معرفی رشته مهندسی برق

تعریف :

رشته برق در آغاز با مکانيک همراه بود و الکترو مکانيک خوانده مي شد، اما با رشد و پيشرفت چشمگير اين رشته، رشته برق راه خود را از مکانيک جدا کرد و به عنوان يک رشته مستقل مطرح گرديد.

مهمترین دلیل ایجاد این رشته, تولید و توزیع انرژی و اطلاعات میباشد و هدف از این رشته, تربیت نیروهای متخصص برای رفع نیاز کشور در صنایعی است که با برق کار میکنند زیرا امروزه ,یکی از دلایل اصلی پیشرفت کشورها مصرف بهینه انرژی میباشد.

يكي از بهترين تعريف‌هايي كه از مهندسي برق شده است، اين است كه محور اصلي فعاليت‌هاي مهندسي برق، تبديل يك سيگنال به سيگنال ديگر است. كه البته اين سيگنال ممكن است شكل موج ولتاژ يا شكل موج جريان و يا تركيب ديجيتالي يك بخش از اطلاعات باشد. کار مهندس برق طراحي، تحليل و ساخت مدارهاي الکتريکي، سيستمهاي کنترل هوشمند و سيستمهاي مخابراتي است. ابعاد اين مدارها از چند نانومتر تا چند هزار کيلومتر مانند شبکة برق رساني يک کشور متغير است.

معرفی رشته مهندسی برق

توانایی های لازم :

دانشجویی موفق است که در زمینه ی ریاضیات و علوم مرتبط با ان قوی باشد و دارای ذهنی خلاق و کنجکاو باشد. همچنین علاقه به وسایل و قطعات برقی نیز میتواند از عوامل موفقیت در این رشته محسوب شود.

دانشگاه های دارای این رشته :

 سراسري، غيرانتفاعي، آزاد و پيام نور

امکان ادامه تحصیل :

تا مقطع دکترا

موقعیت های شغلی :

با توجه به توسعه ی روزافزون صنعتی کشور, آینده ی شغلی خوبی برای فارغ التحصیلان این رشته پیش بینی میشود. طراحي، ساخت و اجراي قطعات مدارهاي الکتريکي در شرکتها، کارخانه ها، به طور کلي تمام مراکزي که به صورت مستقيم و يا غير مستقيم در زمينة امور مهندسي برق فعاليت دارند

مدیر :

در صورت ادامه تحصيل کارشناسي ارشد در رشته مديريت ميتوانيد در اين حوزه فعاليت کنيد.

درآمد ماهيانه: 4 تا 6 ميليون تومان

متخصص :

استاد دانشگاه

 درآمد ماهيانه: 5 تا 8 ميليون تومان

کارمند :

شرکتها و کارخانه ها درآمد ماهيانه:

 2 تا 5 ميليون تومان

کارآفرین :

تأسيس شرکت ساخت قطعات الکترونيکي درآمد ماهيانه

 10 تا 50 ميليون تومان