ورود به آزمون
کجا درس بخوانم؟  1398-10-25   4 دقیقه و 30 ثانیه

کجا درس بخوانم؟


کجا درس بخوانم؟

شاید یکی از سوالات مهمی که خیلی زودتر از سال دوازدهم باید به داوطلبان کنکور پاسخ داده شود، این است که بهترین مکان برای مطالعه کجاست؟ یا کجا درس بخوانم؟ چون این موضوع از ابتدا آموزش داده نمیشود، بیشتر دانش آموزان در هنگام مطالعه، عادتهای اشتباهی را تکرار میکنند.

گروهی هنگام مطالعه راه میروند، عدهای کف اتاق دراز میکشند، بعضی به دیواره استخر تکیه میدهند و تعدادی هم از درخت آویزان میشوند! از مشاوران انتشارات هدف پاسخ را بشنوید : 

فضایی که در آن مطالعه میکنید بر تمرکز، میزان خستگی و روحیه شما تأثیر مستقیم میگذارد. مکانهای شلوغ، فضاهایی با رنگهای متنوع و مکانهای که برای سرگرمی و یا استراحت به کار میروند، تمرکز شما را پایین می آورند و علاوه بر این، شما را از درس خواندن خسته میکنند و این باعث میشود که میزان بازده شما به شدت کاهش یابد.

پس بهتر است همیشه پشت میز مطالعه و در فضایی آرام مطالعه کنید. بهتر است برای مطالعه جای ثابتی را داشته باشید.

حتی اگر به کتابخانه میروید، سعی کنید به کتابخانهی مشخصی بروید و در آنجا هم پشت میز ثابتی بنشینید. دوستان من، تغییر محیط باعث میشود که مقداری از توجه شما به اسباب و وسایل جدید آن محیط جلب شود و گاهی این جلب توجه بیش از اندازه، باعث میشود که شما کار خود را متوقف کنید و به سمت آنها بروید.

برای جلوگیری از این اتفاقات بهتر است برای کارهای خود مانند مطالعه، خوابیدن و غذا خوردن فضای ثابتی را در نظر بگیرید.

مطالعه در حین حرکت به بینایی شما آسیب میرساند. بهتر است به جای این کار حین رفت و آمدهای خود با تفکر پیرامون موضوع درسی خاص و مرور مطالب درسی از زمان خود به بهترین شکل استفاده کنید.

شما برای مطالعه خود به فضایی آرام و بدون تنش نیاز دارید. سعی کنید با توضیح دادن و متقاعد کردن خانواده خود، از آنها بخواهید که این فضا را برای شما فراهم کنند.

مرتب نگهداشتن فضای مطالعه و اختصاص زمانی برای نظم دادن به جزوات و کتابها در محل مطالعه از ضرورت های داشتن فضایی مناسب برای مطالعه است. بهتر است در محل مطالعه از انجام کارهای دیگر نظیر صحبت کردن با تلفن، پیامک زدن، موسیقی گوش دادن، بازی کردن یا چرت زدن پرهیز نمایید و این محل را تنها به لذت بردن از مطالعه اختصاص دهید.

داشتن مکانی مناسب، ثابت و منظم برای مطالعه نه تنها توجه و قدرت یادگیری شما را افزایش میدهد بلکه انگیزه و حس و حال درس خواندن شما را تقویت میکند. دقت کنید نظافت میز مطالعه شما در کاهش خستگی و افزایش انگیزهی شما برای مطالعه مؤثر خواهد بود.

و در آخر اینکه گرمای زیاد و نور کم باعث خواب آلودگی شما میشوند. بهتر است برای مطالعه از چراغ مطالعه استفاده شود، زیرا نور آن متمرکز و استاندارد است و چشم را کمتر خسته میکند. در کل ترکیب نور زرد و سفید برای مطالعه بهتر از نور مهتابی و سفید است.

اگر اتاق مطالعه شما گرم یا سرد باشد، انرژی شما برای درس خواندن کم میشود و زودتر احساس خستگی میکنید؛ چرا که بدن شما در حال سوختن انرژی بیشتر برای تعدیل دمای بدن شما است.

اولويتهای زندگیتان را مشخص کنيد

فرض کنید زندگی همچون یک بازی است. قاعدهی این بازی چنین است که بایستی پنج توپ را در آن واحد در هوا نگه دارید و مانع افتادنشان بر زمین شوید. جنس یکی از توپها از لاستیک بوده و باقی آنها شیشه ای هستند.

پُر واضح است که در صورت افتادنِ توپ پلاستیکی بر روی زمین، دوباره نوسان کرده و بالا خواهد آمد، اما آن چهار توپ دیگر، به محض برخورد، کاملاً شکسته و خرد میشوند. آن چهار توپ شیشهای عبارتند از: «خانواده، سلامتی، دوستان و روح خودتان» و توپ لاستیکی همان کارتان است.

 

اشتراک گذاری در :

نظر شما درباره این مطلب