‌هاي خاص انجام مي‌گيرد تا افراد ذي‌نفع درون سازماني مثل مديران سازمان و يا برون‌سازماني مثل بانک‌ها، مجمع عمومي سازمان مورد نظر و يا مقامات مالياتي بتوانند از اين اطلاعات استفاده کنند.
این رشته اولین بار در آموزشگاه عالی حسابداری شرکت نفت,در سال 45 تدریس شد. این رشته یک رشته تجربی نمیباشد و نیازمند تحصیلات دانشگاهی است. امروزه دانشجویان این رشته به جای استفاده از چرتکه , از ماشین حساب ها و کامپیوترهای پیشرفته استفاده میکنند.

معرفی رشته حسابداری

توانایی های لازم :

داوطلب این رشته باید در بخش های جمع اوری و ثبت اطلاعات, تهیه گزارش مالی و... ماهر باشد. پاية قوي و داشتن شم رياضي، تسلط به ادبيات فارسي، توانايي کار طولاني پشت ميز میتاند کمک شایانی به پیشرفت در این رشته داشته باشد.

دانشگاه های دارای این رشته :

دانشگاه سراسري ، دانشگاه آزاد ، دانشگاه غيرانتفاعي و دانشگاه  پيام‌نور

امکان ادامه تحصیل :

تا مقطع دکترا

موقعیت های شغلی :

برخلاف این که این رشته در اکثر دانشگاه ها تدریس میشود, تعداد فارغ التحصیلان ان کم است. فارغ التحصیلان میتوانند به عنوان حسابدار در  شرکت‌هاي خصوصي و دولتي، موسسات، کارخانه‌ها، بيمه‌ها و‌... و یا مدیر مالی در این شرکت ها مشغول به کار شوند. 

مدیر :

در صورت ادامة تحصيل در رشتة مديريت ميتوانيد در حوزة مديريت فعاليت کنيد.
 درآمد ماهيانه: 4 تا 6 ميليون تومان
 
 

متخصص :

استاد دانشگاه 
 درآمد ماهيانه: 5 تا 8 ميليون تومان
تأسيس شرکتهاي خدمات حسابداري
 درآمد ماهيانه:  15 تا 40 ميليون تومان

کارمند :

شرکتها و مؤسسات
 درآمد ماهيانه: 2 تا 7 ميليون تومان

کارآفرین :

تأسيس شرکتهاي خدمات حسابداري 
 درآمد ماهيانه: 15 تا 40 ميليون تومان