ورود به آزمون

معرفی رشته روانشناسی

تعریف :

تا 80 سال پيش روانشناسي را مطالعه روح و روان و روانشناس را فردي ميدانستند كه رويدادهاي دروني، ذهني و مغزي را مثل تصورات ، خاطرات، افكار و احساسات مطالعه ميكند.
طبق اين تعريف، روانشناسي شاخهاي از تجربيترين بخش دانش انسان؛ يعني فلسفه بود. اما از اوايل قرن بيستم و با پيشرفت سريع دو علم زيست شناسي و فيزيك، روانشناسي نيز مطالعه ذهني (زندگي رواني) را كنار گذاشت و به مشاهده و مطاله رفتار موجودات پرداخت. البته هنوز نيز روانشناسان فرآيندههاي ذهني را مطالعه ميكنند اما اين كار را نه به صورت ثبت شخصي ادراكات و احساسات بلكه به شيوه عيني و علمي انجام ميدهند.
متاسفانه هنوز در كشور ما بسياري از مردم، روانشناسي را با كف بيني و احضار روح يكي ميدانند و ما ميبينيم كه كتابهايي با موضوعات فوق، به عنوان كتابهاي روانشناسي، فروش فوقالعادهاي دارند. در حالي كه روانشناسي شاخهاي از علوم زيستي است كه هم به مطالعه عيني رفتار قابل مشاهده نبوده و براساس داده هاي رفتاري و عصب زيست شناختي قابل استنباط است، توجه دارد. 
از آن‌جا که امروزه فکر و انديشه انسان‌ها پاية هر عمل و فعاليتي مي‌باشد، شناخت و درمان مسائل و مشکلات مربوط به آن نيز بسيار مهم و ضروري است، روان‌شناس کسي است که رفتار، شخصيت، روابط بين فردي، يادگيري و انگيزش را در انسان به شکل حرفه‌اي مورد بررسي قرار مي‌دهد.

 بر خلاف تصور عموم کار روانشناس تنها محدود به کار در مرکز مشاوره يا تأسيس مطب خصوصي نيست. آن‌ها مي‌توانند به عنوان کارشناس اين رشته در مراکز دولتي نظير بهزيستي، شهرداري، نيروي انتظامي، سازمان زندان‌ها، کانون اصلاح و تربيت و‌... در قسمت مربوطه جذب به کار شود.

معرفی رشته روانشناسی

توانایی های لازم :

داوطلبان این رشته باید دارای قدرت تجزیه و تحلیل و فن بیان باشند و بتوانند اسرار و رازهای بیماران خود را حفظ کنند و از حس انسان دوستی بالایی برخوردار باشند. ديد عميق نسبت مسائل اطراف، داراي روحية پر جنب وجوش وپويا، ذات هوشيار و جست‌وجوگر‌، توان تجزيه و تحليل بالا، احساس مسئوليت اخلاقي، صبر وشکيبايي در شنيدن و گوش دادن‌، قدرت بيان و سخنوري و‌...

دانشگاه های دارای این رشته :

دانشگاه سراسري ، دانشگاه  آزاد ، دانشگاه غيرانتفاعي ، دانشگاه پيام‌نور

امکان ادامه تحصیل :

تا مقطع دکترا

موقعیت های شغلی :

فارغ التحصیلان این رشته میتوانند در امور مشاوره, در کلینیک های روانشناسی, تدریس این درس و همکاری با سازمان هایی که در امور روانشناسی تحقیق میکنند, مشغول به کار شوند. کلينيک‌هاي روان‌شناسي، بيمارستان‌ها وکلينيک‌هاي توانبخشي، بهزيستي، کميتة امداد، سازمان زندان‌ها، مهد کودک‌ها نیز محل های کار دیگر این متخصصین است . 

مدیر :

 در صورت ادامه تحصيل در رشته مديريت ميتوانيد در حوزة مديريت فعاليت کنيد.
 درآمد ماهيانه: 4 تا 6 ميليون تومان
 
 

متخصص :

استاد دانشگاه
 درآمد ماهيانه: 5 تا 8 ميليون تومان
 

کارمند :

مراکز مشاوره روانشناسي
 درآمد ماهيانه: 3 تا 4 ميليون تومان

کارآفرین :

تأسيس مرکز مشاوره 
 درآمد ماهيانه: 15 تا 35 ميليون تومان