ورود به آزمون
یک فارغ التحصیل چطور درس بخواند؟  1398-9-24   3 دقیقه و 30 ثانیه

یک فارغ التحصیل چطور درس بخواند؟


برای گرفتن یک نتیجه متفاوت در کنکور، باید رفتارتان را عوض کنید. تا زمانی که همان کارهای تکراری قبل را انجام دهید، هیچ اتفاقی نخواهد افتاد. بسیاری از داوطلبان پشت کنکوری که برای بار دوم به بعد پشت کنکور مانده اند، فکر می کنند دیگر راه و روش کنکور و قلق آن دست شان آمده.

برنامه ریزی درسی را انجام نمی دهند. روش مطالعه خود را اصلاح نمی کنند. در آزمون های آزمایشی شرکت نمی کنند. آزمون ها را تحلیل نمی کنند. حتی تلاش شان هم در همان حد است اما انتظارشان بسیار متفاوت تر از قبل است.

انتظار دارند موفقیت در کنکور را به عالی ترین شکل، نصیب خود کنند! یک فارغ التحصیل چطور درس بخواند؟ ممکنه امسال نتیجه بگیرم؟ چیکار کنم قبول بشم؟ اگه قبول نشم چی؟ با برنامه خودم درس بخونم یا تو آزمون شرکت کنم؟ کِی شروع به تست زنی بکنم؟ با چه نسبتی درسها رو بخونم؟

متاسفانه بسیاری افراد افکار فانتزی دارند. می گویند در سال کنکور علاوه بر درس خواندن باید به تمام کارهای دیگرمان هم برسیم. شخصی برای مشاوره تحصیلی و برنامه ریزی درسی درخواست کمک کرد. او لیسانس رشته مامائی داشت.

همزمان در دو مطب کار می کرد. صبح تا ظهر و از ظهر تا عصر مشغول کار بود. او متاهل بود و ساعت پنج به منزل می رسید. درخواست او قبولی در رشته دندان پزشکی بود! جالب این بود که چندین سال هم از مطالعه و درس دور مانده بود و باید مجدد از ابتدا شروع می کرد.

برای اینکه وقتتون با درس خوندن بدون برنامه هدر نره، لازمه که آزمونهای آزمایشی یک مؤسسه رو انتخاب کنید و بر اساس بودجه بندی اون درس بخونید. از طرفی هم چون شما سال گذشته درس خونده بودید (حالا کم یا زیاد) ، در بعضی از قسمتها لازم نیست که از صفر شروع کنید، به همین خاطر بخش عظیمی از دانش آموزهایی که برای اولین بار تو کنکور شرکت میکنند رو پشت سر خودتون میبینید، پس از این فرصت به خوبی استفاده کنید، حتی شده مطالعه بیشتر مطالب رو پیش از عید تموم کنید تا بعد از تعطیلات نوروز، برای مسلط شدن و افزایش سرعت عمل در تستزنی، بیشتر تست بزنید و اینطوری برای رفع اشکال و خوندن مطالب بدقلق وقت کافی داشته باشید و با آمادگی کامل به استقبال کنکور برید.

 

همون اول که فهمیدید حریف خوندن یک درس نمیشید، الکی دست دست نکنید و بعد از تحقیق و پرس وجو یا کتاب کمک آموزشی که از روی اون درس میخونید رو عوض کنید یا اینکه به یک آموزشگاه خوب و مطمئن برای ثبت نام مراجعه کنید.

  • سعی کنید حداقل قبل از عید وقت بیشتری رو برای خوندن درسهای اختصاصی در نظر بگیرید. میتونید به ازای هر ۲ نوبت اختصاصی خوندن، ۱ نوبت عمومی بخونید. (یعنی زنگهای مطالعاتی رو به نسبت ۱ به ۲ بین دروس عمومی و اختصاصی تقسیم کنید.) مثلاً اگه یک روز ۶ تا درس خونده بودید، باید ۴ تا اختصاصی و ۲ تا عمومی خونده باشید.
  • آخر هر هفته از خودتون امتحان بگیرید و مشخص کنید که تو هر درس چقدر مسلط هستید، حتی میتونید جدولی رو برای ثبت نتایج تهیه کنید تا عملکردتون رو دقیق بررسی کنید.
  • مزیت فارغ التحصیلان نسبت به دانشآموزان، داشتن زمان به مراتب بیشتر و سابقه مطالعاتی حداقل یک ساله، در بیشتر دروس است که به همین واسطه میتوانند با تلاش مناسب نسبت به کسب رتبه ای خوب بسیار امیدوار باشند، اما گروهی از آنان که نسبت به کنکور دید منفی دارند، معمولاً منکر این موضوع میشوند و با یادآوری تجربهتلخ گذشته، اعتماد به نفس خود را تا حدی پایین میآورند که منجر به یأس و ناامیدی از آینده میشود و نتیجه ای جز مطالعه کردن دروس بدون علاقه و انگیزه و ناکامی در کنکور نخواهد داشت.

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب