image  1398-9-17   3 دقیقه

چگونه از روزهای تعطیل به بهترین شکل استفاده کنید؟


چگونه از روزهای تعطیل به بهترین شکل استفاده کنید؟ جمعه ها که مدرسه نمیرم چی بخونم؟ مدرسه ما پایه درس نمیده، میشه روزایی که مدرسه نیستم فقط پایه بخونم؟ هر روز از صبح تا شب درس میخونم، یه روز تعطیل هم نباید داشته باشم برم خوش بگذرونم؟

اگه فکر میکنید روزهایی که مدرسه تعطیله، میتونید دنبال تفریح و خوشگذرونی باشید و بیخیال درس خوندن بشید، سخت در اشتباهید! البته روی صحبتم با شما نیست! ولی متأسفانه بعضی از بچهها متوجه نیستند که امسال حسابش از سالهای قبل جداست و همینطوری هم مشکل کمبود وقت دارند و برنامهی مناسبی برای استفاده از زمان ندارند.

در واقع همین روزهای تعطیل بهترین فرصت هستند برای اینکه:

 کمکاری ها و عقبموندگی هایی رو که در طول هفته داشتید جبران کنید.

 درسهایی رو که خوب نخونده بودید (مخصوصاً دروس پایه) رو بخونید.

 با مرور مطالبی که در طول هفته خوندید، از فراموش شدن اونها جلوگیری کنید.

 با امتحان گرفتن از خودتون، بفهمید تو هر درس چند چند هستید! و تا الان چیکار کردید. اصلاً شاید روشی که تا الان داشتید درست نبوده و متوجه بشید که باید تغییراتی رو در روش مطالعه تون به وجود بیارید.

 

    برای امتحان گرفتن از خودتون، از هر مبحث ۱۰ – ۱۵ تا تست انتخاب کنید و ببینید میتونید به اونها جواب بدید یا نه! تا در صورت لزوم، تغییرات لازم رو تو برنامه اعمال کنید و اون قسمتهایی رو که خیلی خوب بلد نیستید دوباره بخونید. البته بعضی از کتابها و نرم افزارها کار شما رو راحت کردهاند و با داشتن آزمون های مختلفی از هر بخش، زحمت انتخاب سؤالات رو از روی دوشتان برداشته اند.


    مراقب باشید که نه از این طرف پشت بوم بیفتید و کمکاری کنید (سعی کنید حداقل در روزهای تعطیل هر طوری شده ۶ ساعت درس بخونید) و نه از اون طرف پشت بوم و طوری برنامه ریزی نکنید که حتی وقت نهار و شام نداشته باشید. در یک کلام متعادل باشید.
    شب زود بخوابید که صبح اول وقت درس خوندن رو شروع کنید. اینطوری هم برای درس خوندن وقت کافی دارید و هم برای تفریح و استراحت.

 

    با توجه به حضور دانشآموزان در مدرسه در طول هفته، روزهای تعطیل نقش تعیین کنندهای را در برنامه محصلان دارد و در صورت نداشتن برنامه ریزی مناسب برای استفاده بهینه از این ایام، این فرصت از دست خواهد رفت.

در طول سال به مرور، با از دست دادن این زمانها، بحرانی به نام کمبود وقت به وجود میآید که راه برگشتی ندارد و فرصتی برای اتمام بسیاری از دروس باقی نمیماند. از جمله فعالیتهایی که دانشآموزان میتوانند در روزهای تعطیل انجام دهند، کارهایی است که در طی هفته به علت حضور در مدرسه قادر به انجامشان نیستند، مثل مطالعه دروس پایه و یا آزمون دادن.

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب