ورود به آزمون
چرا گاهی اوقات، به اندازه تلاشی که کرده ایم، نتیجه نمیگیریم؟  1398-9-17   4 دقیقه

چرا گاهی اوقات، به اندازه تلاشی که کرده ایم، نتیجه نمیگیریم؟


چرا گاهی اوقات، به اندازه تلاشی که کرده ایم، نتیجه نمیگیریم؟ چرا هر کاری که میکنم یک قسمت از درس نمیره تو مخم؟ قسمتهای سخت رو چه جوری بخونم؟ چیکار کنم مطالب رو بهتر یاد بگیرم؟

نگرانی دشمن موفق شدن
آیا می‌دانید زمانی که نگران هستید، مکانیزم موفقیت شما دچار مشکل می‌شود و کُند عمل می‌کند یا حتی برعکس؟ فرض کنید یک الوار 10 متری روی زمین قرار دارد. آیا می‌توانید روی آن راه بروید و از این طرف الوار به آن طرف دیگر بروید؟

البته که می‌توانید، چون کار سختی نیست اما اگر همین الوار بین 2 ساختمان 100 طبقه باشد چطور؟ آیا می‌توانید از این طرف الوار به آن طرف دیگر بروید؟ در این حالت حتی فکر کردن به آن هم ترس‌آور است چه برسد به اینکه در آن موقعیت باشیم و آن را انجام دهیم.

الوار همان الوار است پس چه چیزی باعث می‌شود نتوانیم چنین کاری را انجام دهیم؟

جواب: ترس از ارتفاع

این ترس، چنان تولید اضطراب و نگرانی می‌کند که سیستم ذهنی ما را مختل می‌کند و ما حتی قادر نیستیم به آن فکر کنیم چه برسد به آنکه آن را انجام دهیم و موفق شویم.

اشتباه یعنی اینکه کار همیشگی رو انجام بدید و بعد توقع داشته باشید که نتیجهی متفاوتی به دست بیارید.

اگه هر کاری که به فکرتون میرسید رو انجام دادید اما حریف خوندن یک مطلب نشدید و چیز زیادی یاد نگرفتید، اصولاً از دو حالت خارج نیست:

 یا پایه ضعیفی دارید و مطالب مرتبطی رو که باید بلد باشید، بلد نیستید که تو این شرایط باید زمانی رو صرف فهمیدن قسمتهایی بکنید که توی اونها ضعف دارید.

 یا اینکه ایراد از روش درس خوندن شماست و با یه تغییر روش میتونید بهتر از قبل به متن مسلط بشید.

 

 بعضی از مباحث واقعاً سخت هستند و انتظار نداشته باشید با یکی دو بار خوندن، اونها رو به طور کامل یاد بگیرید و علامهی دهر بشید!
 روشی که برای خوندن قسمتهای سخت خیلی نتیجهبخشه، مطالعهی جز به جزئه.

یعنی به جای اینکه اول کل متن رو بخونید، بعد از خوندن هر پاراگراف، کل نکات و مفاهیم رو استخراج کنید و حتی در صورت لزوم به چند تا از تستهای اون بخش هم جواب بدید تا نسبت بهش اشراف پیدا کنید و بعد برید
 سراغ قسمت بعدی و درنهایت که کل اون بخش رو خوندید، یک بار همهی مطالب و پاراگرافها رو مرور کنید و با حل چند تا تست جمعبندی مناسبی بکنید.
 موقع حل تمرین و تستزنی شروع کردن با سوالهای سخت اصلاً خوب نیست و باعث میشه کلی وقت و انرژی از بین بره.

 

بهتره که از سوالهای آسونتر شروع کنید و به تدریج که مسلطتر شدید، سوالهای سختتر رو حل کنید.
 مناسب نبودن فضای مطالعه، درگیر بودن ذهن و چنین مواردی هم به نوبهی خود تاثیرگذارند و یادگیری رو دچار مشکل میکنن. موقع مطالعه عوامل حاشیهای رو به حداقل برسونید.
 یکی از عواملی هم که تو بازده مطالعه مؤثره، داشتن کتاب مناسبه.

 

اگر دیدید تو فهم خیلی از مطالب یک درس مشکل دارید، شاید عوض کردن کتاب کمک آموزشی کارساز باشه. فقط قبلش نظر معلم و مشاورتون رو جویا بشید.

 یکی از دلایل دشوار بودن مطالعهی یک بخش، نداشتن تسلط در مباحث مرتبط با مطلب مورد مطالعه است. بنابراین میتوان گفت که برای فهمیدن این دسته از مطالب، دانشآموزان باید نقاط ضعف خود را برطرف سازند.
    با وجود این باز هم نمیتوان منکر سخت بودن بعضی از مباحث برای برخی از داوطلبان شد. همین مسئله دلیل خوبی برای داشتن اولویتهای گوناگون در مطالعه و پاسخگویی به سوالات کنکور برای هر فرد است و امکان دارد قسمتی که برای یک داوطلب سخت و غیر قابل فهم است، برای دیگری بسیار راحت باشد.

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب