ورود به آزمون

معرفی رشته مهندسی هوافضا

تعریف :

دانشجویان این رشته برای طراحی, ساخت و بررسی و تحلیل وسایل هوایی همچون هواپیما, بالگرد,ماهواره, موشک و ....اموزش داده میشوند. محورهای اصلی این رشته عبارتند از: ایرودینامیک ( بررسی چگونگی جریان هوا و نیروهای وارد بر اجسام پرنده), مکانیک پرواز( بررسی رفتار یک جسم پرنده), جلوبرندگی( بررسی سیستمهای جلوبرنده), سازه های هوایی( بررسی انواع سازه های هوایی) . به تعبیری مهندسي هوافضا شاخهاي از مهندسي است که با طراحي هواپيما، فضاپيما، ماهواره، ماهوارهبرها و مسائل و موضوعات وابسته به آنها سر و کار دارد اما در برخي از اوقات مهندس هوافضا به طراحي سيستمهاي با تکنولوژي بالا مانند خودروهاي کم مصرف و تجهيزات نفت و گاز و سيستمهاي توليد توان، اشتغال پيدا ميکند. به عبارت ديگر مهندسي هوافضا دانشي راهبردي است که در آن از دانشهاي ديگر مانند مکانيک، متالورژي، علوم کامپيوتر، عمران و الکترونيک استفاده ميشود. مهندس هوافضا علاوه بر کارهايي که اغلب مردم ميدانند ميتواند در زمينههاي تخمين هزينههاي پروژه، حضور در جلسات، نوشتن گزارشات فني و ارائة گزارش کار به مديران و مشتريان نيز فعاليت کند. پس از کسب چند سال تجربة کاري، ميتواند به عنوان متخصص تشخيص علل تصادفات هوايي کار کند.

 

معرفی رشته مهندسی هوافضا

توانایی های لازم :

علاقه مندان به این رشته باید در دروس ریاضی و فیزیک قوی بوده و از اراده ی بالایی برخوردار باشند. دانستن زبان انگلیسی نیز برای این رشته یک امتیاز مهم محسوب میشود.  داشتن علاقه به درسهاي رياضي، فيزيک و شيمي و همچنين پاية قوي در اين دروس، تسلط بالا در درس زبان انگليسي، آمادگي کار در کارخانه ها، داشتن پشتکار و اراده قوي موفقیت شما را در این رشته تسریع می کند . 

دانشگاه های دارای این رشته :

دانشگاه سراسري، دانشگاه  آزاد و دانشگاه  پيامنور

امکان ادامه تحصیل :

تا مقطع دکترا

موقعیت های شغلی :

فارغ التحصیلان این رشته میتوانند در شرکت ها و یا کارخانه هایی که به گونه ای با تجهیزات هوایی و وسایل پرنده سرو کار دارند,مشغول به کار شده و یا در وزارت دفاع کشور ، صنايع و موسسات تحقيقاتي هواپيمايي ، موشكي و ماهواره و ... کار کنند. 

مدیر :

در صورت ادامه تحصيل در مقاطع بالاتر و داشتن تجربه کافي ميتوانيد در وزارتخانهها و سازمانهاي خاص مدير شويد.
 درآمد ماهيانه: 5 تا 8 ميليون تومان
 

متخصص :

استاد دانشگاه 
 درآمد ماهيانه: 5 تا 8 ميليون تومان

تأسيس کارخانه
 درآمد ماهيانه: 15تا60 ميليون تومان

کارمند :

کارخانه ها و شرکتها
 درآمد ماهيانه: 4 تا 6 ميليون تومان
 

کارآفرین :

تأسيس شرکتهاي صنايع هوايي
 درآمد ماهيانه: 70 تا 300 ميليون تومان