ورود به آزمون
تعیین هدف  1398-7-22   6 دقیقه

تعیین هدف

هدف وضعیتی است که می‌خواهیم در آینده داشته باشیم. اگر خود نتوانیم وضعیت‌مان را در آینده تعیین کنیم،‌ ناچار محیط پیرامون‌مان ، وضعیت را به ما تحمیل می‌کند. آنچه که محیط بر ما حکم می‌کند چه بسا با ما سازگاری نداشته باشد. پس چه بهتر که خود ، با تعیین هدف مطلوب‌مان را معلوم کنیم و به سمتش در حرکت باشیم .

 

طولانی‌ترين مسيرها نيز با اولين قدم آغاز می‌گردند. قدم اول را درست برداريد

 

قدم اول: تعيين هدف

 

اولين قدم در هر كاری تعيين هدف می‌باشد، بدون هدف هر حركتی به صورت اتفاقی بوده و در نهايت به شكست منتهی می‌گردد. به عبارت دیگر هدف را باید به دقت ، بدون ابهام ، قابل زمان بندی و قابل نامگذاری مشخص نماییم.

 

به ديالوگ زير كه قسمتی از داستان آليس در سرزمين عجايب می باشد توجه كنيد :

 

زمانی كه آليس از سوراخ لانه خرگوش كه در تنه درخت بود به پايين پرت شد، گربه‌ای را می بيند كه می ‌تواند صحبت كند :

 

  1.                         آليس : می‌توانيد كمكم كنيد كه از كدام طرف بايد بروم
  2.                         گربه : اين بستگی دارد كه به كجا می‌خواهی بروی
  3.                         آليس: راستش خودم هم نمی‌دانم كجا می خواهم بروم
  4.                         گربه:پس اهميتی هم ندارد كه به كدام سو حركت كنيد

 

ديالوگ فوق به سادگی نشان می دهد انسانی كه هدف مشخصی را نداشته باشد، هيچ‌گاه به سرمنزل مقصود نمی‌رسد و هميشه در راه آزمودن تجربه‌های مختلف و بی‌حاصل می‌ماند . دلسردی از تجربیات ناموفق فرد را به باتلاقی دچار می کند که نامش بهانه گیریست . به تعریف دیگر بهانه گرفتن و معترض بودن نسبت به همه چیز ، از ویژگیهای افراد ناموفق است .

 

لذا در اولين قدم اهداف بلندمدت خود را به منظور آگاهی از جایی که می خواهیم به آن برسیم تعيين مي‌كنيم.

 

رکن اصلی موفقیت، هدفگذاریست و افراد موفق میدانند که چه میخواهند و با تمام وجود و در هر روز زندگی برای دستیابی به

 

خواسته هایشان تلاش می کنند . در یک تحقیق میدانی از رتبه های برتر دلایل هدفگذاری آنها معمولا به دلایل زیر است :

 

            ایمان دارند هدفگذاری مهم است

 

اکثر افراد موفق، به اهمیت هدفگذاری واقف بوده و علت آن رشد در محیطی است که در آن هدفگذاری تعریف شده . با افرادی معاشرت می کنند که هدفمند حرکت می کنند و به همین دلیل معمولا قشرهای مختلف با افرادی در سطح موفقیت خود در ارتباطند.  حرکت هدفمند اصلیترین رکن موفقیت است و  این رازی است آشکار. در واقع عده کمی از افراد به این اصل آگاه بوده و همین علت انگشت شمار بودن کاشفین، فیلسوفان، مخترعین و... است.

 

            روش هدفگذاری را می دانند

 

علت دوم هدفمند بودن این است که آنها می دانند چگونه باید هدفگذاری کنند و از آن مهمتر اینکه تفاوت اهداف و رویاها را درک کرده-اند . در ابن مقاله به شما آموزش می دهیم که رویاهایتان را به اهداف قابل دسترسی تبدیل کنید.

 

            خود را برنده می بینند

 

شکست انسان را رنج می دهد، هم از نظر احساسی هم از لحاظ ادراکی دردناک است. حتی افراد موفق نیز گاهی دچار شکست

 

می شوند . ولی با این تفاوت که آنها، به خاطر نگاه مثبت به هدف و برنده شدن خود را درگیر وقفه های کوچک نمی کنند.

 

صداهای مزاحم را نمی شنوند

 

رایج ترین علت عدم هدفگذاری افراد معمولی، این است که می ترسند اگر هدفی را تعیین کنندو موفق نشوند دیگران از آن  سوء استفاده-کنند و آنها را به باد تمسخر گیرند. اما افراد موفق به دلیل اینکه به اهداف بلند مدت می اندیشند، از سرزنش ها و اظهار نظرهای افراد غیرحرفه ای ترسی به خود راه نداده و در مسیر خود ثابت قدم می مانند .

 

عقیده به هدف سبب می شود که یک نفر انیشتین شود، یک نفر بتهون و یا یک نفر به صورت قهرمان در آید و دیگری نداند که چرا به دنیا آمده است. اگر هدفتان معلوم، مقصدتان با ارزش، نقشه کارتان عاقلانه و خودتان در انجام آن ثابت قدم هستید، مطمئن باشید که جاه طلبی خود را می توانید به دست آورید.

