روش های یادداشت برداری  1398-7-20   2 دقیقه

روش های یادداشت برداری

یادداشت برداری علاوه بر تعمیق در سطح یادگیری و افزایش تمرکز ، می تواند مهارت های یادگیری و تسلط بر مباحث را ، بعد از کلاس یا بعد از یادگیری تحت تاثیر مثبت قرار دهد . یادداشت‌برداری روشی عالی برای حفظ تمرکز است و به شما کمک می‌کند نکات کلیدی را به صورت خلاصه در اختیار داشته باشید. آنها از خود می‌پرسند “نکات اصلی چه بودند؟” و اگر در یادآوری مشکل دارند، می‌تواند همیشه نگاهی سریع به یادداشت‌های خود بیاندازند.

 

به مرور زمان این افراد خوانندگان بهتر و سریع‌تری خواهند شد. میزان حواس‌پرتی آنها نیز در هنگام خواندن کمتر می‌شود زیرا برای تشخیص نکته‌ای که می‌خواهند یادداشت کنند باید توجه بسیاری داشته باشند .

 

یادداشت برداری در آموزش و یادگیری کارکردهای بسیار متنوعی دارد که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

 

ثبت مهمترین عناوین و اطلاعاتی که در کلاس ، درس‌ها و کتاب‌ها مطرح می‌شود

 

مرتب کردن و سازماندهی مطالب (خصوصاً در کلاس‌های درس که ممکن است معلم نتواند نظم و رشته‌ی مطالب را حفظ کند و از موضوعی به موضوع دیگر برود)

 

استفاده از تصویرسازی با رسم نمودارها و جداولی از اطلاعاتی که در قالب متن ارائه شده است

 

ثبت برخی نکات برای بررسی در آینده (وقتی در متن درس یا کلاس، نکته‌ای می‌بینید که حس می‌کنید به بررسی بیشتر نیاز دارد؛ اما نمی‌خواهید روند یادگیری خود را در آن لحظه متوقف کنید)

 

از نکات مهم در یادداشت برداری، تعریف ساختار برای برگه یادداشت است. تمام کسانی که به صورت حرفه‌ای یادداشت برداری می‌کنند ، بعد از مدتی به یک سبک اختصاصی در ساختار یادداشت‌هایشان می‌رسند و اگر پای صحبت آنها بنشینید، خواهید دید که به صورت جدی از ساختار مورد استفاده‌شان دفاع می‌کنند. در اینجا شما با انواع یادداشت برداری و ساختار ها و الگوهای آن با سبک کلوپ هدف آشنا می شوید :

 

  1. یادداشت‌برداری به روش کُرنِل
  2. یادداشت برداری درخت حافظه
  3. یادداشت‌برداری به روش چارت
  4. یادداشت برداری جمله ای
  5. یادداشت‌برداری به روش تحت‌اللفظی
  6. یادداشت‌برداری به روش نمودار درختی

 

اشتراک گذاری در :

نظرات


نظر شما درباره این مطلب