یادداشت برداری به روش نمودار درختی  1398-7-23   2 دقیقه

یادداشت برداری به روش نمودار درختی

همه ما از اهمیت یادداشت برداری مطلع هستیم و هر شخص بر اساس نیاز و علاقه مندی خود الگویی را برای این کار انتخاب می کند . از طرفی وابسته به نوع درس و نوع نیازتان می توانید از چند الگوی یادداشت برداری متفاوت استفاده کنید . در یادداشت برداری به روش نمودار درختی  ، مطالب بر اساس اهمیت و به شکل تیتروار طبقه‌بندی می‌شوند.

 

این روش برای مطالبی از قبیل صیغه های فعل، آرایه های ادبی و دسته بندی در درس زیست که قابل سازمان دهی باشند، مورد استفاده قرار میگیرد. در این روش مطالب به صورت یک درختچه و به کوتاه ترین صورت ممکن، مانند شبکه به هم متصل میشوند که متن کلیدی در وسط صفحه قرار گرفته و مطالب فرعی مانند شاخه های درخت به آن وصل میشوند.

 

در نظر داشته یاشید این الگو در واقع به شکل نت برداری قابل استفاده است . نمی توانید از جملات بلند و طولانی در این نوع یادداشت برداری استفاده کنید . متأسفانه اغلب دانش‌آموزان از این روش به منظور خلاصه‌نویسی استفاده می‌کنند، در حالی که خلاصه‌نویسی نیازمند تحلیل و جمع‌بندی اطلاعات است.

 

در مواردی که هدف‌تان از مطالعه فقط به حفظ کردن اطلاعات محدود می‌شود، به راحتی می‌توانید مطالبی را که به این روش طبقه‌بندی کرده‌اید، کاملا به ذهن بسپارید. در ضمن می‌توانید پرسش‌ها و کلمات کلیدی‌ای را که هنگام مرور یادداشت‌ها به ذهن‌تان می‌رسند، در حاشیه‌های برگه‌ی یادداشت اضافه کنید.

 

با توجه تمام محاسن یادداشت برداری به روش نمودار درختی ، اما این روش، اِشکالاتی هم دارد. گاهی ساختار محتوایی که مطالعه می‌کنید، قابل طبقه‌بندی نیست. با تحمیل طبقه‌بندی به چنین محتوایی فقط خودتان را به عذاب می‌اندازید. در نتیجه، این روش فقط در مواردی کاربرد دارد که با محتوای قابل طبقه‌بندی سروکار داشته باشید.

 

اغلب کتاب‌های درسی و کمک آموزشی به گونه‌ای تدوین می‌شوند که بتوانید مهمترین عناوین مطالب را به راحتی از متن کتاب استخراج کنید. هر فصل از کتاب با یک عنوان کلی شروع می‌شود و سپس همین عنوان کلی در بخش‌های کوچک‌تری که هر کدام عناوین خودشان را دارند، توضیح داده می‌شود.

 

هر پاراگراف نیز معمولا به تبیین فقط یک نکته اختصاص دارد. چنین ساختار طبقه‌بندی شده‌ای برای استخراج رئوس مطالب مناسب است. برخی منابع الکترونیکی از قبیل وب‌سایت‌های دولتی و آموزشی نیز از ساختارهای طبقه‌بندی شده استفاده می‌کنند. ساختارهای طبقه‌بندی شده به خوبی در حافظه‌ی دیداری ثبت می‌شوند و به همین دلیل با برخی روش‌های خاص یادگیری سازگاری دارند.

 

پیشنهاد می کنم روش های یادداشت برداری دیگر را هم بررسی کنید تا بهترین الگوی متناسب با خودتان را انتخاب کنید  :

 

  1. یادداشت‌برداری به روش کُرنِل
  2. یادداشت برداری درخت حافظه
  3. یادداشت‌برداری به روش چارت
  4. یادداشت برداری جمله ای
  5. یادداشت‌برداری به روش تحت‌اللفظی

اشتراک گذاری در :

نظرات


نظر شما درباره این مطلب