 

محققان دانشگاه دومینیکن کالیفرنیا کشف کرده‌اند که نوشتن اهداف و تقسیم‌بندی آنها عاملی تعیین‌کننده است که به افراد در دسترسی به اهدافشان کمک می‌کند. این محققان اذعان داشته‌اند که شانس موفقیت افرادی که اهداف خود را یادداشت می‌کنند در حدود ۳۳% بالاتر است. با توجه به اصل مشخص نمودن کامل هدف، اکنون در برگه ای به شکل زير رشته، شهر و دانشگاه مورد علاقه خود را بنويسيد :

 

            هدف من

 

نام و نام خانوادگی

 

شهر

 

دانشگاه

 

رشته

 

 

مهم است که اسمتان را کنار خواسته هایتان ببینید ...

 

در كادر فوق رشته مورد علاقه خود را در شهر و دانشگاهی كه با تمام وجود به آن علاقه داريد بنويسيد، آن را در جايی كه هميشه جلوی چشم شما باشد بگذاريد. هر روز صبح با هدف والای خود انرژی گرفته و اين ميل خواستن را در سراسر جهان هستی بگسترانيد.(ادعوني استجب لكم)

 

مرحله بعدی :  

 

حتی با مشخص شدن هدف کار تمام نشده. در مرحله بعدی باید این هدف را با صورت ملموس و کمیتی درآوریم.

 

به عبارت دیگر به همین منظور در جدول زير، دروس مختلف رشته خود را نوشته، سپس چند ثانيه چشمان خود را ببنديد و خود را در زمان اعلام نتايج كنكور تجسم كنيد و دقيقاً درصد هريك از دروس خود را (درادامه) ببينيد (تعريف درصد ايده‌آل: تا جايی كه مي‌توانيد اين درصدها را بالاتر از توانايی فعلی خود در نظر بگيريد ، چون قرار است پیشرفت کنید...

 

کارنامه کنکور سراسری 

 

نام درس

نمره خام

ادبیات

 

دین و زندگی

 

عربی

 

زبان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

میتوانید برای تعیین دصد های رشته و دانشگاه مورد علاقه تان از مشاورین هدف در این لینک کمک بگیرید .

           

حالا كار اصلی شروع مي‌شود

 

نقطه آغاز:از نظر زمانی در جايی كه در حال حاضر هستيد، طبعاً ممکن است توانايی كسب درصدهای نوشته شده در آن كادر را نداشته باشید اما با يك برنامه‌ريزی صحيح می‌توانيد به اين درصدها برسيد.

 

دقت کنید: به اطراف خود نگاه كنيد، ساختمانی كه در آن حضور داريد، ميزی كه پشت آن نشسته‌ايد، هر چيز ديگری كه در اطراف خود می بينيد، در ابتدا اصلاً وجود نداشته، ولی براساس احساس يك نیاز و یک روند زمان بر و حساب شده بوجود آمده اند.

 

انسان بر اساس نیاز خود در ابتدا شروع به رویا پردازی می کند  و سپس آن رویا بصورت طرحی بر روی كاغذ پياده شده ودر نهايت با تلاش و كوشش انسان يا انسان هايی به صورت وسيله‌ای كارآمد به وجود آمده و در اختيار شخص  شما قرار گرفته.

 

 اهداف شما نيز همين روال را طی خواهند كرد . ابتدا به صورت تصور، فکر و يا تجسمی از كسب آن هدف که نیازمند به دست آوردن آن می باشید در ذهن شما تصويرسازی خواهند شد( رویای شما شکل خواهد گرفت ). سپس آن را به صورت يك برنامه كاری بر روی كاغذ (دفترچه مشاوره و برنامه‌ريزی هدفمند) طراحی كرده و در قدم بعدی با تلاش و كوشش و جديت تمام  و با همراهی یک راهنما سعی به واقعيت بخشيدن به آن هدف خواهيد نمود. 

 

اکنون که هدف کلی و نهایی خود را مشخص نموده اید به مرحله بعدی میرسم و آن به دست آوردن هدف می باشد. کمی فکر کنیم آیا هم اکنون ما توانایی کسب نمرات نوشته شده در کادر فوق را داریم و یا به عبارت دیگر آیا می توانیم فردا وارد دانشگاه مورد علاقه خود شویم؟

 

جواب به طور قطع منفی است چرا که به خاطر فاصله زمانی پیش رو این امر ناممکن می باشد، از طرف دیگر حجم مطالبی که در آزمون ورودی دانشگاه ها مورد سنجش قرار می گیرد نیز بسیار فراتر از آن می باشد که در فاصله زمانی یک روزه بتوان آن را مطالعه نمود.ولی ما آنرا ممکن خواهیم کرد.به این صورت که هدف اصلی خود را به اهداف کوچکتر تقسیم می کنیم تا حصول به این اهداف امکان پذیرتر و سریعتر باشد.

 

در هدف گام به گام با شما پیش خواهیم رفت . لطفا همانند یک سرباز مطیع قوانین مسیر باشید تا به نتیجه مورد علاقه تان برسید.

اشتراک گذاری در :

نظرات


نظر شما درباره این مطلب