ورود به آزمون

معرفی رشته مهندسی نساجی

تعریف :

همانطور که میدانیم انسان ها برای محافظت از خود در برابر سرما و گرما, به لباس و پوشاک نیازمند هستند. پاسخگویی به این نیاز بشر در گستره ی این رشته قرار گرفته است. مهندسي نساجي رشتهاي است که دانش و توانايي لازم را براي ادارة بخشهاي مختلف اين صنعت به دانشجويان ميدهد. اين رشته داراي سه گرايش «تکنولوژي نساجي» و «شيمي نساجي و علوم الياف» و «پوشاک» است. مسئوليت توليد انواع منسوجات اعم از انواع پوشاك، كف پوشها مثل فرش و موكت و منسوجات مورد استفاده در صنايع ديگر را بر عهده دارد. اين صنعت يكي از قديميترين صنايع كشور است.  فارغالتحصيلان رشتة مهندسي نساجي با گرايشهاي تکنولوژي نساجي، شيمي نساجي و علوم الياف و پوشاک در سطح کارشناسي مي توانند وارد اين شغل شوند. براي اين رشته گرايشهاي تکنولوژي نساجي، شيمي نساجي و علوم الياف، مديريت صنايع نساجي و مهندسي ساختارهاي نانوليفي در مقطع کارشناسي ارشد و گرايشهاي تکنولوژي نساجي و شيمي نساجي و علوم الياف در مقطع دکترا در دانشگاههاي کشور وجود دارد که فارغالتحصيلان آنها نيز ميتوانند وارد صنعت نساجي شوند.

معرفی رشته مهندسی نساجی

توانایی های لازم :

دانشجویان این رشته می بایست علاوه بر داشتن توانایی در دروس ریاضی و فیزیک,به مدیریت و کار در کارخانه ومحیط های صنعتی نیز علاقه مند باشند. پايه رياضي قوي و توان تحليلي بالا ، علاقه به کارهاي مديريتي ، علاقه به درس شيمي، دقت زياد و توجه به جزئيات، توان انجام کار تيمي از مهمترین نیاز های این رشته است . 

دانشگاه های دارای این رشته :

دانشگاه سراسری و دانشگاه آزاد

امکان ادامه تحصیل :

تا مقطع دکترا

موقعیت های شغلی :

فارغ التحصیلان این رشته میتوانند در قسمت های مختلف یک واحد نساجی من جمله مدیدیت مشغول به کار شوند . کارخانه هاي نساجي، بخش نساجي وزارتخانهها، مراکز تحقيقاتي و پژوهشي مانند مرکز تحقيقات جهاد سازندگي و ...  اهداف شغلی این گروه هستند . 

مدیر :

در صورت ادامه تحصيل در رشته مديريت ميتوانيد در حوزة مديريت فعاليت کنيد.
 درآمد ماهيانه: 4 تا 6 ميليون تومان
 

متخصص :

استاد دانشگاه
 درآمد ماهيانه: 3 تا 8 ميليون تومان

تأسيس کارخانه
 درآمد ماهيانه: 15 تا 70 ميليون تومان

کارمند :

 کارخانهها
 درآمد ماهيانه: 4 تا 6 ميليون تومان
 

کارآفرین :

تأسيس کارخانه
 درآمد ماهيانه: 15 تا 70 ميليون تومان