یادداشت برداري به روش درخت حافظه  1398-7-23   3 دقیقه

یادداشت برداري به روش درخت حافظه

در یادداشت برداري به روش درخت حافظه ، مطالب همانند جزوه ، پشت سر هم نوشته نمیشوند  و ساختار شاخه اي دارند .  اساس کار به اینگونه است که موضوع اصلی و درجه ي اهمیت مطالب و ارتباط بین آنها ، به صورت کاملاً مشخّص نشان داده میشود و به راحتی میتوان مطالب جدید را به درخت حافظه ي تکمیل شده ، اضافه کرد ، بدون آن که نظم مطالب از بین برود .

 

در یادداشت‌برداری به روش درخت حافظه ارتباط بین نکات مختلفی که از یک مفهوم مرکزی منشعب شده‌اند، به شکل تصویری قابل مشاهده است. این نظم هدف مند در نت برداری ، نخستین بار توسط تونی بوزان مطرح شد، اما قدمت ایده‌ی اصلی این روش به قرن‌ها قبل برمی‌گردد.

 

ساختار درخت حافظه به مغز انسان شبیه است. در یادداشت‌برداری به روش ترسیم نقشه‌ی ذهنی، به جای اینکه از بالای صفحه شروع به نوشتن کنید، نکته‌ی اصلی مطلب را داخل یک حباب در وسط صفحه قرار دهید. سعی کنید عبارت کلیدی‌ای را که داخل حباب اصلی در گوشه صفحه می‌نویسید، بیشتر از یکی دو کلمه نباشد.

 

نکات فرعی مربوط به نکته‌ی اصلی را در انتهای خطوط منحنی‌ای که از حباب اصلی منشعب شده‌اند، یادداشت کنید. هرچه نکات فرعی جزئی‌تر می‌شوند، از ضخامت خطوط منحنی منشعب شده نیز کاسته می‌شود. در صورت امکان، از خودکارهای رنگی یا تصاویر مرتبط استفاده کنید تا برگه‌ی یادداشت‌تان جذاب‌تر شود.

 

از طرفی شکل ظاهري درخت حافظه در به خاطر آوردن مطالب، کمک بسیاري میکند . اگر شکل درخت حافظه، در ذهن ترسیم گردد، مطمئناً مطالب ذکر شده در آن و ترتیب آنها نیز به یاد آورده میشود.

 

نکته مهم

 

در یادداشت برداري به روش درخت حافظه ، فقط می‌توانید کلیدهایی  از مهم‌ترین نکات را یادداشت کنید. به عبارت دیگر، نقشه‌ی ذهنی برای یادداشت‌برداری از منابعِ با حجم اطلاعاتی زیاد، مناسب نیست . بیشترین کاربرد این نوع یادداشت برداری به جهت دوره های سریع و مرور در ذهن است . وقتی به روش ترسیم نقشه‌ی ذهنی یادداشت می‌نویسید، بهتر است منبع اصلی یادداشت‌های‌تان‌ را در دسترس داشته باشید تا بتوانید برای مطالعه‌ی بیشتر و کامل‌تر هر نکته به منبع اصلی رجوع کنید.  

 

ترسیم درخت حافظه

 

براي ترسیم درخت حافظه، به ترتیب زیر عمل کنید : 

 

موضوع اصلی را  سمت چپ و پایین صفحه می نویسید و خطی به دور آن بکشید تا در نگاه اول کاملا جلب توجه کند. ؛ سپس از این قسمت، خطّی به طرف گوشه ي سمت راست و بالاي صفحه رسم کنید . این خط را خط اصلی مفاهیم نامگذاری کنیم و همه انشعابات بر اساس اهمیت از آن گرفته و درجه بندی می شود.

 

سپس از خطّ اصلی، خطوطی را میتوان انشعاب داد و نکات مهمّ مرتبط با موضوع را در کنار این خطوط نوشت

 

اگر مطالب دیگري در ارتباط با نکات قبلی وجود دارد، خطوط قبلی را بار دیگر میتوان انشعاب داد و آن مطالب را به موارد قبلی اضافه کرد

 

  به همین ترتیب میتوان خطوط قبلی را باز هم انشعاب داده و مطالب جزئیتر را در کنار آنها یادداشت کرد

 

پیشنهاد می کنم روش های یادداشت برداری دیگر را هم بررسی کنید تا بهترین الگوی متناسب با خودتان را انتخاب کنید  :

 

  1. یادداشت‌برداری به روش کُرنِل
  2. یادداشت‌برداری به روش چارت
  3. یادداشت برداری جمله ای
  4. یادداشت‌برداری به روش تحت‌اللفظی
  5. یادداشت‌برداری به روش نمودار درختی

اشتراک گذاری در :

نظرات


نظر شما درباره این مطلب