image  1398-9-17   3 دقیقه و 30 ثانیه

با برنامه ریزی درس خواندن چه فایده ای دارد؟


با برنامه ریزی درس خواندن چه فایدهای دارد؟ بدون برنامه نمیشه درس خوند؟ مگه میشه که از قبل بگیم چی بخونیم؟ اگه حال درس خوندن نداشتم چیکار کنم؟

برنامه ریزی صحیح به روشن شدن اهداف کمک می‌کند. زمانی که فرد اقدام به تهیه‌ی یک برنامه‌ی تحصیلی برای خود می‌کند، توجه بیش‌تری به اهداف برنامه دارد. این کمک می‌کند تا شناخت بیش‌تری از اهداف پیدا کرده و آن‌ها را دسته‌بندی کند.

برنامه ریزی صحیح از اتلاف وقت جلوگیری می‌کند. از لحاظ تنظیم وقت و زمان دارای اهمیت است. برنامه‌ریزی به فرد کمک می‌کند که استفاده‌ی مفیدتری از مدت‌زمانی که در اختیار دارد، بکند و اتلاف وقت کم‌تری داشته باشد. 

برنامه ریزی صحیح از اتلاف انرژی جلوگیری می‌کند. استفاده از یک برنامه‌ریزی استاندارد و با اصول صحیح به فرد کمک می‌کند که انرژی و توان ذهنی خود را بیهوده هدر ندهد. 

مشخصه که آدم با برنامه، موفق تر از کسیه که برنامه نداره، اما اهمیت برنامه ریزی و با برنامه بودن وقتی که بحث کنکور پیش میاد، خیلی بیشتر از قبل میشه. شما هم برای کسب یک رتبه ی خیلی خوب، باید برای همه دقیقه ها و لحظه ها برنامه داشته باشید و به بهترین شکل از زمان استفاده کنید.

در کل هیچ کسی نیست که ادعا کنه بدون برنامه بوده و هر موقع که دلش خواسته درس خونده، آخرش هم دانشگاه سراسری قبول شده! اگر هم یک وقت، کسی چنین حرفی رو زد و گفت بدون برنامه درس خونده بوده و رتبه اش هم خیلی خوب شده، زیاد نمیشه حرفش را قبول کرد. (اصلاً یکی از ایرادهای بچه ها همینه که زیاد درس میخونن ولی انکارش میکنن)

برای برنامه ریزی منتظر امدادهای غیبی نباشید و خیلی زود دست به کار بشید. هر چی بیشتر دست دست کنید، شانس قبولیتون کمتر میشه. درسته که گفتن ماهی رو هر وقت از آب بگیری، تازه است! ولی بدونید که ماهی های بزرگتر نصیب کسایی میشن که تور خودشون رو زودتر پهن کردن.


    اگه تا الان با برنامه درس نمیخوندید، خیلی ناراحت نباشید. درس خوندن طبق برنامه ریزی ممکنه اوایل کند پیش بره و شروع آسونی رو تجربه نکنید. پس صبر کنید و انتظار نداشته باشید که از همون روز اول بتونین برنامه رو کامل اجرا کنید.

معمولاً یکی دو هفته طول میکشه تا به داشتن برنامه و اجرا کردن اون عادت کنید.
    از اجرای برنامه شونه خالی نکنید، هر طوری که هست خودتون رو ملزم به انجام کارها مطابق با برنامه کنید. این رو هم بدونید که اگه بهترین برنامهی دنیا رو هم داشته باشید، وقتی بهش عمل نکنید، به هیچ دردی نمیخوره.
    اگه یکی رتبه کنکورش خیلی خوب شده باشه دلیل نمیشه هر کاری که کرده بوده رو شما مو به مو انجام بدید و برنامهاش رو دقیقاً اجرا کنید. البته این به معنی این نیست که از کارهای مثبت الگوبرداری نکنیدها!

    اگر بخواهیم یک تعریف مناسب از برنامهریزی ارائه دهیم، برنامهریزی، فرآیند تخصیص بهینه زمان با در نظر گرفتن شرایط موجود، به منظور دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده به بهترین شکل ممکن است.
    مناسبترین برنامه برای داوطلبان کنکور ، برنامه ای است که علاوه بر استفادهی بهینه از زمان موجود، به شاخصهای کیفی مانند: بودجه بندی دروس در آزمونهای تستی و تشریحی، نقاط ضعف و قوت افراد و مطالب تدریس شده در مدرسه، توجه ویژهای داشته باشد و با ایجاد هماهنگی بین آنها زمینه ساز قبولی داوطلبان در کنکور سراسری شود.

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب