ورود به آزمون

معرفی رشته مهندسی دریا

تعریف :

پس از قرن 19 و با استفاده از بخار درصنایع کشتیرانی, روزنه جدیدی در بخش حمل و نقل دریایی ایجاد شد ، که توجه به این بخش میتواند تاثیر زیادی بر اقتصاد جهانی داشته باشد. مهندسي دريا چندين تخصص را در بر ميگيرد، مهندسي کشتي، مهندسي کشتي سازي، مهندسي دريانوردي از شاخه هاي اين رشته مي باشد که هر شاخه مسئول انجام کارهايي مانند مديريت و اداره کشتي ، تعميرات ، هدايت و رهبري کشتي مي باشند. با توجه به اينکه صنعت کشتي سازي در کشور شرايط مطلوبي ندارد و تنها در سال های اخير کارهايي در سطح محدود در اين حوزه انجام شده است، بازارکار مناسب و خوبي براي مهندسان کشتي سازي وجود ندارد. به عبارتي فرصتهاي شغلي محدودي در کشور در اين حوزه ميتوان يافت. البته بسياري از فرصتهاي شغلي اين حوزه به امور تحقيقاتي مربوط ميشود. در مورد مهندس کشتي و مهندس دريانوردي وضعيت کمي متفاوت و بهتر است.

معرفی رشته مهندسی دریا

توانایی های لازم :

داوطلبان این رشته بایستی در دروس ریاضی و فیزیک قوی بوده و بر زبان انگلیسی نیز مسلط باشند. برخورداری از سلامتی کامل جسمانی از شرایط این رشته است. همچنین داوطلبان بایستی توانایی تحمل دوری از خانواده را به علت سفرهای طولانی مدت داشته باشند.

دانشگاه های دارای این رشته :

دانشگاه سراسری و دانشگاه آزاد

امکان ادامه تحصیل :

تا مقطع دکترا

موقعیت های شغلی :

در سازمان بنادر و كشتيراني وظيفه ساخت سكوهاي شناور، کارهاي تحقيقاتي در صنايع دريايي، نظارت بر طرحهاي اجرايي دريايي، كارخانههاي خصوصي و يا دولتي كه كشتي هاي كوچك و قايقهاي موتوري را ميسازند، تعمير کشتي ها موقعیتهای شغلی این رشته تعریف می شود . 

مدیر :

در صورت ادامه تحصيل در مقاطع بالاتر و داشتن تجربة کافي ميتوانيد در وزارتخانه ها و سازمان هاي خاص مدير شويد.
 درآمد ماهيانه: 5 تا 8 ميليون تومان
 

متخصص :

استاد دانشگاه و متخصص طراحي
 درآمد ماهيانه: 5 تا 13 ميليون تومان
 

کارمند :

سازمان بنادر و کشتيراني
 درآمد ماهيانه: 4 تا 6 ميليون تومان
 

کارآفرین :

تأسيس شرکت صنايع دريايي
 درآمد ماهيانه: 40 تا 130 ميليون تومان