image  1398-9-17   5 دقیقه

اتلاف وقت و کنکور


اتلاف وقت و برنامه ریزی

اكثرداوطلبان کنکور از كمبود وقت براي درس خواندن شكايت ميكنند. اگر فعاليت درسي آنها را بررسي كنيم، متوجه ميشويم كه آنها كمبود وقت ندارند، بلكه زمان زيادي را تلف ميكنند. در واقع اكثر کنکوری ها به جاي «كمبود وقت» با مشكل «اتلاف وقت» مواجه هستند .

کنکوری های عزیز امسال وقت کمی براییاد گرفتن و مرور این همه مطالب مختلف درسی در اختیار ما گذاشته شده است. پس در سپری کردن زمان خود بسیار هوشمندانه عمل کنید و نگذارید با از دست دادن آن ضرر کنید.

این جملهی معروف «وقت، طلاست» را نه تنها امسال، بلکه در همه ی زندگیتان بسیار جدی بگیرید (متأسفانه بعضی از ما، قدر زمان را مثل بقیهی چیزها، وقتی میدانیم که آن را از دست دادهایم و راهی برای بازگرداندن آن نداریم).

این را آخر سال کاملاً درک خواهید کرد، که چطور روز به روز به کنکور نزدیکتر میشوید و احساس میکنید که کارهای بسیاری برای بهبود وضعیتم میتوانستم بکنم ولی زمان خود را صرف تفریح، دغدغه های الکی، عشقهای زمینییا حتی زیرزمینی و... کردهام .

حالا اگر میخواهیدیک بار کارهایی که بیشتر از همه وقت ما را تلف میکنند، ببینید، نگاهی بیاندازید و مشخص کنید کدامیک از آنها عامل اتلاف زمان شما هستند: (امیدوارم تعداد کمی از مربعها، تیک بخورند.)

اضطراب بیش از حد

مطالعه سطحي و بدون توجه

وسواس در مطالعه

دقت نکردن سركلاس و از دستدادن مطالب آموزشی

طول دادن بیش از حد زنگهای استراحت

كار امروز را به فردا افكندن

افراط در استفاده از كلاس و دبير

يك اشتباه را چندين بار تكرار كردن

بي انضباطي و شلختگي فكري و كاري

تلويزيون و كامپيوتر

نيمه تمام گذاشتن كارها

خوردنهای مکرر و سر یخچال رفتن

تلفن و اساماسهای بیموقع و غیر ضروری

صحبت کردن بیمورد با اطرافیان و دوستان

رابطه های عاطفی بیثمر

شبکه های اجتماعی

بعضی از دانش آموزان حتی تلاش دارند خواب خود را برای افزایش میزان مطالعه کم کنند اما متوجه نیستند که روزییکی دو ساعت وقت تلف میکنند و اصطلاحاً علافی مینمایند! پیدا کردن موارد اتلاف زمان و حذف آنها از برنامه به شما در مدیریت زمان کمک فراوانی خواهد نمود.

در قدم اوّل تلاش کنید موارد اتلاف زمانی خود را با عنوان «علافی» و با رنگ قرمز در برنامهی زمانی هفتهی خود ثبت کنید تا بیشتر متوجه شوید چقدر وقت هدر میدهید و آن را رفتهرفته کاهش دهید.

کيفيت شرط است نه کميت

ماده روباهی، ماده شیری را ریشخند میکرد که وی هرگز بیش از یکی نمیزاید .

ماده شیر گفت: تنها یکی میزایم، ولی شیر میزایم»

.

.

.

از زمانهایی که صرف کارهای مختلف میکنید باید بیشترین بهرهبرداری را داشته باشید. این بهرهبرداری جز با تمرکز، معطوف کردن انرژی و حواس بر روییک کار مشخص که از قبل برای آن برنامهریزی داشتهاید میسر نخواهد بود.

در زنگهای مطالعاتی خود بهطور کامل درس بخوانید و حین آن کار دیگری انجام ندهید و همینطور در زمانهای استراحت خود نیز فقط به استراحت بپردازید و به مطالب درسی حتی فکر هم نکنید.

اتلاف وقت در آزمون

یکی از مواردی که به شدت روی روند آزمون اثر می گذارد و تفاوت معناداری بین دانش آموزان ایجاد می کند، نحوه ی کنترل وقت و صرفه جویی در زمان برای هر سوال در آزمون هاست.

این که نتوانید در زمان مورد نظر برای هر درس آن بخش را به پایان برسانید، مطمئناً ایجاد استرس می کند و روی بقیهی آزمون اثر منفی می گذارد. پس به خاطر سپردن چند نکته ی ساده به شما کمک می کند که بهتر زمان خود را در آزمون مدیریت کنید و نتیجهی بهتری از آزمون بگیرید .

مهمترین مشکل اکثر بچه ها، رد نکردن و خالی نگذاشتن سوال است. دانش آموزان می ترسند که اگر سوالی را جا بگذارند، در نهایت فرصت نمی کنند بازگردند و سوال را پاسخ دهند. بنابراین حتی در سوالاتی که ممکن است راه حلی برای آن نداشته باشند، چند دقیقه را با فکر کردن و حل مسائل اشتباه هدر می دهند.

نکته ای که فراموش شده است، این است که اگرچه ممکن است شما این سوال را بعد از چند دقیقهی اضافه پاسخ دهید ولی در این مدت، زمان مورد نیاز برای حل چندین سوال آسان پیش رو را از دست داده اید.

در هر آزمون، همانطور که تا الان متوجه شده اید، در کنار سوالات دشوار، سوالات آسانی هم وجود دارند که به سرعت می توان به آن ها پاسخ صحیح داد. در نتیجه اگر به سوالی برخوردید که فکر می کنید جوابش را نمی دانید و یا حل کردن آن، وقت زیادی از شما می گیرد، با خیال راحت آن را رها کرده و به حل بقیهی سوالات بپردازید.

اگر به این صورت عمل کنید، زمانی که در سوالات ساده ذخیره می کنید را می توانید به سوالات دشوار بدهید و در انتهای هر درس، به عقب بازگشته و سوالاتی را که رها کرده اید، پاسخ دهید. این گونه شما از تمام وقت خود به بهترین شکل برای حل سوالات استفاده می کنید و اتلاف وقت را به حداقل می رسانید .

 

 

نکته دیگری که بعضی دانش آموزان را با مشکل مواجه می کند، حواس پرتی سر آزمون است که ممکن است برای چند دقیقه وقتشان را تلف کرده و همچنین زمانی هم صرف بازگشت توجه و تمرکزشان شود.

باید تمرین کنید گه کمترین توجهی به محیط اطراف خود سر جلسه ی آزمون نداشته باشیدو تمام تمرکز خود را روی آزمون و سوالات بگذارید. همچنین هوشیار و مراقب باشید که اگر ناگهان دچار حواس پرتی شدید و فکرتان درگیر چیز دیگری به جز سوالات آزمون شد، سریعاً ذهن خود را متمرکز کرده و تمام افکار اضافی را برای بعد از آزمون بگذارید .

تنظیم وقت و هدر ندادن آن تا حد بسیار زیادی به تمرکز و توجه در آزمون بستگی دارد که این مسئله را هم به مرور می توان در آزمون های آزمایشی تمرین کرد. مطمئناً با رعایت نکات ذکر شده و اراده و تصمیم برای حل مشکل تنظیم وقت، می توانید تا کنکور این مشکل را هم حل کرده و سر جلسه ی کنکور با تمرکز کامل نتیجه زحمات خود را بگیرید .

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب