​​​​​15 اصل برنامه ریزی  1398-7-30   3 دقیقه

​​​​​15 اصل برنامه ریزی

​​​​​15 اصل برنامه ریزی ، تمام آنچه به عنوان پایه های اولیه ی حرکت نیاز دارید را در اختیار شما قرار خواهد داد . همه شما از اهمیت برنامه ریزی برای پیشرفت تجصیلی مطلع هستید ، اما در واقعیت چند بار برنامه ریزی موفق داشته اید ؟ 

 

1- سه گام زمانی در مهندسی برنامه ریزی :

 

بر اساس آموزش به سه بخش کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تقسیم میشود. برنامه کوتاه مدت یا روزانه بر اساس توانایی فردی و با توجه به اهداف هفتگی تنظیم میگردند.

 

برنامه میان مدت خط سیر مسیر مطالعاتی و پیشرفت را در نظر میگیرد و با تعیین جم متعادلی برای مطالعه دو هفته یا یک ماه تنظیم میشود.

 

دیدگاه برنامه بلند مدت به جمعبندی کل دروس در زمانی مشخص برای شروع دوره ها و تسلط بر آموزه هاست.

 

2- توجه به تواناییهای واقعی در برنامه ریزی 

 

 برنامه کلی هرگز بر مبنای خیال پردازی یا محدود کردن تواناییها نباید شکل بگیرد. توان انسان محدود است و پیشرفت این توانایی و قدرت منوط بر برخورد درست با انرژی های درونیست. هرگز زمانیکه امکان و تمایل به  تلاش بیشتر دارید خود را محدود نکنید و زمانیکه واقعا شرایط و آمادگی کاری را ندارید، خود را ملزم به انجام کاری کم کیفیت نکنید.

 

3- هر شخص ، برنامه متفاوت :

 

انسان ها مانند اثر انگشتشان كاملا متفاوت هستند .دليلي وجود ندارد كه برنام اجرايي يا ژيش روي شما عينا مانند دوستانتان يا حتي افراد موفق تنظيم شود.برنامه با نوجه به سطح علمي شما ، سرعت مطالعه ، علايق ،زمان و امكانات خودتان تنظيم ميشود . هيچ كس بيشتر از خوتان شما را نميشناسد پس بهترين الگو از شما نشات مي­گيرد .

 

4- خود آموزی

 

بر اساس شواهد تجربی روانشناسان ،70درصد فرایند آموختن مربوط به خودآموزی self studying و 30 درصد آن به عوامل بیرونی environment وابسته است. پس تقسیم بندی زمان بین کلاسهای تقویتی یا استفاده از دبیر یا دوستان برای آموزش و مطالعه شخصی نیز باید حدودا به همین میزان باشد.

 


5- نگاه به گذشته ، توجه به حال ، برنامه ریزی آینده

 

اسپنسر جانسون میگوید از تجربیات گذشته برای برنامه ریزی در زمان حال و رسیدن به آینده استفاده کرد. شناخت تواناییها، موفقیت ها و خطاها از گذشته ، نگاهی به دورنمای اهداف در آینده چهارچوب های برنامه روزانه و هفتگی را تشکیل میدهد.

 

6- اولين برنامه صرفا با هدف شروع :

 

برنامه نوشتن يك فرايند زمان بر است . معمولا برنامه هاي اوليه صرفا جهت عادت به مكتوب كردن و همچنين تعيين وضعيت واقعي از نظر كمي تنظيم ميشود . اما خالي از لطف نيست ياد آوري كنم اولين برنامه بدترين برنامه است .

 

7- تکمیل جدول روزانه بعد از اجرا

 

 هر روز بلاصله بعد از مطالعه،  جدول روزانه را تکمیل کنید. در غیر اینصوت در انتهای روز باید زمانی را صرف بخاطر آوردن و تردید بر ساعات مطالعه روزانه خود کنید که این امر ممکن است به شک و تشویش خاطر بعد از تلاش روزانه منجر شود.

 

8- جمعبندی کمی هفتگی:

 

هر هفته جدول جمعبندی هفتگی را تکمیل کنید تا در نمودار پیشرفت تحصیل شاهد ندید گرفتن درس یا کتابی به صورت مستمر نباشیم. ویژگی این جدول نوشتن مجموع ساعات مطالعه هر درس در یک هفته است . در کنار هم قرار گرفتن دروس در یک صفحه شما را برای برنامه ریزی هفته بعد بر اساس میزان مجموع مطالعه درس های هفته پیش راهنمایی می کند . 

