معرفی رشته فناوری اطلاعات - رشته IT

تعریف :

کلمه IT مخفف کلمه information technology  است. ساماندهي اطلاعات ، پردازش آنها ، دسترسي آسان و سريع كاربران ، صرفه جويي در هزينه ها و جلوگيري از اتلاف وقت و به طور خلاصه بهره وري بالا از دستاوردهاي مهم رشته فناوري اطلاعات و به طور كلي ، تمامي گرايش هاي مربوط به علوم كامپيوتر است. امروزه با توجه به رشد علوم و فناوری نیاز به این رشته بیش از پیش احساس میشود زیرا با پیدایش و تکامل کامپیوترامکان انتقال داده ها از نقطه ای به سایر نقاط جهان میسر شده است وهمچنین برقراری ارتباط بین انسانها در سایر نقاط جهان  به اسانی امکان پذیر شده است. این رشته به تولید و پردازش و عرضه ی اطلاعات میپردازد. تفاوت این رشته با رشته مهندسی کامپیوتر این است که مهندسی IT به جمع اوری و دسته بندی و پردازش اطلاعات میپردازد. توسعه و ترويج تجارت الکترونيکي از نتايج و دستاوردهاي فناوري اطلاعات است، IT  ابزاري  است که امروزه در تهيه ،  توزيع  و به کاربري  اطلاعات  نقش  بزرگي  را  بر عهده دارد، به عبارت ديگر IT استفادة بهينه از اطلاعات براي کاربردهاي مختلف است يعني متخصص اين رشته بايد بتواند اطلاعات را جمعآوري، دستهبندي و پردازش کرده و به موقع از آن استفاده نمايد. از همين رو کارشناس اين رشته بايد مباني کامپيوتر را بلد باشد. به عبارت ديگر هسته اصلي کارشناسي اين رشته بهرهوري به موقع و صحيح از اطلاعات است.

معرفی رشته فناوری اطلاعات - رشته IT

توانایی های لازم :

داوطلبان این رشته باید دارای استعداد در درس ریاضی بوده و قدرت تجزیه اطلاعات و تحلیل بالایی داشته باشند. همچنین علاقه مند بودن به علاقه به کارهاي مديريتي و کامپيوتر، قدرت تجزيه و تحليل بالا، توانايي کار با نرمافزارها، داشتن علاقه و پاية قوي در درس رياضي و ... بسیار مهم است.

دانشگاه های دارای این رشته :

دانشگاه سراسري ، دانشگاه آزاد ، دانشگاه  پيام نور و دانشگاه غيرانتفاعي

امکان ادامه تحصیل :

تا مقطع دکترا

موقعیت های شغلی :

از انجایی که کشورمان ایران روز به روز در حال پیشرفت در زمینه های گوناگون علوم و فناوری است و عزم خود را برای رسیدن به جایگاه  بالا در این زمینه جزم کرده است تا در ردیف بهترین ها در زمینه تجارت الکترونیک باشد, از این رو اینده و فرصت های شغلی زیادی در انتظار فارغ التحصیلان این رشته در شرکتهاي نرم افزاري و سخت افزاري، شرکتهاي ارتباطي و شبکه، شرکتهاي مخابراتي، شرکتهاي تجاري و ... است. 

مدیر :

در صورت ادامه تحصيل در مقاطع بالاتر و داشتن سابقه ميتوانيد در وزارتخانه ها و سازمانهاي خاص مشغول به کار شويد.
 درآمد ماهيانه: 5 تا 10 ميليون تومان
 

متخصص :

استاد دانشگاه

 درآمد ماهيانه: 6 تا 9 ميليون تومان

تأسيس شرکت
 درآمد ماهيانه:  15 تا 60 ميليون تومان

کارمند :

شرکتها
 درآمد ماهيانه: 4 تا 6 ميليون تومان
 

کارآفرین :

تأسيس شرکت
 درآمد ماهيانه: 20 تا 300 ميليون تومان