ورود به آزمون
پایان نیمسال اول  1398-9-17   3 دقیقه

پایان نیمسال اول


پایان نیمسال اول

 وقتی در گوگل سرچ می کنیم پایان نیمسال اول ، شاهد متدهای کپی شده و مقالات تکراری هستیم و استراتژی مطالعاتی های ایام مختلف سال مبحث غریبی در دنیای استراتژیک و کاملا ساده کنکور محسوب می شود...

تا اینجا تلاش کردیم ذهن خلاق و مدیریتی شما را فعال کنیم و به کار بگیریم و هم چنان دست در دست ما بیایید در همان جاده ادامه دهیم.

امروز تقویم را ورق بزنیم تا منشا اثر باشیم

صورت مساله: من کنکوری هستم. حالا چکار کنم؟

راهنمایی کلیدی: در آذر ماه هستم

داده های میدانی :

امتحانات نیم ترم را سپری کردم (علت: آمادگی برای امتحانات نیمسال اول).

تدریس مباحث نیمسال اول در مدرسه همچنان ادامه دارد(علت: تکمیل مباحث نیمسال اول سال دوازدهم و احتمالا مباحث وابسته از پایه)

حالا بریم سراغ پاسخ مساله : تعادل، شرط موفقیت است. تفاوت یک فرد موفق و یک داوطلب ناموفق در توانایی حفظ تعادل بین امور مختلف است. یک باور اشتباه رایج بین داوطلبان کنکور، تصور موفقیت مشروط به مطالعه تستی است! حالا این مطالعه تستی به چه معناست؟!

بسياري از دانشآموزان سال چهارم تصور ميكنند كه چون كنكور به شكل تستي برگزار ميشود، برگزاري امتحانات در ديماه، آن هم به شكل تشريحي هيچ فايدهاي براي آنها ندارد و از درس خواندن طفره ميروند.

اما از آنجا كه هيچ دانشآموزي بدون درس خواندن سر جلسهی امتحان نميرود، در اين ايام كتابها را ورق ميزنند، ولی دائماً اين تصور با آنها همراه است كه اين نوع درس خواندن تشریحی هيچ فايدهاي براي آنها ندار و پانزده روز ارزشمند را تلف میکنند.

اين نكته درست است كه هنوز معدل سال دوازدهم در کنکور تأثیر دارد و كنكور هم به شكل تستي برگزار میشود، ولی اگر قصد موفقيّت داريد، بايد ياد بگيريد كه از هر فرصتي بیشترین استفاده را ببريد.

براي استفاده حداكثر از دوره امتحانات انتهای نیمسال اول، بهتر است به جاي ايراد گرفتن به فلسفه وجودي امتحانات، سعي كنيد از اين فرصت براي مطالعه دقيق كتابها و مرور مطالبي كه احتمالاً جا مانده است يا با بيدقتي از روي آنها گذشتهايد، استفاده كنيد. اين نکته به خصوص در مورد دروس اختصاصي كه دانش آموزان بيشتر وقت مطالعه خود را صرف تست زدن برای این درسها ميكنند، اهمّيت بيشتري دارد.

شما ميتوانيد از اين فرصت براي تسلط كامل بر مطالب كتابهای درسي نیمسالاوّل، استفاده كنيد. سعی کنید در این دوران، تمامی بخشهای نیمسال اول سال دوازدهم را بهطور کامل مطالعه کنید.

نگذارید هیچ خلاء و یا جای اشکالی باقی بماند و انرژی خود را به دروس نیمسال اول سال دوازدهماختصاص دهید و دروس پایه و نیمسال دوم سال دوازدهمرا برای دوره محدودی رها کنید.

پس از مطالعه کامل هر درس و تسلط بر کتاب درسی آن، چند تست نمونه از آن درس انتخاب کنید و پس از پاسخدادن، آنها را به خوبی رفع اشکال کنید. در دروس عمومي(مانند زبان انگليسي و ادبيّات فارسي) و حفظی(مانند زیست، شیمی و روانشناسی) بهتر است متن کتابهای درسی را چندبار بخوانید و به یک دور خواندن ساده اکتفا نکنید و با این تیر چند هدف را بزنید.

از اين فرصت براي تكميل خلاصه برداريهاي خود و همچنين تستهايي كه قرار بوده حل كنيد، اما به هر دليل پاسخگويي به آنها به تعويق افتاده است، استفاده كنيد. امتحانات نيمسال اوّل را پيشِ رو داريد و همانطور كه گفتم اگر دقت كافي نداشته باشيد ممكن است اين فرصت ارزشمند، به زمان تلفشده تبديل شود.

شما از ابتداي سال، گام به گام با كتاب همراه من پيش آمدهايد و ديگر توانايي برنامهريزي هوشمندانه و استفادهبهينه از زمان را داريد. پس ميتوانيد در اين مدت برنامه خود را تنظيم كنيد و به این نکته دقت کنید که در ایام امتحانات اینکه شما وقت اضافی بیاورید، غیر ممکن است.

اگر مطالب را عمیق بخوانید و بخواهید نیمسال اول سال دوازدهم را بهطور کامل ببندید، به نظر میآید وقت هم کم میآورید.

 

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب