ورود به آزمون
چرا برنامه دانش آموزان با شکست مواجه میشود؟  1398-9-17   3 دقیقه

چرا برنامه دانش آموزان با شکست مواجه میشود؟


چرا برنامه دانش آموزان با شکست مواجه میشود؟ چرا هر دفعه برنامهام خراب میشه؟ اشتباه کارم کجاست؟ اشکال از منه یا برنامه؟ چه ایرادی داره بدون برنامه درس بخونیم؟این همه سال که برنامه ای برای درس خوندن نداشتیم، چی شد مگه؟!

همه ما گاهی با عدم‌موفقیت در برنامه‌ مواجه می‌شویم. ممکن است یک تلفن مهم را به دلیل یک جلسه‌ی اضطراری از دست بدهیم یا جلسه‌ای را به خاطر پروژه‌ای دیگر و مجبور شویم مدتی اولویت‌هایمان را تغییر دهیم.

این عدم‌موفقیت‌های غیرسیستماتیک نشان می‌دهند همه‌ی ما محدودیت‌هایی داریم و همیشه زمان، انرژی و پول کافی برای انجام همه‌ی کارهایی که می‌خواهیم وجود ندارد. هنگامی که مسئول انجام کارها هستید یاد می‌گیرید چگونه بین اهداف تعادل ایجاد کنید و در زمان محدود بیش‌ترین کار ممکن را انجام دهید.

معمولاً وقتی که بچهها برای اولین بار برنامه ریزی میکنند، فکر میکنند که با ربات طرف هستند و چنان برنامهای مینویسند که هیچ بشری از پس اجرا کردنش بر نمیاد! وقتی هم که در اجرای برنامه موفق نمیشن، قید با برنامه درس خوندن رو میزنن و با آغوشی باز به استقبال شکست میرن!

میتوان گفت علت اینکه برنامه ای اجرا نمیشه و شکست میخوره به خصوص دراوایل راه که هنوز به مطالعه کردن با برنامه عادت ندارید، از دو حالت خارج نیست:

 یا برنامه سختگیرانه و غیر استانداردی دارید که قابلیت اجرایی شدن رو نداره. مثلاً برای روزی که تا ساعت ۳ ظهر مدرسه هستید و تا پیش از این روزی ۲ ساعت هم درس نمیخوندید، ۶-۷ ساعت مطالعه کردن چندان منطقی به نظر نمیرسه و چنین برنامه ای از قبل محکوم به شکست خوردنه.

 یا اینکه هنوز به اجرا کردن برنامه خیلی متعهد نیستید و خودتون رو مجبور به این کار نمیکنید که نشوندهندهی سردرگمی و نداشتن هدفه و حتماً باید نسبت به هدفی که دارید، تلاشتون رو بیشتر کنید. مثلاً کسی که میخواد دانشگاه سراسری قبول بشه خیلی بیشتر از بقیه باید با برنامه پیش بره و تمام قدم هاش رو با حساب برداره.

    لازم نیست از همون روز اول ۱۰ ساعت درس بخونید. از حداقل ها شروع کنید و به مرور که به داشتن برنامه عادت کردید، ساعتهای بیشتری رو برای مطالعه در نظر بگیرید. به خاطر داشته باشید که قویترین مرد جهان هم یک دفعه سراغ وزنه ۲۸۰ کیلویی نرفته و از مقادیر بسیار کمتر شروع کرده.

به قول قدیمیها: سنگ بزرگ نشونه ی نزدنه!
    منطقی نیست که همه چیز رو با یک بار خوندن یاد بگیرید. شاید به مبحث سختی برسید که فهمیدنش بیشتر از چیزی که فکر میکردید وقتگیر باشه. نباید این رو به حساب اشکال از خودتون یا برنامه بذارید.
    این رو بدونید که حتی داشتن یک برنامه بد ، بهتر از بدون برنامه بودنه! پس به جای گوش کردن حرفهای ناامیدکننده بعضی ها که میگن برنامه داشتن به هیچ دردی نمیخوره، با جدیت به برنامه ای که دارید عمل کنید.
    هر هفته یک ساعت رو به برنامه ریزی اختصاص بدید تا ببینید اشکال کارِتون کجا بوده و باید چیکار کنید. البته با این کار شاید یک ساعت کمتر درس بخونید، ولی تاثیر درس خوندن رو چند برابر میکنید.

    مطالعه با برنامه، به دلیل تنظیم حجم مطالب بر اساس زمان و ترتیبی که در مباحث وجود دارد، علاوه بر جلوگیری از سردرگمی و صرفهجویی در وقت، موجب یادگیری بهتر مطالب میشود. داوطلبانی که با یک برنامه استاندارد مطالعه میکنند، کمتر سردرگم میشوند و با آسودگی خاطر بیشتری به مطالعه میپردازند.

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب