یادداشت‌برداری به روش کُرنِل  1398-7-23   3 دقیقه

یادداشت‌برداری به روش کُرنِل

یادداشت‌برداری به روش کُرنِل ، جزوه برداری با الگویی مختصر و منظم است.  روش یادداشت‌برداری کُرنِل در دهه‌ی ۱۹۵۰ توسط والتِر پاوک ، از اساتید دانشگاه کُرنِل ، طراحی شد.در این متد یادداشت برداری صفحه را به چهار قسمت به شکل زیر تقسیم می کنید .

 

علت این نوع تقسیم بندی ایجاد نظم در آرشیو نت ها ، ایجاد نظم دهنی در نوشتن یادداشت و در نهایت ایجاد امکان دوره کاربردی مباحث است .  روش کُرنِل به دانش‌آموزان کمک می‌کند مطالبی را که در کلاس آموزش می‌بینند، به شکل اصولی یادداشت، تحلیل، جمع‌بندی و بازنگری کنند. این روش به عنوان یکی از کارآمدترین روش‌های یادداشت‌برداری شناخته شده است .

 

قبل از توضیح روش تذکر می دهم ، در صورتیکه هدف شما ، حفظ طوطی وار مفاهیم است ، از این روش استفاده نکنید!

 

 عنوان

 

قسمت بالای صفحه مربوط به عنوان نوشته، تاریخ و کلاس و غیره می‌باشد ، کا برای آرشیو و ارجاع به مباحث نقش کلیدی دارد.

 

جزوه و نکات مهم

 

در بخش بزرگ‌تر صفحه (سمت راست) نت برداری صورت می‌گیرد. جزوه برداری معمولاً به صورت خلاصه و بر پایه ایده اصلی موضوع است. از به کار بردن جملات بلند و کامل پرهیز کنید، به جای آن جملات رو خلاصه کنید و از علایم اختصاری استفاده کنید.

 

نکات کلیدی

 

مطالب را بر اساس نوع درس ، در زمان مختص خود، مرور کنید، هم چنین مطالب مهم مثل کلمات کلیدی ، تاریخ ، اسامی افراد و غیره را در سمت چپ بنویسید.

 

خلاصه

 

در پایین صفحه که محل خلاصه یادداشت است، فرض کنید می‌خواهید این مطلب را به کسی که اطلاعی از آن ندارد آموزش دهید اما به صورت خلاصه!

 

دقت کنید که مراحل «نکات کلیدی» و «خلاصه یادداشت» می‌بایست بعداً (مثلاً بعد از کلاس) نوشته شوند، اما در اسرع وقت و نهایتاً ۴۸۲۴ ساعت بعد از یادداشت برداری. ایده خوبی است که در نوشته خود نیز سوالاتی طرح کنید. هم چنین می‌توانید بین هر ایده اصلی جزوه یک خط خالی بگذارید تا بعداً مطالبی به آن اضافه کنید.

 

استفاده از یادداشت‌برداری به روش کُرنِل در هنگام مطالعه :

 

در هنگام مطالعه‌ ، دست‌تان را روی قسمت نکات مهم بگذارید و سعی کنید نکاتی را که در این قسمت یادداشت کرده‌اید، از روی نگاه کردن به اطلاعات ستون سمت چپ به خاطر بیاورید. این شیوه‌ی یادگیری نه تنها کمک‌تان می‌کند نکات مهم درس را راحت‌تر به خاطر بسپارید، بلکه باعث می‌شود به اهمیت هر نکته نیز پی ببرید .

 

به بیان راحت ،  برگه ای خالی بردارید و روی ستون یادداشت برداری قرار دهید تا آن قسمت را بپوشانید  سپس از کلمات و عبارت کلیدی سوال بسازید و به سوالات ساخته شده پاسخ دهید . پاسخ هایتان را با استفاده از ستون یادداشت برداری تصحیح کنید و این پروسه را تا جایی ادامه دهید که مطمئن شوید تمام مطالب ضروری را به خاطر سپرده اید .

 

کلید نهایی یادداشت‌برداری به روش کُرنِل

 

چند لحظه‌ای روی یادداشت‌های‌تان تأمل کنید. به جای حفظ کردن طوطی‌وار، از خودتان بپرسید که مثلا «چرا این نکته مهم است؟» یا «چطور می‌توانم بین مطلب جدیدی که یاد گرفته‌ام با دانسته‌هایی که از قبل داشتم، ارتباط برقرار کنم؟» با پاسخ به این قبیل پرسش‌ها، مطلب جدیدی که فراگرفته‌اید به معنای واقعی درونی می‌شود و در ذهن‌تان می‌نشیند .

 

پیشنهاد می کنم روش های یادداشت برداری دیگر را هم بررسی کنید تا بهترین الگوی متناسب با خودتان را انتخاب کنید  :

 

  1. یادداشت برداری درخت حافظه
  2. یادداشت‌برداری به روش چارت
  3. یادداشت برداری جمله ای
  4. یادداشت‌برداری به روش نمودار درختی

اشتراک گذاری در :

نظرات


نظر شما درباره این مطلب