ورود به آزمون
image  1399-1-20   4 دقیقه خواندن

چند روش برای مطالعه صحیح و مطمئن در دوران کرونایی


1- خواندن همراه نوشتن:

 

مطالعه فرآیندی فعال و پویاست و برای رسیدن به این هدف لازمه با چشماتونم مطالب رو بخونید. باید در زمان مناسب مطالب رو با صدای بلند برای خودتون بگید و از نکات مهمش خلاصه برداری کنید که هم بتونید از همون دست نوشته ها بخصوص شب امتحان به عنوان منبع مرور استفاده کنید و خیلی سریع مطالب مهم رو مجدداً یادآوری کنید.

 

2- خط کشیدن دور نکات مهم:

 

این روش نسبت به روش قبلی شاید سریع تر باشه ولی روش کاملی نیست چون خیلی از داوطلبان به جای تمرکز روی مطالب درسی و یادگیری آن ها، ذهنشون معطوف به خط کشیدن دور نکات مهمه.

 

حالا چرا دور نکات رو خط بکشید و زیرشون خط نکشید؟ چون خط کشیدن زیر عبارات خیلی مرسومه و هم گاهاً عبارات طولانی رو هایلایت می کنید یا زیرشون خط می کشید، وقتی به خودتون میاید می بینید کل صفحه هایلایت شده ولی با خط کشیدن دور کلمات، مجبور می شوید نکات و کلمات کلیدی را پیدا کنید و چشمتون هم عادت نداره و تمرکز بیشتری براتون ایجاد میکنه.

 

3- حاشیه نویسی:

این روش زیر مجموعه ی خلاصه نویسی است و نسبت به دو روش قبلی بهتره البته در تمامی دروس هم قابل اجرا نیست. ولی میتوانید در دروسی مثل دین و زندگی که بشدت کاربردی است  ازش استفاده کنید.

 

4- خلاصه نویسی:

 

در این روش بحث و گفت و گو زیاد است. آیا باید برداشت خودتون رو بنویسید؟ آیا باید حین مطالعه بنویسید؟ آیا باید پس از مطالعه بنویسید؟ به نظر من خلاصه نویسی بهترین روش و چاشنی مطالعس. چون با این روش اول یاد میگیرید تمام درس رو به صورت مفهومی یاد بگیرید و پس از اون با نگارش خودتون ولی کاملاً علمی و بی نقص و با رسم الگوی یادآوری یا روش های دیگر خلاصه نویسی که بهتون گفتیم، تموم کنید.

 

5- کلید برداری:

 

کلید برداری روشی بسیار مناسب برای خواندن و نوشتن مطالب مهم است. در این روش شما یاد میگیرید بعد از درک مطلب درس، به صورت کلیدی، نکات مهم رو یادداشت کنید و در واقع گنجینه ای از کوتاه ترین و پرمعنی ترین لغات رو داشته باشید که با دیدن اون ها مفهوم جمله براتون تداعی بشه و به خاطرتون برگرده.

 

6- خلاقیت و طرح شبکه ای مغز:

 

در این روش شما می آموزید تمام مطالب یادگیری شده رو بر روی طرح شبکه ای مغز به صورت کاملاً حرفه ای سازماندهی کنید و نکات اصلی و فرعی رو از هم مشخص کنید تا در دفعات بعدی مطالعه، به جای دوباره خوانی کتاب، فقط به طرح شبکه ای مراجعه کرده و با دیدن کلمات کلیدی نوشته شده بر روی طرح، اون ها رو خیلی سریع مرور کنید. این روش درصد موفقیت شمارو تا حد خیلی زیادی بالا میبره و بازده رو افزایش میده.

البته تمامی این موارد رو باید اصولی و صحیح انجام بدید تا نتیجه ی مثبتی از آن ها حاصل بشود.

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب