ورود به آزمون
وفات حضرت خدیجه سلام الله علیها تسلیت باد  1399-2-15   1 دقیقه خواندن

وفات حضرت خدیجه سلام الله علیها تسلیت باد

وفات حضرت خدیجه سلام الله علیها


در روز دهم ماه مبارك رمضان سال دهم بعثت حضرت خدیجه سلام الله علیها بانوى فداكار و همسر بى نهايت مهربان حضرت رسول (ص) به سن شصت و پنج سالگى از دنيا رفت، و پيامبر (ص) او را با دست مبارك خويش در حجون مكه (قبرستان ابوطالب) به خاك سپرد، و حزن در گذشت او پيامبر (ص) را بسيار محزون ساخت كه پيامبر (ص) سال در گذشت حضرت حضرت خدیجه سلام الله علیها را «عام الحزن » سال اندوه نام نهادند.

 

خصال خديجه (سلام الله علیها)
حضرت خدیجه سلام الله علیها از بزرگترين بانوان اسلام به شمار مى رود . او اولين زنى بود كه به اسلام گرويد ; چنان كه على بن ابى طالب (علیه السلام) اولين مردى بود كه اسلام آورد . اولين زنى كه نماز خواند ، خديجه بود. او انسانى روشن بين و دور انديش بود . با گذشت ، علاقه مند به معنويات ، وزين و با وقار ، معتقد به حق و حقيقت و متمايل به اخبار آسمانى بود . همين شرافت براى او بس كه همسر رسول خدا (صلوات الله علیه و آله) بود و گسترش اسلام به كمك مال و ثروت او تحقق يافت .


خديجه از كتب آسمانى آگاهى داشت و علاوه بر كثرت اموال و املاك، او را «ملكه بطحاء» مى گفتند . از نظر عقل و زيركى نيزبرترى فوق العاده اى داشت و مهمتر اينكه حتى قبل از اسلام وى را«طاهره » و «مباركه » و «سيده زنان » مى خواندند .
جالب اين است او از كسانى بود كه انتظار ظهور پيامبر اكرم (صلوات الله علیه و آله) مى كشيد و هميشه از ورقه بن نوفل و ديگر علما جوياى نشانه هاى نبوت مى شد . اشعار فصيح و پر معناى وى در شان پيامبر اكرم (صلوات الله علیه و آله) از علم و ادب و كمال و محبت او به آن بزرگوار حكايت مى كند .
نمونه اى از اشعار خديجه در باره پيامبراكرم (صلوات الله علیه و آله) چنين است :


فلواننى امسيت فى كل نعمه و دامت لى الدنيا و تملك الاكاسره
فما سويت عندى جناح بعوضه اذا لم يكن عينى لعينك ناظره


اگر تمام نعمتهاى دنيا از آن من باشد و ملك و مملكت كسراها وپادشاهان را داشته باشم ، در نظرم هيچ ارزش ندارد زمانى كه چشم به چشم تو نيافتند .
ديگر خصوصيت خديجه اين است كه او داراى شم اقتصادى و روح بازرگانى بود و آوازه شهرتش در اين امر به شام هم رسيده بود .
البته سجاياى اخلاقى حضرت خديجه چنان زياد است كه قلم از بيان آن ناتوان است . پيامبر اكرم (صلوات الله علیه و آله) مى فرمايد : «افضل نساء اهل الجنه خديجه بنت خويلد و فاطمه بنت محمد ومريم بنت عمران و آسيه بنت مزاحم .»

اشتراک گذاری در :

نظرات


نظر شما درباره این مطلب