image  1398-9-17   4 دقیقه

ورزش ، تفریح و کنکور


آیا در کنار درس خواندن برای کنکور، میتوان ورزش هم کرد؟اگه من ورزش کنم برای کنکورم مشکلی پیش میاد؟چه ورزشهایی انجام بدم تا بهتر درس بخونم؟اصلاً ورزش کردن تأثیری تو درس خوندن داره؟من همینجوریش وقت ندارم درس بخونم، بعد شما میگی ورزش هم بکنم؟

فکر کنم درست متوجه نشدید، ما امسال کنکور داریم! پس وقت اضافهای برای ورزش و نرمش و این چیزها نداریم. در ضمن اگر هم وقت اضافه بیاوریم، خب درس میخوانیم نه این که ورزش کنیم!

دوست کنکوری من! ورزش مناسب و مداوم میتواند بهترین راه برای رفع خستگی، حفظ آرامش، افزایش تمرکز و کاهش استرس باشد که متأسفانه بیشتر دانش آموزان این نکات را نمیدانند و به آنها توجه نمیکنند.

همهی ما میدانیم که مطالعه با بازدهی کم علاوه بر اتلاف انرژی و وقت، از پیشرفت ما نیز جلوگیری میکند. افزایش بازدهی مطالعه راههای متفاوتی دارد که یکی از مؤثرترین آنها ورزش کردن است، پس آن را در برنامهی روزانهی خود بگذارید تا از فواید آن بهره ببرید.

دو نوع ورزش را بهتر است در برنامهی خود جای دهید. اوّلی ورزشهایی که ۲ یا ۳ ساعت وقت میگیرند مثل شنا، پیادهروی، دوچرخه سواری و از این قبیل که انرژی شما را تخلیه میکنند و بهتر است که در برنامهی شب قبل از آزمون شما نباشند.

دومی نرمشهای کوتاه است که در هر روز فقط ۱۰ دقیقه از زمان شما را میگیرند و بهترین زمان اجرای آنها، پس از بیدارشدن از خواب و زنگهای استراحت شما هستند.

اگر ورزش خاصی را به طور حرفهای انجام میدهید، بهتر است امسال در مورد آن تصمیم خود را بگیرید و برای خود مشخص کنید که میخواهید بیشتر وقت و انرژی خود را به درس و یا به ورزش خود اختصاص دهید. بدترین اتفاق آن است که بخواهید هر دو را با بهترین کیفیت انجام دهید.

دوستان من، شما انرژی و زمان محدودی در اختیار دارید، پس از خودتان انتظارهای غیرمنطقی نداشته باشید.

در زنگهای تفریح خود، نرمش کنید. عضلات خود را بکشید، سر و گردنتان را حرکت دهید و اجازه ندهید که ماهیچههای شما به مدت طولانی ثابت بمانند. کشش عضلات باعث بازگشت اکسیژن به ماهیچهها و خروج مواد استفاده شده از آنها میشود.

علاوه بر این نرمشها، بهتر است بین زنگهای تفریح خود مدیتیشن نیز، انجام دهید. یکی از سادهترین راههای آن که باعث افزایش تمرکز و توجه شما میشود، این است که ۳ دقیقه چشمان خود را ببندید و فقط به نفس کشیدن خود فکر کنید. البته تنفس را به طور ارادی و عمیق انجام دهید.

در هفته زمانی رو به ورزش کردن اختصاص بدید. در اینجا ورزشها رو بر اساس میزان مصرف انرژی، به دو گروه سبک و سنگین تقسیم کردیم :

.ورزشهای سنگین مثل فوتبال، بسکتبال، والیبال و بدنسازی که انرژی زیادی را از شما میگیرندورزشهای سبک مثل پیادهروی، پینگ پونگ و حتی نرمش کردن که برای انجام دادنشون به انرژی زیادی نیاز ندارید

با توجه به شرایطی که امسال دارید، میتونید بین۱ تا ۳ ساعت رو در هفته به ورزشهای سنگین و روزانه هم حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه رو به ورزشهای سبک اختصاص بدید تا با ورزش کردن بدن و ذهنتون سرحال باشه و وقت زیادی رو هم از دست ندید.

در حقیقت این اصولی ورزش کردن منافاتیهم که با درس خوندنتون نداره هیچ، به یادگیریتون هم کمک میکنه .

