ورود به آزمون

بررسی تخصصی کتاب جی‌بی فرمول‌نامه فیزیک انتشارات خیلی سبز زشته تجربی

انتشارات : خیلی سبز

نوع محصول :  کمک آموزشی ، درسنامه و نکات

رشته : تجربی

مناسب : شروع از اواسط سال

گروه کاربری : همه دانش آموزان

توضیحات بیشتر..

توضیحات
هندبوک یا همان جی‌بی فرمول‌نامه فیزیک انتشارات خیلی سبز ، به عنوان یکی از کتب روان و پرکاربرد برای دانش آموزان این مقطع محسوب می شود .از محاسن این کتاب کاربرد راحت آن به عنوان یک دایره المعارف است . به این صورت که در حین مطالعه هر مبحثی سوالی برایتان پیش آمد و می خواستید تعریف ، فرمول ، تصاویر کتاب درسی ، آزمایش ها و فعالیت ها یا حتی نمودار خاص را مشاهده نمایند، بدون اینکه به سراغ جزوات و کتاب های حجیم درسی و کمک درسی بروید، می توانید به بخش و فصل مربوطه رجوع کنید .در این کتاب تلاش شده تا مطالب مهم را به صورت مبحثی و دسته بندی شده در اختیار دانش آموزان قرار دهند تا دوره کردن ، یادگیری منسجم تر و آسان تر شود .
فرمول نامه فیزیک از چهار بخش کلیدی تشکیل شده است : 
•    دانستنی های مهم : لم های تستی و روش استفاده از فرمول ها
•    فرمول ها : معرفی فرمول ها به شکلی ساده و کاربردی
•    تصاویر و مفاهیم : تحلیل و بررسی شکل ها و مفاهیم کتاب درسی
•    مسائل : حل مسائل و تست های کنکور سراسری با آموزش روش حل مساله
این کتاب جامع اما جی‌بی در 323 صفحه با محتوای تمام مباحث کتب فیزیک متوسطه دوم به قلم ایمان سلیمان زاده خلق شده است . 

چگونه با فرمول ها برخورد کنیم
•    فرمول را خوب تحلیل کنید
فرمول را برای خودتان تحلیل کنید هر بار یک متغیر را بیازمایید یعنی متغیرهای دیگر را ثابت نگه دارید و با کم و زیاد کردن مقدار متغیر مورد نظر، تاثیر آنرا در مقدار سمت چپ فرمول بررسی کنید.
•    سریعا به کتاب مراجعه نکنید
زمانی که بعد از مطالعه یک مبحث به تمرین مسائل مربوط به آن میپردازید و برای حل یک مسئله به فرمولی نیاز دارید که یادتان رفته، فورا به پاسخ سوال یا کتاب و جزوه خود مراجعه نکنید ابتدا مدتی تمرکز کنید تا همه یا لااقل قسمتی از آنرا به یاد آورید اگر موفق نشدید به پاسخ یک مسئله حل شده قبلی با آن فرمول مراجعه کنید تا هم فرمول و هم روش حل مسئله با آن را با هم ببینید سپس مسئله اصلی را حل کنید.
•    شرایط کار گیری فرمول را هم به خاطر بسپارید
فراموش نکنیم هدف فرمولها به کارگیری آنها جهت حل مسایل است پس به خاطر سپردن شرایط به کارگیری فرمول اهمیت زیادی دارد و چیزی که اهمیت آنرا دو چندان میکند تاثیری است که در حفظ کردن خود فرمول دارد.
•    برای فرمول رمزی بسازید
روش رمز گذاری فرمول های فیزیک، برای بعضی فرمولها میتوانید یک رمز بسازید که به راحتی در ذهنتان باقی میماند مثلا برای حفظ فرمول محاسبه نیرویی که به ذره باردار متحرک q با سرعت V در میدان مغناطیسی B وارد میشود یعنی F = qVB Sin a یک رمز یادآور میتواند این عبارت باشد: “کیوی بده سینا” کیوی اشاره بهqV، بده اشاره به B و سینا اشاره به سینوس آلفا است. شما میتوانید این رمزها را خودتان بسازید یا از رمزهایی که دیگران ابداع کردند استفاده کنید.

نقد منطقی
کتاب جی بی فرمول نامه رشته تجربی با همین کتاب در رشته ریاضی دقیقا با همان ادبیات ، همان نکات و همان الگوها تالیف شده است . به نظر من نباید همون کتاب رو کپی می کردید و قسمت های نا موجود در رشته تجربی رو حذف می کردید . آخه اگر دقت کنیم سطح کنکور هم برای این دو رشته متفاوته . یه مقدار زحمت می کشیدید و یه اهمیتی به تجربیا میدادید خوشحالتر می شدیم . 

سری کتاب
سری کتاب های جی‌بی انتشارات خیلی سبز را می توان یک کپی تمیز ولی اندکی از نظر کیفی و علمی ضعیف تر از لقمه های انتشارات مهروماه دانست . اینجا ایران است ! کپی زدن در حد اصل ! حتی عناوین و موضوعات و نحوه تالیف همونه ، فقط اسم مولفا عوض شده و متون تغییر کرده ! صحافی سیمی ، قطع جیبی ، مدل چاپ مشترک ، جنس کاغذبا گرماژ پایینتر ، جلد مقوای 170 گرمی جای  250 گرمی مهروماه ، قیمت ها به همان اندازه ! آخه خب که چی ؟ همونا بودن و ملت هم استقبال کردن و راضی بودن . شما هم زدید؟ دستتون درد نکنه . ناشرین محترم گاج و قلمچی و مبتکران و الگو ، در جریان باشید ، لقمه ها پر فروش شدن ، سبز زده ، شما هم بزنید ! ... 

•    بها دادن به مفاهیم و شکل ها
•    ابعاد فیزیکی جیبی
•    ساختار شاخه ای مفاهیم

•    عدم ارائه الگوی مطالعاتی
•    عدم استفاده از محتوای افزوده

هنوز بازخوردی وجود ندارد

اولین بازخورد برای این محصول باشید