روش‌های برگزاری امتحانات حضوری و غیرحضوری دانش‌آموزان اعلام شد  1399-2-7   5 دقیقه

روش‌های برگزاری امتحانات حضوری و غیرحضوری دانش‌آموزان اعلام شد

معاون وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه نصب شاد برای مدارس چون حاکمیتی هستند کاملاً اجباری است، با تشریح شیوه‌های برگزاری امتحانات گفت: در پایه دوازدهم، ۸۰درصد محتوای کتاب‌های درسی ملاک است.

 

علیرضا کمره‌ای در برنامه تلویزیونی پرسشگر در پاسخ به این پرسش که چرا آموزش تلویزیونی به مجازی تغییر یافت، اظهار کرد: در این ایام فعالیت معلمان دو برابر شده است، یک بار باید ضبط و طراحی و یک بار ارائه محتوا، بررسی و ارزشیابی را انجام دهند.

 

آموزش‌های تلویزیونی تا پایان اردیبهشت ادامه دارد

کمره‌ای درباره عدالت آموزشی و این‌که "آیا در آموزش و پرورش آماری وجود دارد که از تعداد 14.5 میلیون دانش‌آموز چند نفر موبایل هوشمند ندارند؟" عنوان‌ کرد: تلویزیون در دسترس‌ترین وسیله برای آموزش است که با اصول ما منطبق‌تر است، اولویت ما نیز به‌روی برنامه‌های آموزشی تلویزیون است و در تمام مقاطع تحصیلی تا پایان اردیبهشت به‌جز در دروس مهارتی آموزش‌ها ادامه دارد.

 

مبنای امتحانات، میزانی از کتاب‌‌های درسی است که تدریس شده‌ است

کمره‌ای درباره چرایی تأکید وزیر آموزش و پرورش برای به پایان رساندن کامل کتاب‌های درسی گفت: آنچه وزیر آموزش و پرورش بر آن اصرار دارد استمرار آموزش تا پایان محتوای کتابهای درسی است نه ارزیابی و آزمون! برای امتحانات بر اساس آموزشی که برای معلمان مسجل شده است و آن را انجام داده‌اند، اقدام خواهد شد، هنوز در حال آموزش هستیم و نمی‌توانیم درباره حجم آموزشی صحبت کنیم اما باید به کفی که یقین حاصل کنیم تمام دانش‌آموزان آن محتوا را دریافت کرده‌اند، توافق کنیم.

 

امتحانات پایان سال دوره ابتدایی چگونه است؟

وی ادامه داد: بعد از عید، سناریوهای ما به روش آزمون، سنجش و ارزشیابی برای پایان خوب سال تحصیلی تغییر یافت بر همین اساس امتحانات 6 پایه اول ابتدایی به‌شیوه ارزشیابی توصیفی است و در پایه ششم امتحانات هماهنگ لغو شد؛ در دوره ابتدایی مبنای امتحانات دانش‌آموزان بر اساس نظر معلم، ارزشیابی در طول سال تحصیلی، آموزش تلویزیونی و مجازی است.

 

امتحانات هماهنگ استانی پایه نهم برگزار نمی‌شود

کمره‌ای درباره امتحانات دوره متوسطه اول بیان کرد: امتحانات پایه نهم که هماهنگ استانی بود، امسال برگزار نمی‌شود؛ اگر بازگشت به مدرسه را داشته باشیم، امتحانات مشابه روش‌های سنجشی است که بر اساس آیین‌نامه اجرایی وجود دارد، درباره حجم دروس در امتحانات پایان سال  نیز معلم و مدیر مدرسه بعد از مسجل شدن میزان آموزش‌ها به‌صورت غیرمتمرکز تصمیم می‌گیرند.

 

امتحانات غیرحضوری بر اساس 4 شاخص

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با ابراز اینکه "ترجیح ما برگزاری امتحانات به‌صورت حضوری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و مجوز از ستاد ملی کرونا است، گفت: اگر امکانش فراهم نشود, آزمون‌ها غیرحضوری است که روش‌های آن طراحی و دستورالعمل تدوین‌شده است؛ امتحانات غیرحضوری بر مبنای 4 محور،  آموخته‌های دانش‌آموزان به‌میزان حجم تدریس‌شده کتابهای درسی، ارزشیابی مستمر نوبت اول، یک ماه فرصت نوبت دوم و آموزش‌های تلویزیونی و مجازی و بازخوردها و انجام تکالیفی است که از دانش‌آموز گرفته می‌شود.

 

وی تأکید کرد: آزمون اینترنتی هماهنگ نداریم و ارزشیابی از فرایند آموزش را داریم همچنین امتحانات پایه دوازدهم قطعاً حضوری است.

 

کمره‌ای در ادامه درباره مشکلات پیام‌رسان شاد گفت: دغدغه‌های حقوقی و مالی باید در حوزه کارشناسی پاسخ داده شود و تمایلی ندارم به آن ورود پیدا کنم اما پلت‌فرمی که در اختیار آموزش و پرورش قرار دارد، افراد زبده دانشگاه شریف از آن حمایت کردند و همراه اول حضور یافت و به‌صورت رایگان به آموزش وپرورش داده شده است همچنین تضمین کرده‌اند تا 15 سال خدمات پشتیبانی، نگهداری و بِروزرسانی را انجام دهند و هر 5 سال تفاهم‌نامه را بِروز می‌کنند.

 

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش افزود: پلت‌فرم شاد در مدت 10 یا 15 روز عینیت یافته است؛ مدل اجرایی شاد همانند مدل مدرسه است یعنی همان مدرسه دانش‌آموز در فضای مجازی شکل گرفته است؛ در پیام‌رسان شاد دانش‌آموزان از طریق متن با معلم در ارتباط هستند، کاملاً مدل پیام‌رسان است چون استفاده از آن ساده است و معلمان و دانش‌آموزان تجربه استفاده از پیام‌رسان را داشتند؛ مباحث ایمنی شبکه شاد  در حد ضرورت رعایت شده است و دلیل اینکه پیام‌رسان‌ها حضور پیدا نکردند این بود که در بحث امنیت نتوانستند تضمین کنند و مشارکت آنها در میانه راه قطع شد.

 

اشتراک گذاری در :

نظرات


نظر شما درباره این مطلب