 

9- تنوع ، تناوب ، دامنه

 

تناوب در مطالعه عمومی و اختصاصی ها و بکار گیری هر دو نیمکره مغز در طی روز مانع خستگی زودرس ناشی از مطالعه تکدرس میشود. مشخص کردن زمانی محدود بشکل یک زنگ مطالعاتی عمومی با اختصاصی مثلا" 2ساعت باعث پیشگیری از سردرگمی میشود. مهم است که با رعایت تناوب بین دروس مفهومی و فرموله ، دامنه کمی مطالعاتی خود را، قبل از شروع به خواهدن ،  بر اساس ساعات مطالعه تعیین کنید.

 

10- دوره ها

 

زمانهای مختص دوره مباحث مطالعه شده بر اساس نمودار فراموشی در حافظه بلند مدت بعد از آموختن و تثبیت اطلاعات 10روز، 30روز و 120روز تنظیم می­شود.

 

11 - تعادل منطقي :

 

 پيشروي برنامه بر اساس تقويت نقاط قوت و ارتقا نقاط ضعف تنظيم ميشود . اما در نظر داشته باشيد كه بايد بر مبناي اهميت ضرايب دروس در رشته هاي مورد علاقه به دروسي به عنوان الزام نسبت به ديگر درس ها پر رنگتر و بيشتر به داده شود . سبدهای مطالعاتی را در بخش هدایت تحصیلی هدف ، بر اساس ارزش دروس میتوانید آموزش ببینید .

 

12- پيش بيني ، مهمترين ناظر :

 

با توجه به نتايج گذشته ، توان و سرعت مطالعه  ، ساعاتي را به عنوان پيش بيني برنامه هفته بعد مشخص و ثبت ميكنيم كه ميتواند بهترين ناظر ، ناظم و مدير ما باشد .

 

13- تقسیم زنگها

 

برای رمزگردانی اطلاعات و تسلط بر آموزه ها و از طرف دیگر دوره مباحث مطالعه شده برای بردن به قالب­های ماندگار تر در حافظه تقسیم بندی زنگها را حتما  رعایت کنید.

 

در هر زنگ مطالعاتی زمانی را به مرور درس قبل ، زمانی را به مطالعه درس جدید و زمانی را به تست زنی در همان درس اختصاص دهید . مطالعه ی تک بعدی به شما آسیب خواهد زد.

 

14- کیفیت ماندگار

 

زمان مورد نیاز برای مطالعه یک تک مبحث را میتوانید به چندین زنگ تقسیم کنید. پس الزامی وجود ندارد که صرفا" بدلیل اتمام یک مبحث بخواهید با عجله  و بدون در نظر گرفتن متد صحیح یادگیری به مطالعه بپردازید.

 

15- نوسان طبيعي

 

بعد از دويدن در يك مسير نياز به كمي راه رفتن يا ايستادن براي انرژي گرفتن و ادامه مسير داريم !بعد از تلاش زياد در يك روز و يا يك بازه زماني قبل از امتحان كمي ، كميت اجراي برنامه كاهش ميابد و اين يك امر كاملا طبيعي است .

 

نمودار سينوسي ساعات مطالعات تقريبا امري كاملا  بديهي است ، اما به همين دليل در نظر داشته باشيد كه كنكور همانند يه مسابقه دوي ماراتن است .بايد اهسته و پيوسته دويد تا تمام انرژي را در نزديكي خظ پايان به كار بست .

 

 بر اساس توجه به این نوسان و برای پیشگیری از تغییر فرایند های احتمالی که باعث کند شدن اجرای برنامه میشود ، در این دفتر برنامه ریزی سعی بر آن داشتیم که استراتژی مطالعاتی در ایام مختلف تقویم آموزشی کنکور که در صفحات اولیه توضیح داده شده متغییر و بر اساس نیاز های داوطلب در آن بازه زمانی خاص تعریف شود.

نویسنده : علی نظیف

اشتراک گذاری در :

نظرات


نظر شما درباره این مطلب