برای اینکه بعد از خواب سرحال بشید، چند دقیقهای رو به نرمش کردن و حرکات کششی اختصاص بدید .

اگه حرفهای ورزش میکنید، زمانهای تمرین رو طوری انتخاب کنید که کمترین تداخل رو با برنامهی مدرسه و آموزشگاه داشته باشه .

موقع ورزش کردن فکر نکنید که قهرمان المپیک هستید و خیلی هیجانزده نشید و مراقب باشید که یه وقت کار دست خودتون ندید و مصدوم نشید، چون کوچکترین آسیبدیدگی تو روند درس خوندن شما اختلال ایجاد میکنه .

پس از ورزش سعی کنین که حتماً دوش بگیرین تا هم سرحال بشید و خستگیتون رفع بشه هم اینکه بتونید راحت و به موقع بخوابید .

سعی کنید بعد از ساعت ۸ شب ورزش نکنید تا هم خواب خوبی داشته باشید و هم صبح راحتتر از خواب بیدار بشید .

تأثیر مثبتی که ورزش کردن در انسان به وجود میآورد، بر هیچ کسی پوشیده نیست و میتوان گفت افرادی که به طور مستمر ورزش میکنند، از بدنی آمادهتر، ذهنی گیراتر و روحیهی بهتری نسبت به سایرین برخوردار هستند.

به همین علت، حذف کردن آن از زندگی روزمره به هر دلیلی از جمله کم بودن وقت برای مطالعه حتی براییک کنکوری درست نیست، چون موجب کاهش راندمان مطالعه خواهد شد.توصیهای که به داوطلبان میشود این است که حتماً با توجه به کم بودن زمان در دسترس آنان برای مطالعه، سعی کنند به شکلی مناسب بین ورزش و مطالعهی دروس تعادل برقرار کنند و از مزایای آن بهره برند

و در پایان اگر میخواهید از ورزش خود نتیجه بگیرید، لازم است برای آن برنامهی ثابتی داشته باشید و آن را هر روز و به طور مداوم انجام دهید.

 

چرا داوطلب کنکور، نمیتواند تفریح نکند؟مگه میشه تو سال کنکور تفریح کنیم؟همینجوری هم برای درس خوندن وقت نداریم! یعنی چی! یعنی تو سال کنکور حق نداریمیه خورده تفریح کنیم؟

تکراریک فعالیت و انجام دادن مداوم اون به خودی خود کسالتآوره، به خصوص که اون کار، درس خوندن برای قبولی در کنکور باشه که آدم به تدریج خسته و کلافه میشه و راه گریز از این خستگی داشتن تفریحات مناسب تو سال کنکوره. (جلوتر گفتم چه تفریحاتی مناسبه)

متأسفانه مسألهای که در مورد تفریح هست، اینه که بیشتر بچهها حد و مرزی براش قائل نیستند و نمیتونن جلوی خودشون رو بگیرن! پس حواستون باشه نباید افراط و تفریط کنید. یعنی نه صبح تا شب درس بخونید و هیچ تفریحی نداشته باشید و نه اینکه بیش از حد تفریح کنید تا وقت برای درس خوندن کم بیارید.

نمیتونید تفریح رو حذف کنید، همونطور که نمیشه خواب رو از زندگی حذف کرد. اما تفریح زیاد هم مشکلساز میشه و باید تفریحاتتون رو مدیریت کنید، چون نتیجهی تفریح بیش از حد، خستگی و کم آوردن وقت برای درس خوندنه و بدون تفریح هم ممکنه از درس خوندن زده بشید.

اگه آدم خوشگذرونی هستید، خیلی نگران این موضوع نباشید که یک دفعه باید بیخیال همهی تفریحات و لذتهای زندگی بشید! بلکه باید به تدریج و نه یک شبه به مقداری که برای سال کنکور مناسبه، برسید .

تفریحاتی مثل فوتبال که خیلی خستهکننده هستن و حتی سلامتی فرد رو تهدید میکنند،یا سریالها و بازیهای کامپیوتری که ذهن رو خیلی درگیر میکنند، خیلی مناسب یه کنکوری نیستند. ولی اگه خیلی بهشون علاقه دارید (مثل فوتبال که بعضیا حاضرند به خاطرش دست به هر کاری بزنند!)، نباید بیشتر از یک بار در هفته ازش لذت ببرید.

فقط یادتون نره که موقع ورزش کردن خیلی احتیاط کنید که یه وقت مصدوم نشید، چون با کوچکترین آسیب، چند روز رو از دست میدید.

نیاز به تفریح و رفع خستگی در هر انسانی امری انکارنشدنی است و انجام دادن آن باعث شادابتر شدن و افزایش کارایی در فعالیتهای روزمره از جمله مطالعه خواهد شد، مشروط بر اینکه تفریح انتخاب شده ضمن برخورداری از فاکتورهای مناسب یک تفریح مانند کمخطر بودن، در وقت و زمان مناسب انجام شود .

چه تفریحاتی مناسب داوطلبان کنکور است؟چه تفریحهایی انجام بدم که به درسم لطمه نخوره؟چه زمانی تفریح کنم؟یه وقتی زیاد از حد تفریح نکنم؟

امسال، مشکل اصلی شما، کم بودن وقته و هر چقدر هم که به زمان برگزاری کنکور نزدیکتر بشید، بیشتر بهش پی میبرید. حتی شاید شنیده باشید که بعضی از دوستان و اطرافیانتون بعد از کنکور گفتن که «اگه فقط یک ماه بیشتر وقت داشتم، حتماً دانشگاه تهران قبول میشدم یا اینکه وقت کم آوردم و نرسیدم که هیچ کدوم از درس ها رو درست و حسابی جمع کنم».

برای همین هم باید خوب مراقب باشید که یه وقت، بیبرنامه نباشید و از زمانی که دارید به به بهترین شکل استفاده کنید، هم به اندازه درس بخونید و هم به اندازه تفریح کنید تا یه وقت تو تفریحات غرق نشید که خدای نکرده زمانی بفهمید که کار از کار گذشته و دیگه زمانی برای جبران نداشته باشید.

در حقیقت اشکهایی که پس از هر شکست میریزیم، همان عرقی است که برای پیروزی نریختهایم.

هفته ای یک بار، اون هم حدود ١-٢ ساعت رو به ورزش اختصاص بدید، چون ورزش و فعالیتهای بدنی به خوبی فشارهای عصبی رو کم میکنه. (من خودم پیاده روی رو خیلی مناسب میدونم، البته به شرطی که هوا آلوده نباشه!)

روزی ١-٢ ساعت رو به تماشای تلویزیون، بودن در کنار خانواده، مطالعه غیر درسی، گوش کردن موسیقی، بازیهای فکری و موارد مشابه اختصاص بدید.

رفتن به تفریحاتی مثل مهمونی، سینما، پارک و کوهنوردی تأثیر فوقالعادهای تو روحیهی شما دارند، اما فقط ماهییک بار! خیلی زیادهروی نکنید.

چون بازیهای کامپیوتری به شدت اعتیادآور هستند و خیلی ذهن رو درگیر میکنند، براییک سال دور بازی کردن با کامپیوتر و کنسول بازی رو خط بکشید.

گوش دادن به موسیقی بهترین راه برای استراحت کردن تو زمانهاییه که وقت کافی برای استراحت ندارید. فقط موسیقی رو انتخاب کنید که بهتون آرامش بده، نه اینکه بدتر باعث آشفتگی ذهن شما بشه.

اگه دیدید خیلی کلافه هستید، چند دقیقه ای پیاده روی کنید، چون آدم رو حسابی سرحال میآره. فقط ساعت ٢ نصف شب هوس پیادهروی به سرتون نزنه!

در کل برای مقدار تفریح معیار مشخصی نداریم و نمیتونیم دقیق مشخص کنیم که یه نفر چقدر باید تفریح کنه و این مسأله کاملاً شخصیه اما هر وقت حس کردین که تفریحاتتون مانع درس خوندنتون میشه، بدونید که دارید بیش از حد تفریح میکنین.

داشتن تفریح مناسب و به اندازه، نه تنها در سال کنکور، بلکه در طول زندگی هر فرد لازم است و به واسطهی شادابی و نشاطی که انسان از آن بهدست میآورد، راه گریزی از خستگی و روزمرگی های زندگی است.

داوطلبان کنکور هم بسته به زمانی که در اختیار دارند، میتوانند از تفریحاتی که برای آنها مناسب است، استفاده کنند.برای اینکه از نظر ذهنی و بدنی سرحال باشید و بتونید با تمرکز بالایی درس بخونید، 

 

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب