ورود به آزمون
image  1399-2-7   5 دقیقه

خواب بهاری و مقابله با آن


در طول شبانه روز حداقل 8 ساعت خواب کافی است، ولی بیشتر افراد در فصل بهار احساس خواب آلودگی دارند و بیشتر از 11 ساعت از شبانه روز رو میخوابند یا تایم زیادی رو خواب آلود در رخت خواب میگذروند، این حالت کاملاً طبیعی است.

 

این عملکرد ناشی از تغییرات بدن به واسطه تغییر فصل است، به این خاطر که هورمون ملاتونین که هورمون خواب است، ترشح بیشتری دارد و هورمون سروتونین که موجب تحرک بدن است، ترشح کمتری دارد و همچنین در این فصل به دلایل متعددی خون کمتری به مغز میرسه که باعث کسلی و خواب آلودگی میشود.

 

برای درمان این خواب آلودگی چند راهکار برای شما پیشنهاد می شود؛

 

  • شب ها قبل خواب عملکرد روزی که گذرونید رو بررسی کنید تا متوجه شوید که خوابیدن زیاد چقدر شمارو از اجرای برنامتون دور کرده و با خودتون قرار بذارید که برنامه ی روز بعد خودتون رو، کاملاً اجرایی کنید، تا صبح دلیل و هدفی برای بیدار شدن داشته باشید.

 

  • حواستون باشه که اگر در این بازه ی زمانی حساس و تاثیرگذار زیاد بخوابید، به برنامه ی درسیتون نمیرسید و نمیتونید در کنکور موفق شوید. برای این کار مجدداً ساعت بدنتون رو به همان صورت که قبل از بهار بود، تنظیم کنید، طبق برنامه دقیق شب ها در ساعت مشخصی بخوابید و صبح ها ساعت مشخصی بیدار شوید.

 

  •  بدن شما در مقابل تغییرات مقاومت نشون میده و شما باید به تدریج با این تغییرات هماهنگش کنید. کاهش دادن ساعت خوابتون هم باید به صورت تدریجی باشه مثلا اگر شما روزی 11 ساعت میخوابیدید، در هفته ی اول روزی 10 ساعت و نیم بخوابید، در هفته ی دوم روزی 9 ساعت و نیم بخوابید و در هفته ی سوم 8 ساعت و نیم بخوابید تا در هفته ی چهارم به تایم نرمال 8 ساعت خواب برسید. همچنین اگر در طول روز به خاطر اینکه صبح زود بیدار شدید احساس خواب آلودگی داشتید برای جبران کم خوابیتون میتوانید چرت کوتاه نیم ساعته بعد از صرف ناهار داشته باشید.

 

  •  حتماً ورزش کنید، ورزش با افزایش انرژی بدنتون باعث میشه کمتر بخوابید و بعد از ورزش یک دوش آب سرد بگیرید. اگر اهل ورزش کردن نیستید انجام تمرینات یوگا که در آن ها سر پایین تر از بدن قرار داره و همچنین مدیتیشن که باعث افزایش گردش خون به سر میشه مفید هستند و خواب آلودگی شمارو برطرف میکنه.

 

  • برای میان وعدتون از میوه های پرتغال، کیوی، لیمو، توت، انگور استفاده کنید.

 

  • همچنین کره بادوم زمینی، شکلات و خرما به همراه نوشیدنی مثل چای انتخاب مناسبی برای این وعده هستند. اگر عادت به خوردن قهوه دارید، مصرف قهوه را به علت اینکه کافئین دارد سعی کنید کاهش بدید.

 

  • وعده ی شام بهتره 3 ساعت بعد از میان وعده ی عصرانه و حداقل 2 ساعت قبل از خواب میل شود، در غیر این صورت باعث پر خوابی و کسلی شما میشه. بهتره شام سبک و کم چربِ ولرم بخورید، غذاهای بخارپز و آب پز مثل سیب زمینی، تخم مرغ، ماهی، ذرت، قارچ، کدو و لوبیا و سویا و یا خیلی مواد غذایی دیگه که میشه آب پزشون کرد برای وعده ی شام مناسب هستند. همچنین از ادویه های زنجبیل و سیر و رزماری و زردچوبه در وعده های غذاییتون استفاده کنید.

 

اصلاً از غذاهای سنگین و پرچرب و فست فودی استفاده نکنید به این علت که این غذاها باعث پر خوابی شما میشن. شما با داشتن تغذیه مناسب تا حد زیادی میتوانید ساعت خوابتون رو کاهش بدید.

 

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب