ورود به آزمون
پرخوابی  1398-10-13   2 دقیقه و 30 ثانیه

پرخوابی


پرخوابی چیست؟ راههای مقابله با آن چیست؟ چرا من اینهمه میخوابم؟ شبا خوب میخوابم اما بازم خوابم مییاد! یه کنکوری چقدر باید بخوابه؟ شاید من کم میخوابم که همش خوابم میگیره!

پرخوابی یعنی اینکه یک فرد بیشتر از زمانی که نیاز داره بخوابه و حتی با یه چرت در طول روز نتونه بر خوابش غلبه کنه. مدت زمان خواب انسان با توجه به سنوسالش متفاوته و برای داوطلبان کنکور که عموماً ۱۷، ۱۸ یا ۱۹ سال سن دارن، زمان مورد نیاز حدود ۷-۸ ساعته و اگه کسی این مقدار خواب براش کافی نباشه، فردی پرخواب نامیده میشه.

پرخوابی علل مختلفی داره، از علتهای پزشکی مثل انسداد مجرای تنفسی گرفته تا مواردی مثل افسردگی، چاقی و سبک زندگی افراد. اما مسألهی اساسی به خصوص برای یه داوطلب کنکور اینه که چیکار کنه تا از این حالت رها بشه.

 

    برای شروع اول باید بریم سراغ بیدار شدن از خواب، تصمیم جدی بگیرین که حتماً همون دفعه اول که زنگ ساعتتون به صدا درمییاد از خواب بیدار شید و وسوسه یه چرت چند دقیقه ای رو از سرتون بیرون کنین. به این شکل عادت میکنید که هر روز به موقع بلند بشید و به بهانههای مختلف بیدار شدنتون رو به بعد موکول نکنید.
    به تدریج و نه یکدفعه، ساعت بیدارشدنتون رو عقب ببرید. مثلاً اگه معمولاً ۸ صبح از خواب بیدار میشین، سعی کنین هر روز ۱ یا ۲ دقیقه زودتر از خواب بیدار بشید تا متوجه کاهش زمان بیدارشدنتون نشید.


    به اندازهی کافی فعالیت بدنی داشته باشین، مثلاً حد فاصل خونه تا مدرسه رو پیاده برید و برگردید یا اینکه چند دقیقهای رو تو روز به پیادهروی یا نرمش اختصاص بدین.
    رژیم غذایی هم خیلی شرطه. صبحونه، ناهار و شام رو به موقع بخورین و صد البته که باید از خوردن غذاهای حاضری و کمارزش پرهیز کنین.


    برنامهای با زمانبندی مشخص داشته باشید تا مجبور بشین رأس هر ساعت، کار مشخصی رو انجام بدید تا مجالی برای خوابیدن پیدا نکنین.
    اگه چند وقتی درگیر تصحیح روند پرخوابی بودین، ولی نتونستین این مشکل رو برطرف کنین، حتماً به پزشک مراجعه کنین.

    زمانی که سخن از پرخوابی میشود، شاید برداشت اکثر افراد از این مسأله خوابآلودگی معمولی باشد، در صورتی که فرد پرخواب کسی است که بیش از حد میخوابد ولی همچنان احساس خوابآلودگی میکند.

اما فردی که احساس خوابآلودگی میکند ممکن است به خاطر کمخوابی و موارد دیگر دچار این احساس شود. راههای مقابله با این پدیده چندان پیچیده نیست، معمولاً زمانی که فعالیتهای روزانه افراد پرخواب را بررسی میکنیم، مشاهده میشود که از نظم چندان مناسبی برخوردار نیستند.

از زمان خوابیدن و بیدار شدن گرفته تا فعالیتهای بدنی و رژیم غذایی. اما این موارد شاید مختص یک فرد پرخواب نباشد و خیلی از افرادی که دچار این مشکل نیستند، چنین بینظمی را در برنامهی یومیهی خود داشته باشند، مسأله اصلی که افراد پرخواب با آن مواجه هستند عدم قاطعیت در تصمیم هایشان است، از تصمیم جهت بیدار شدن گفته تا موارد دیگر.

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب