image 1398-9-17

تغذیه کنکوریها

امسال چی و چطور بخوریم؟

خب رسیدیم به مبحث جذاب و مهمّ خوراکی ها و تغذیه کنکوری ها . در مورد چگونگی غذا خوردن و اینکه برای موفقیّت در کنکور چه چیزهایی را بهتر است بخوریم، صحبتهای زیادی شنیده ايم ولی در این مقاله، پیشنهاداتی را که بیشتر به درد امسال ما بخورد، با هم بررسی میکنیم :

برنامه تغذیه کنکور :

سعي كنيد برای تغذیه خود برنامهی مشخصی داشته باشید. در بخشهای بعد راجع به ساعات زیستی بیشتر توضیح خواهیم داد ولی توجه کنید که اگر مایلید بدن شما آنگونه که میخواهید کار کند، باید به آن برنامه بدهید. یعنی اینکه ساعت خاصی را به کارهای مختلف خود اختصاص دهید. به این ترتیب بدن شما خودبهخود به این برنامه منظم ساعت به ساعت عادت میکند و برای اجرای نیازهای شما آماده میشود. همیشه برای خواب و تغذیهی خود ساعت مشخصی را در نظر بگیرید و آن را تغییر ندهید. مثلاً سعی کنید همیشه در ساعت مشخصی صبحانه یا شام بخورید و این ساعت را تغییر ندهید. بهتر است با خانوادهی خود در این مورد صحبت کنید و از آنها بخواهید که ساعت مشخصی را برای وقت غذاخوردن در خانه تعیین کنند و به آن پایبند باشند .

دقت کنکوری در انتخاب :

در مورد غذاهایی که میخورید، بیشتر دقت کنید! چون امسال فرصت شما محدود است و بیمار شدن شما بهخاطر مسمومیت و پرخوری، باعث میشود که فرصتهایتان را به راحتی از دست بدهید، روزهایی که دیگر باز نمیگردند. از خوردن غذاهای نامطمئن بیرون از خانه تا جای ممکن پرهیز کنید.

تنوع غذایی کنکوری :

سعی کنید تنوع غذایی داشته باشید، زیرا بدن شما به مواد گوناگونی نیازمند است که در منابع مختلف پیدا میشوند. خوردن میوهها و سبزیجات را فراموش نکنید چون این مواد باعث تأمین مواد معدنی مورد نیاز بدن شما میشوند. خود را مقید کنید که حتماً و حتماً حداقل روزییکبار میوه بخورید. این میوه میتواند خیار، گوجهفرنگی، هویج، پرتقال، موز و یا نارنگی باشد. از اثرات مفید خوردن یک سیب در طول روز غافل نشوید!

آرامش کنکوری تپل!

امسال خیلی به افزایش وزن خود توجه نکنید. با یک سال رعایت نکردن رژیم غذایی و خوش هیکل نبودن چیزی را از دست نخواهید داد! مدام رویترازو نروید و به خودتان استرس ندهید؛ سال آینده، به بدن خود بیشتر میرسید.

از خوردن تخممرغ، آجیل بهخصوص از نوع خام و غیر شور آن و عسل غافل نشوید. همیشه سعی کنید در کیف مدرسه خود، چیزی برای خوردن به همراه داشته باشید. خلاصه امسال به خودتان خوب برسید.

منتظر پدر و مادر برای دادن خوراکیهای مفید نباشید. خرید کمی پسته، بادام، فندق، گردو از بقالی سر کوچه و خوردن آنها در مسیر مدرسه کار سخت و دشواری نیست. لطفاً تنبلی نکنید!

اگر وعده های غذایی متعدد در طول روز داشته باشید هرگز گرسنه نمیشوید و مجبور به پُرخوری نمیشوید .حتی اگر خیلی خسته و گرسنه هستید، غذای چرب و سنگین نخورید، چون عملاً زنگهای مطالعاتی بعدی خود را از دست میدهید و حتی اگر موقع شام پُرخوری کرده باشید، بازدهی خواب خود و برنامهی فردای خود را پایین آوردهاید.

و در آخر اینکه لازم نیست تمام عادات غذایی خود را کنار بگذارید و از هزار نفر برنامهی غذایی بگیرید. برنامهی غذایی ثابتی داشته باشید و سعی کنید به طور صحیح غذا بخورید، به همین سادگی!

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب