ورود به آزمون
image  1398-10-12   2 دقیقه

زمانبندی مناسب برای درس خواندن


چه زمانبندی ، مناسب درس خواندن دانش آموزان است؟ چند ساعت درس بخونم؟ از کی شروع کنم؟ میتونم شب درس بخونم؟ برای هر درس چقدر وقت بذارم؟ چقدر استراحت کنم؟

زمانبندی مناسب برای درس خواندن ، سوال و مانع ذهن بسیاری از شماست . برای پاسخ به سوالتان با مشاوران انتشارات هدف در این مقاله همراه باشید . باید قبول کنید روزهایی که تو مدرسه کلاس دارید، حتی اگه دبیر خصوصی داشته باشید یا اینکه کلاس کنکور برید، میتونید حداقل ۳ ساعت درس بخونین و با داشتن یه برنامه ای خوب میشه از این زمان کم، بیشترین بهره رو برد.

اون روزهایی هم که مدرسه تعطیله و از صبح تا شب خونه هستید، زمان مناسبیه که هم درسهای پایه رو بخونید، هم اینکه بتونید عقب موندگیهایی که در طول هفته داشتید رو جبران کنید. در این روزها، با یه حساب سرانگشتی، مطالعه حداقل ۶ ساعت چندان دور از دسترس نیست و با کمی تلاش میتونید به این مقدار برسید.

البته این رو هم باید گفت که یک وقت سوء برداشت نشه، منظور من این نیست که اگه میتونید روزی ۱۰ ساعت درس بخونید، این کار رو نکنید و فقط به ۶ ساعت مطالعه کردن اکتفا کنید!

زیاد درس خوندن خوبه، اما نه به هر قیمتی و باید به فکر سلامت روح و جسم خودتون هم باشید. پس بین درس خوندن و تفریح و استراحت، تعادل ایجاد کنید.
    تجربه نشون داده که حداقل زمان مورد نیاز برای اینکه یه درس رو بفهمید و بتونید مطالب اون رو جمعبندی کنید، یک ساعته.

البته بعضی از مطالب مثل خوندن لغت، بیتهای ادبیات و مطالبی که حجم خیلی کمی دارن ممکنه چند دقیقه بیشتر طول نکشه، سعی کنید تا جایی که میتونید تو این مدت فضای مطالعه رو ترک نکنید و یا به سراغ خوندن درس دیگهای نرید.
    بیشتر از ۲ ساعت به خوندن یک درس مشغول نشید، چون هر چقدر که زمان مطالعهی یک درس بیشتر بشه، ذهن خستهتر میشه و کارایی ذهن هم پایین میاد. برای اون روزهایی هم که فرداش امتحان دارید و مجبورید فقط یک درس رو بخونید، باز هم زمانهای مطالعه را به بازههای ۲ساعته تقسیم کنید.


    بین زنگهای مطالعاتی، زمانی حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه برای رفع خستگی و استراحت کردن در نظر بگیرید.
    میشه گفت که زمان مطالعه یه امر سلیقه ای هست، مثلاً بعضی از بچه ها بیشتر عادت دارند که شب درس بخونند و خیلی نمیتونن تو روز تمرکز کنند، اما نکتهای که باید در نظر بگیرید، اینه که هرچقدر شب دیرتر بخوابید، از اون طرف صبح خستهتر میشید و سر کلاس نمیتونید خیلی خوب تمرکز کنید.

پس هر طوری که درس میخونید، حداقل شبش ۶ ساعت رو بخوابید. حتماً هر شب، زمانی رو برای مرور کردن درسهایی که همون روز خوندید، در نظر بگیرید.

    باهوشترین داوطلبان هم بدون داشتن تلاشی مناسب، نتیجه قابل قبولی در کنکور کسب نمیکنند. کافی بودن ساعت مطالعه از اصول مهمی است که یک داوطلب باید آن را رعایت کند و موارد دیگر مانند میزان تستزنی، داشتن کتابهای مناسب و ... همگی تحت تاثیر این موضوع قرار میگیرند.

زیرا هر فرد هر چقدر که توانمند باشد، نیازمند صرف زمانی مناسب برای مطالعه دروس است.

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب