image  1398-9-17   3 دقیقه و 30 ثانیه

در ایام امتحانات ترم، اولویت با مطالعه تشریحی است یا تستی؟


در ایام امتحانات ترم، اولویت با مطالعه تشریحی است یا تستی؟ وقتی مدرسه به راهحل تستی نمره نمیده، منطقیه تستی بخونیم؟ خب تو کنکور باید تست بزنم، حس نمیکنید تشریحی خوندن باعث میشه وقتم گرفته بشه؟ اصلاً امتحانهای ترم مهمن؟

 اما در مورد اینکه پرداختن به مطالعه تشریحی یه درس، کار درستی هست یا نه باید از چند جهت این موضوع رو بررسی کنیم:

 وضعتون تو اون درس خوب هست؟

 ازش به اندازهی کافی سؤال تشریحی حل کرده اید؟

 راه حلهای تشریحی رو خوب بلد هستین؟

 اگه ازتون امتحان بگیرن، میتونین نمره خوبی رو کسب کنین؟

 آیا مطالعه تشریحی به فهمیدن بیشتر مطالب منجر میشه؟

اگر که پاسخ سؤالات بالا به جز سؤال آخر مثبت بود، میتونید عمدهی زمان مطالعه رو به تست زدن اختصاص بدید ولی فراموش نشه که موقع امتحانهای ترم، به هر حال اولویت با مطالعه تشریحیه نه تستی.

مطالعه تشریحی مطالب به تستی خوندشون تقدم داره، چون به نوعی تسلط به مفاهیم تشریحی پیش شرط تسلط در تست زنیه.

  • خوندنتون رو اولویتبندی کنین. اول از همه باید نمونه سؤالهای خود کتاب درسی رو حل کنین. بعد از اون میتونید به سراغ سؤالات کتابهای کمک آموزشی و جزوه برید.
  • تک بعدی درس نخونین و زمان کافی برای خوندن هر فصل در نظر بگیرین و هیچ قسمتی رو نخونده رها نکنین.
  • تو اونجاهایی که بیشتر احساس ضعف میکنین، زمان بیشتری رو به خوندن و حل نمونه سؤال تشریحی اختصاص بدید و تو قسمتهایی که بیشتر مسلط هستید ، تست بیشتری بزنین.
  • حتماً قبل از اینکه سر جلسه امتحان حاضر بشید، چند دوره از امتحانات تشریحی همون درس رو هم حل کنین تا نسبت به زمانبندی آزمون و نحوهی سؤالات آشنایی پیدا کنید. در زمان امتحانات ترم، اتخاذ تصمیم درست بسیار حیاتی میباشد، زیرا در صورتی که دانشآموزان نتوانند به خوبی اولویتهای خود را شناسایی کنند، مطالعهای نادرست خواهند داشت. آن هم در این ایام که خاص جمعبندی مطالب سال چهارم میباشد که منجر به نیمهکار ماندن مباحث و عدم تسلط به مطالب سال چهارم میشود.
  • از سوی دیگر عدم تخصیص زمان مناسب جهت مطالعهی تستی و تشریحی معمولاً سبب کاهش بازده افراد در روز کنکور میشود، با توجه به توضیحات بیان شده، دانشآموزان بایستی اولویت نخست را روی مطالعهی تشریحی مطالب بگذارند و پس از آن است که میتوانند به تستزنی و افزایش مهارتهای تستی خود بپردازند.

 

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب