معرفی رشته علوم اجتماعی

تعریف :

در سلسله مراتب مباحث دانشگاهي به ويژه در علوم اجتماعي رشته هاي مردم شناسي و انسان شناسي از مباحث نسبتاً جديد در يک صد سال اخير است. نام دیگر این رشته مهندسی اجتماع است. در این رشته دانشجویان به شناخت جامعه میپردازند و پس از ان میتوانند راه حل هایی را در جهت جلوگیری از انحرافات اجتماعی ارایه کنند. با توجه به اين‌که بيشتر کشورهاي جهان در حال توسعه هستند و بيشتر افراد آن‌ها سن زير 25 سال دارند در سال‌هاي آينده با معضلات اجتماعي بسياري در شهرها و روستاها رو‌به‌رو خواهند شد. به زبان ديگر تقاضاي اجتماعي براي آموزش، بهداشت، اشتغال، مسکن و در مجموع رفاه اجتماعي بيشتر مي‌شود و در نتيجه وجود متخصصاني که با پژوهش، مطالعه و برنامه‌ريزي، راه‌هاي رسيدن به رفاه اجتماعي را بيابند، بسيار ضروري است. هدف رشتة علوم اجتماعي تربيت متخصصاني است که نياز جامعه را در زمينه‌هاي فوق برآورده سازند. اين رشته در مقطع کارشناسي در 5 گرايش در دانشگاه ها تدريس مي‌شود: پژوهشگري اجتماعي، برنامه‌ريزي اجتماعي، توان و رفاه اجتماعي، مردم‌شناسي و خدمات اجتماعي

معرفی رشته علوم اجتماعی

توانایی های لازم :

داوطلبان این رشته باید دارای روابط عمومی بالا و صبر و حوصله فراوان باشند. همچنین باید به تحقیق و تفحص و پرسش و جست و جو علاقه داشته باشند. 

دانشگاه های دارای این رشته :

دانشگاه سراسري ، دانشگاه آزاد ، دانشگاه غيرانتفاعي و دانشگاه  پيام‌نور

امکان ادامه تحصیل :

تا مقطع دکترا

موقعیت های شغلی :

فارغ التحصیلان این رشته می توانند در بخش‌ دولتي‌ در سازمان‌هاي‌ برنامه‌ و بودجه‌، وزارت‌ کشور، فرمانداري‌ها، اداره‌هاي‌ دولتي‌، بنياد شهيد، کميته‌ امداد امام‌ خميني‌(ره‌)، سازمان‌ بهزيستي‌ و مؤسسه‌هاي‌ رفاهي‌ مشغول به کار شوند . 

مدیر :

در صورت ادامه تحصيل در رشته مديريت ميتوانيد در حوزة مديريت فعاليت کنيد.
 درآمد ماهيانه: 4 تا 6 ميليون تومان
 
 

متخصص :

استاد دانشگاه
 درآمد ماهيانه: 5 تا 8 ميليون تومان

کارمند :

سازمانها
 درآمد ماهيانه: 2 تا 4 ميليون تومان

کارآفرین :

تأسيس مؤسسات پژوهشي
 درآمد ماهيانه: 6 تا 15 ميليون تومان