ورود به آزمون

معرفی رشته زبان و ادبیات عربی

تعریف :

عربي زبان اول جهان اسالم و زبان فرهنگ تمدن بيشتر کشورهاي مسلمان است و ما براي اتحاد، همدلي و همزباني با جهان اسالم و بهرهگيري از منابع اصلي اسالمي و تحقيقاتي که در اين زمينه انجام مي شود و همچنين تسلط بر زبان و ادبيات فارسي که از زبان و ادبيات عربي بسيار تأثير پذيرفته است، بايد به زبان و ادبيات عرب مسلط باشيم . شتة عربي از آن دسته رشتههايي است که بيشتر از ميزاني که در جامعه بايد بازارکار برايش فراهم باشد، به تواناييها و قابليتهاي فارغالتحصيالن آن بستگي دارد يعني ميزان تسلط بر زبان عربي ميتواند در روند يافتن شغل مناسب و دلخواه بسيار تاثيرگذار باشد. دانشجويان اين رشته پس از اتمام تحصيالت خود مي توانند در آزمونهاي اداره فني قوه قضائيه شرکت نموده و در صورتي که پذيرفته شوند به عنوان مترجم رسمي دادگستري دارالترجمه تأسيس نمايند. اگر فردي مسلط به زبان عربي باشد قطعاً ميتواند درآمد خوبي در اين رشته کسب نمايد. به عنوان مثال مترجم شرکتهاي تجاري باشد و به صورت ترجمة همزمان يا ترجمة متون فعاليت نمايد.

معرفی رشته زبان و ادبیات عربی

توانایی های لازم :

داشتن علاقه و انگيزه ، استعداد زبان آموزی ، تلاش و پشتکار فراوان ، علاقه به درس عربي، توانايي خواندن متون و اشعار عربی و ...

دانشگاه های دارای این رشته :

دانشگاه سراسری ، دانشگاه آزاد و دانشگاه غيرانتفاعی

امکان ادامه تحصیل :

تا مقطع دکترا

موقعیت های شغلی :

- از مهمترین‌ و اساسی‌ترین‌ مراکز جذب‌ فارغ‌التحصیلان‌ این‌ رشته‌، وزارت‌ آموزش‌ و پرورش‌ است‌. 
- تدریس در موسسات و مراکز خصوصی 
- فارغ‌التحصیلانی‌ که‌ زبان‌ عربی‌ را خوب‌ فرا گرفته‌اند و بر آن مسلط هستند، می‌توانند در آزمون‌های‌ اداره‌ فنی‌ قوه‌ قضائیه‌ شرکت‌ کرده و در صورت‌ موفقیت‌ به‌ عنوان‌ مترجم‌ رسمی‌ دادگستری‌ مجوز تأسیس‌ دارالترجمه‌ را بگیرند؛ البته‌ دایره‌ این‌ کار بسیار محدود است‌ و هر ساله‌ قوه‌ قضائیه‌ به‌ تعداد محدودی‌ از متقاضیان‌ مجوز می‌دهد.
- به عنوان مترجم در سفارت خانه های کشورهای عربی، وزارت خانه های کشور و همچنین مترجم و رایزن فرهنگی در سازمان حج و زیارت.
- کار در دفتر روزنامه ها، نشریات، مجلات و موسسات فرهنگی و پژوهشی، به عنوان مترجم و محقق.
- ترجمه متون و کتب عربی؛ بازار کتاب‌ ما نیاز مبرمی‌ به‌ مترجمانی‌ دارد که‌ به‌ زبان‌ عربی‌ و کار ترجمه‌ مسلط‌ باشند.
- فارغ التحصیلان این رشته، با تحصیل در مقاطع بالاتر (ارشد و دکترا) می توانند بازار کار خود را وسیع تر کنند (مانند تدریس در دانشگاه و ...).

مدیر :

در صورت ادامه تحصيل در رشتة مديريت ميتوانيد در حوزة مديريت فعاليت کنيد. درآمد ماهيانه: 4 تا 6 ميليون تومان

متخصص :

 استاد دانشگاه

درآمد ماهيانه : 5 تا 8 ميليون تومان

کارمند :

مراکز آموزشی

 درآمد ماهيانه: 2 تا 8 ميليون تومان

کارآفرین :

تأسيس کتابخانه تخصصي

درآمد ماهيانه: 5 تا 15 ميليون تومان